Fałszywe HotSpoty WiFi – czy są groźne?
REKLAMA
REKLAMA
Po podłączeniu się do bezprzewodowej sieci utworzonej w złych zamiarach, twórcy takiej fałszywej sieci mogą przechwytywać cały nasz ruch sieciowy i bez ograniczeń zbierać wysyłane nas poufne informacje. Mogą to być na przykład loginy, hasła, numery kont bankowych i ich zabezpieczenia. Jak doskonale wiadomo, takie dane w niepowołanych rękach mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Jak się przed tym uchronić?
REKLAMA
Jeszcze przed podłączeniem się do jakiejkolwiek sieci, powinniśmy zweryfikować jej nazwę. Jeśli chcemy skorzystać z bezprzewodowego Internetu w restauracji lub kawiarni, ustalmy identyfikator SSID sieci w danym lokalu. Czym jest SSID? SSID to po prostu nazwa sieci, która jest wysyłana w eter po to, by pobliskie komputery mogły tę sieć wykryć. W ten właśnie sposób SSID pojawia się na liście dostępnych sieci gdy przebywamy w pobliżu nadajnika. Jak wykryć fałszywą sieć?
Zobacz również: Czy czeka nas koniec Internetu? Rozwiązaniem może być modernizacja!
REKLAMA
Przyjmijmy, że przebywamy w kawiarni CafeWieszJak. SSID w takiej kawiarni może być cafewieszjak. Dla cyberprzestępców stworzenie bliźniaczego SSID nie będzie problemem i mogą go nazwać np.: wieszjakcafe, lub cafejakwiesz etc. Jeśli znajdujemy się w zasięgu tych sieci, nasz komputer wyświetli wszystkie nazwy. Poza tym, sieć oszustów może mieć nawet silniejszy sygnał i pojawić się wyżej na liście. Jeśli widzimy na liście kilka podobnych nazw, upewnijmy się, że podłączamy się do właściwej sieci.
Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy jakikolwiek wątpliwości, nie ufajmy żadnej z ogólnodostępnych sieci. Większość z nich nie jest szyfrowana, a więc niezabezpieczona. Oznacza to, że ruch sieciowy między twoim komputerem i ruterem bezprzewodowym może być łatwo podsłuchany, a przesyłane informacje odczytane przez innych użytkowników danej sieci. Jeżeli nie masz własnego bezpiecznego połączenia, takiego jak np. VPN (Virtual Private Network) ze swoją siecią służbową, unikaj publicznych punktów dostępowych Wi-Fi w celu logowania się do kont podwyższonego ryzyka na przykład w banku elektronicznym.
Zobacz również: Czy korzystanie z internetu w celach prywatnych w czasie pracy może być karalne?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.