REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?

Milewski Marcin
Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi.
Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi.

REKLAMA

REKLAMA

Umieszczone w treści kontraktu eksportowego lub importowego klauzule pozwalają na zabezpieczenie powstałych roszczeń. Jakie to klauzule i czego dotyczą? Przeczytaj.

Klauzula arbitrażowaprzedsiębiorcy w celu rozwiązania sporu wynikającego z umowy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci arbitrażu. Jest on ekonomicznie tańszym i szybszym postępowaniem, a także cechuje się jednoinstancyjnością. Klauzula arbitrażowa umieszczana jest w kontrakcie celem zagwarantowania dochodzenia roszczeń w formie arbitrażu. Strony umieszczając klauzulę powinny także określić organ właściwy do arbitrażu lub zasady jego powołania.

REKLAMA

Klauzula kary umownej – wprowadza do uregulowań kontraktowych element prawno-karny w postaci sankcji za brak zachowania terminów dostaw bądź płatności.

REKLAMA

Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi. Klauzula kary umownej może stanowić gwarancję dobrego wykonania kontraktu. W praktyce kary są niskie w stosunku do wartości przedmiotu kontraktu.

Klauzula nienaruszalności patentowej, zarejestrowanego wzoru, marki handlowej – jej celem jest działanie na rzecz strony kupującej, ponieważ stanowi gwarancję, że sprzedaż towaru sprzedającego nie narusza praw osób trzecich (w przeciwnym wypadku to sprzedający ponosi odpowiedzialność).

Klauzula odbioru i akceptacji towaru – klauzula wskazująca organ dokonujący odbioru towaru z uwzględnieniem jego ilości i jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Klauzula prawa rządzącego kontraktem – prawo rządzące kontraktem to prawo, którego normy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy postanowienia kontraktu nie maja charakteru wyczerpującego. W interesie stron jest co do zasady wskazanie prawa krajowego, a w praktyce sięga się więc po prawo państwa trzeciego. Brak określenia prawa rządzącego kontraktem oznacza, ze podlega on prawu charakterystycznemu dla świadczenia.

Klauzula reklamacyjna – istotna z praktycznego punktu widzenia. Nie tylko określa terminy oraz procedurę postępowania reklamacyjnego, ale także wskazują dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia.

Klauzula rewaloryzacyjna – klauzula wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.

Polecamy: serwis Leasing

Klauzula siły wyższej – klauzula, która znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia siły wyższej, przez którą rozumie się zdarzenia nieprzewidywalne, przed którymi strony nie mogły się zabezpieczyć np. powódź, a które uniemożliwiły zrealizowanie kontraktu. Klauzula umożliwia uwolnienie strony od zobowiązania kontraktowego na czas działania siły wyższej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA