Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?
REKLAMA
REKLAMA
Klauzula arbitrażowa – przedsiębiorcy w celu rozwiązania sporu wynikającego z umowy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci arbitrażu. Jest on ekonomicznie tańszym i szybszym postępowaniem, a także cechuje się jednoinstancyjnością. Klauzula arbitrażowa umieszczana jest w kontrakcie celem zagwarantowania dochodzenia roszczeń w formie arbitrażu. Strony umieszczając klauzulę powinny także określić organ właściwy do arbitrażu lub zasady jego powołania.
REKLAMA
Klauzula kary umownej – wprowadza do uregulowań kontraktowych element prawno-karny w postaci sankcji za brak zachowania terminów dostaw bądź płatności.
REKLAMA
Klauzula kary umownej jest szczególnie istotne z punktu widzenia strony nabywającej towar lub usługi. Klauzula kary umownej może stanowić gwarancję dobrego wykonania kontraktu. W praktyce kary są niskie w stosunku do wartości przedmiotu kontraktu.
Klauzula nienaruszalności patentowej, zarejestrowanego wzoru, marki handlowej – jej celem jest działanie na rzecz strony kupującej, ponieważ stanowi gwarancję, że sprzedaż towaru sprzedającego nie narusza praw osób trzecich (w przeciwnym wypadku to sprzedający ponosi odpowiedzialność).
Klauzula odbioru i akceptacji towaru – klauzula wskazująca organ dokonujący odbioru towaru z uwzględnieniem jego ilości i jakości.
Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?
Klauzula prawa rządzącego kontraktem – prawo rządzące kontraktem to prawo, którego normy znajdują zastosowanie w przypadku, gdy postanowienia kontraktu nie maja charakteru wyczerpującego. W interesie stron jest co do zasady wskazanie prawa krajowego, a w praktyce sięga się więc po prawo państwa trzeciego. Brak określenia prawa rządzącego kontraktem oznacza, ze podlega on prawu charakterystycznemu dla świadczenia.
Klauzula reklamacyjna – istotna z praktycznego punktu widzenia. Nie tylko określa terminy oraz procedurę postępowania reklamacyjnego, ale także wskazują dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia.
Klauzula rewaloryzacyjna – klauzula wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.
Polecamy: serwis Leasing
Klauzula siły wyższej – klauzula, która znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia siły wyższej, przez którą rozumie się zdarzenia nieprzewidywalne, przed którymi strony nie mogły się zabezpieczyć np. powódź, a które uniemożliwiły zrealizowanie kontraktu. Klauzula umożliwia uwolnienie strony od zobowiązania kontraktowego na czas działania siły wyższej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.