REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?

Milewski Marcin
Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi.
Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi.

REKLAMA

REKLAMA

Umieszczone w treści kontraktu eksportowego lub importowego klauzule pozwalają na zabezpieczenie powstałych roszczeń. Jakie to klauzule i czego dotyczą? Przeczytaj.

Klauzula arbitrażowaprzedsiębiorcy w celu rozwiązania sporu wynikającego z umowy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci arbitrażu. Jest on ekonomicznie tańszym i szybszym postępowaniem, a także cechuje się jednoinstancyjnością. Klauzula arbitrażowa umieszczana jest w kontrakcie celem zagwarantowania dochodzenia roszczeń w formie arbitrażu. Strony umieszczając klauzulę powinny także określić organ właściwy do arbitrażu lub zasady jego powołania.

REKLAMA

Klauzula kary umownej – wprowadza do uregulowań kontraktowych element prawno-karny w postaci sankcji za brak zachowania terminów dostaw bądź płatności.

REKLAMA

Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi. Klauzula kary umownej może stanowić gwarancję dobrego wykonania kontraktu. W praktyce kary są niskie w stosunku do wartości przedmiotu kontraktu.

Klauzula nienaruszalności patentowej, zarejestrowanego wzoru, marki handlowej – jej celem jest działanie na rzecz strony kupującej, ponieważ stanowi gwarancję, że sprzedaż towaru sprzedającego nie narusza praw osób trzecich (w przeciwnym wypadku to sprzedający ponosi odpowiedzialność).

Klauzula odbioru i akceptacji towaru – klauzula wskazująca organ dokonujący odbioru towaru z uwzględnieniem jego ilości i jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Klauzula prawa rządzącego kontraktem – prawo rządzące kontraktem to prawo, którego normy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy postanowienia kontraktu nie maja charakteru wyczerpującego. W interesie stron jest co do zasady wskazanie prawa krajowego, a w praktyce sięga się więc po prawo państwa trzeciego. Brak określenia prawa rządzącego kontraktem oznacza, ze podlega on prawu charakterystycznemu dla świadczenia.

Klauzula reklamacyjna – istotna z praktycznego punktu widzenia. Nie tylko określa terminy oraz procedurę postępowania reklamacyjnego, ale także wskazują dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia.

Klauzula rewaloryzacyjna – klauzula wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.

Polecamy: serwis Leasing

Klauzula siły wyższej – klauzula, która znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia siły wyższej, przez którą rozumie się zdarzenia nieprzewidywalne, przed którymi strony nie mogły się zabezpieczyć np. powódź, a które uniemożliwiły zrealizowanie kontraktu. Klauzula umożliwia uwolnienie strony od zobowiązania kontraktowego na czas działania siły wyższej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA