reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Stosownie do obecnie obowiązujących uregulowań przedsiębiorstwo może być prowadzone:

1. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej właściwego Urzędu Gminy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, spółka cywilna);

2. w formie spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo - akcyjnej);

3. w formie spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej).

W zależności od wybranej formy prowadzenia działalności gospodarczej różny będzie:

- zakres odpowiedzialności finansowej przedsiębiorcy,

- sposób pociągnięcia przedsiębiorcy do tejże odpowiedzialności,

- przysługujące przedsiębiorcy środki obrony.

Zobacz: Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację - porada

Odpowiedzialność osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

To najpowszechniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy i za zobowiązania osobiste.

Wierzyciele mogą żądać egzekucji zarówno:

- z przedmiotów, które indywidualny przedsiębiorca nabył w ramach prowadzonej działalności (np. wyposażenie warsztatu, samochód dostawczy) jak i

- ze składników prywatnego majątku tego przedsiębiorcy, których nabycie nie pozostaje w związku z prowadzoną działalnością (mieszkanie, biżuteria).

Nie ma przy tym znaczenia, czy przedmioty te zostały nabyte przed, w trakcie czy po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Z całego majątku przedsiębiorcy (firmowego oraz prywatnego) mogą egzekwować swe należności zarówno wierzyciele firmy, jak i wierzyciele osobiści (np. bank w związku z kredytem na zakup mieszkania).

Warto też zauważyć, że wierzyciel nie musi podejmować żadnych dodatkowych czynności prawnych, aby prowadzić egzekucję z całego majątku indywidualnego przedsiębiorcy.

Jan K. w dzieciństwie nabył spadek po dziadku w skład, którego wchodziła kolekcja obrazów. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej zakupił motor, na który zaciągnął kredyt w banku. Rozpoczął prowadzenie lecznicy dla zwierząt.

Po rozpoczęciu działalność gospodarczej i na jej potrzeby za gotówkę nabył samochód. Z odroczonym terminem płatności nabył również wyposażenie gabinetu weterynaryjnego w firmie X. Kredyt bankowy nie został spłacony. Firma X nie uzyskała zapłaty za wyposażenie.

Czy bank i firma X będą mógł żądać prowadzenia egzekucji z całego majątku Jana K.?

TAK - Bank i firma X będą mogły skierować egzekucję zarówno do składników jego majątku osobistego (odziedziczona kolekcja, motor) jak i do składników majątku nabytego w toku prowadzonej działalności (samochód, wyposażenie gabinetu). Wybór sposobu egzekucji należał będzie do banku i firmy X.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama