| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Umowa o dzieło a działalność gospodarcza

Umowa o dzieło a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie tworzenia stron internetowych. Ostatnio jeden z kontrahentów zaproponował mi bym był administratorem jego strony. Czy mogę zawrzeć w takim przypadku umowę o dzieło poza prowadzoną działalnością gospodarczą?

NIE

Przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają swobodę zawierania umów. Zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zaliczenie przychodów z umowy o dzieło do przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest możliwe w wypadku łącznego spełnienia warunków określonych przepisami art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie:

- zleconą usługę podatnik wykona osobiście bez zatrudniania innych osób, wykonujących czynności związane z istotą tej usługi,
- umowa zlecenie lub o dzieło zostanie zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną bądź jej jednostką organizacyjną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,
- umowa zlecenie lub o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, co oznacza, że zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Zobacz: Zwrot rzeczy używanej

Jeżeli więc Pan jako właściciel prowadzi działalność w pewnym zakresie (głównie określonym poprzez klasyfikację PKD) zawiera umowę o dzieło na administrowanie strony na temat, który pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności, albo można go powiązać z tym przedmiotem w sposób pośredni, to przychody z tej umowy powinny być zaliczone do przychodów z prowadzonej przez tego Pana działalności gospodarczej.

Podobne stanowisko prezentują organy podatkowe. Tytułem przykładu można przytoczyć pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, nr PB415/111/06/MG, z 10 października 2006 r., w którym możemy przeczytać:

„(…)Jeżeli więc podatnik ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, której zakres obejmuje projektowanie i zawiera jednocześnie z konkretnym przedsiębiorcą umowę zlecenie w takim zakresie jak prowadzona działalność gospodarcza, to mając na uwadze cytowany wyżej art. 41 ust. 2 - ma obowiązek złożyć temu przedsiębiorcy (płatnikowi) oświadczenie, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, co zwalnia płatnika z obowiązku pobierania zaliczki na podatek (…)”.

Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?

Zobacz: Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Podstawa prawna: art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; z późn. zmianami.

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »