REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w Polsce – poniedziałkowe dane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowa sesja przyniosła konsolidację złotego względem głównych walut. Ograniczenie kursu USD/PLN utrzymuje się na poziomie 2,9000.

REKLAMA

Dzisiaj może mieć miejsce kolejna próba przebicia tego ograniczenia. Jeżeli zakończy się ona powodzeniem, będzie to sygnał do wzrostu w kierunku psychologicznej bariery 3,0000. Kurs EUR/PLN wciąż pozostaje w płasko nachylonym kanale spadkowym. Obecnie znajduje się bliżej górnego ograniczenia tego kanału, przebiegającego w pobliżu 3,9650. Bariera ta powinna w najbliższym czasie hamować osłabienie złotego względem euro.

REKLAMA

W bieżącym tygodniu pojawi się w naszym kraju kilka istotnych wskaźników rynkowych. Już dzisiaj o godz. 14.00 poznamy październikowy odczyt inflacji konsumentów (CPI). Dane te mogą dostarczyć wskazówek na temat tego, czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się w najbliższym czasie na podwyżkę stóp procentowych. Prognoza inflacji CPI, przedstawiona na początku bieżącego miesiąca przez Ministerstwo Finansów, wskazała na znaczne przyspieszenie tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (do 2,9 proc. r/r). Jeżeli oficjalne szacunki GUS będą zgodne z tymi oczekiwaniami, prawdopodobieństwo rychłej podwyżki stóp w naszym kraju istotnie wzrośnie.

REKLAMA

W dalszej części tygodnia napłyną jeszcze październikowe dane z Polski, m.in. na temat dynamiki wynagrodzeń, zatrudnienia i produkcji przemysłowej. Również one mogą okazać się pomocne przy ocenie szans na zacieśnienie polityki pieniężnej w kraju.

Przedstawiciele RPP już wielokrotnie wskazywali na powiązanie podwyżek stóp procentowych ze stosunkowo mocną pozycją złotego i jego dalszą aprecjacją. Dzisiaj potrzebę podwyżki stóp procentowych podkreślił prezes NBP. Dodał jednak, że poprawa perspektyw polskiej gospodarki może wymagać pewnego zacieśnienia polityki pieniężnej w naszym kraju. Drugie zdanie sugeruje, iż Marek Belka jest w stanie zaakceptować propozycję podwyżki stóp o 25 pb w głosowaniach Rady. Jego opinia może mieć decydujące znaczenie. Gdy dana propozycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, w trakcie posiedzenia RPP decydujący głos należy właśnie do prezesa NBP. Do tej pory Belka zachowywał łagodne nastawienie do polityki pieniężnej.

Kurs EUR/USD rozpoczął tydzień od nieudanej próby trwałego powrotu ponad poziom 1,3700. Po godzinie 10.00 kształtował się jednak pod poziomem 1,3650. W najbliższym czasie powinien kontynuować spadek. Pierwszy cel dla tej zniżki stanowić będzie wsparcie na poziomie 1,3350.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

W najbliższych dniach na notowania eurodolara oddziaływać będą spekulacje na temat tego, czy Irlandia otrzyma wsparcie od Unii Europejskiej. Przedstawiciele Irlandii nie wykluczają takiego scenariusza, zaznaczając jednocześnie, że wniosek w tej sprawie nie został jeszcze złożony. Na rynku pojawiły się pogłoski, że UE naciska na Irlandię, aby zgodziła się na przyjęcie pomocy. Pewne rozstrzygnięcia w tej sprawie mogą zapaść na jutrzejszym spotkaniu ministrów finansów krajów należących do Unii. W obecnej sytuacji udzielenie pomocy Irlandii mogłoby poprawić nastroje wokół europejskiej waluty, jednak nie należy nastawiać się zbytnio na szybki powrót do trwałego wzrostu kursu EUR/USD.

Oprócz Irlandii nie bez znaczenia dla rynku pozostają również spekulacje na temat tego, czy Chiny w najbliższym czasie zdecydują się na podwyżkę stóp procentowych. Obawy przed tym krokiem będą tworzyć negatywną presję w notowaniach surowców, których jednym z głównych odbiorców są właśnie Chiny. Deliberacje, dotyczące Chin, mogą również spowodować umocnienie dolara amerykańskiego.

Przeczytaj również: Analiza rynku – jak ustalić w którą stronę pójdzie

Z poniedziałkowych danych jedynie szacunki sprzedaży detalicznej z USA mogą mieć wpływ na notowania eurodolara. Zostaną one przedstawione o godz. 14.30. W tym tygodniu poznamy m.in. stan produkcji przemysłowej tego kraju, liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów oraz ilość domów, których budowa rozpoczęła się.

Dzisiaj zostały już przedstawione dość istotne dane z Japonii, poznaliśmy bowiem wstępne szacunki PKB tego kraju w III kw. Wskaźnik ten wypadł lepiej, niż się spodziewano – wzrósł o 0,9 proc. kw/kw, podczas kiedy oczekiwano zwyżki o 0,6 proc. Dane z Japonii nie przekładają się bezpośrednio na notowania jena, co potwierdziło dzisiejsze zachowanie notowań USD/JPY. Kurs tej pary walutowej wybił się górą z powstałego w maju kanału spadkowego. Daje mu to potencjał do większego wzrostu, nawet w okolice 86,00. Ostatecznym potwierdzeniem sygnału wzrostowego będzie przebicie poziomu 83,00, tj. wartości, w sprawie której japońskie władze monetarne podjęły interwencję we wrześniu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA