| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?

Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?

Umieszczone w treści kontraktu eksportowego lub importowego klauzule pozwalają na zabezpieczenie powstałych roszczeń. Jakie to klauzule i czego dotyczą? Przeczytaj.

Klauzula arbitrażowaprzedsiębiorcy w celu rozwiązania sporu wynikającego z umowy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci arbitrażu. Jest on ekonomicznie tańszym i szybszym postępowaniem, a także cechuje się jednoinstancyjnością. Klauzula arbitrażowa umieszczana jest w kontrakcie celem zagwarantowania dochodzenia roszczeń w formie arbitrażu. Strony umieszczając klauzulę powinny także określić organ właściwy do arbitrażu lub zasady jego powołania.

Klauzula kary umownej – wprowadza do uregulowań kontraktowych element prawno-karny w postaci sankcji za brak zachowania terminów dostaw bądź płatności.

Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi. Klauzula kary umownej może stanowić gwarancję dobrego wykonania kontraktu. W praktyce kary są niskie w stosunku do wartości przedmiotu kontraktu.

Klauzula nienaruszalności patentowej, zarejestrowanego wzoru, marki handlowej – jej celem jest działanie na rzecz strony kupującej, ponieważ stanowi gwarancję, że sprzedaż towaru sprzedającego nie narusza praw osób trzecich (w przeciwnym wypadku to sprzedający ponosi odpowiedzialność).

Klauzula odbioru i akceptacji towaru – klauzula wskazująca organ dokonujący odbioru towaru z uwzględnieniem jego ilości i jakości.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Klauzula prawa rządzącego kontraktem – prawo rządzące kontraktem to prawo, którego normy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy postanowienia kontraktu nie maja charakteru wyczerpującego. W interesie stron jest co do zasady wskazanie prawa krajowego, a w praktyce sięga się więc po prawo państwa trzeciego. Brak określenia prawa rządzącego kontraktem oznacza, ze podlega on prawu charakterystycznemu dla świadczenia.

Klauzula reklamacyjna – istotna z praktycznego punktu widzenia. Nie tylko określa terminy oraz procedurę postępowania reklamacyjnego, ale także wskazują dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia.

Klauzula rewaloryzacyjna – klauzula wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.

Polecamy: serwis Leasing

Klauzula siły wyższej – klauzula, która znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia siły wyższej, przez którą rozumie się zdarzenia nieprzewidywalne, przed którymi strony nie mogły się zabezpieczyć np. powódź, a które uniemożliwiły zrealizowanie kontraktu. Klauzula umożliwia uwolnienie strony od zobowiązania kontraktowego na czas działania siły wyższej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »