reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Leasing droższy o VAT od ubezpieczenia

Leasing droższy o VAT od ubezpieczenia

Leasing będzie droższy. Do podstawy opodatkowania umowy leasingu należy bowiem włączyć koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Poszerzony, siedmioosobowy skład NSA rozpatrywał tzw. pytanie prawne sądu, który miał rozstrzygnąć spór firmy leasingowej z wrocławską Izbą Skarbową. Chodziło o VAT od umów leasingu.

Podatek ten, w wysokości 22 proc., jest zwykle doliczany do rat leasingowych (od 1 stycznia 2011 r. będzie to 23 proc. - PAP). Wrocławski fiskus uznał, że podstawę opodatkowania należy powiększyć o koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu, który także jest doliczany do rat. Według organów skarbowych jest on nierozerwalnie związany z leasingiem.

Firmy leasingowe robią jednak inaczej; nie wliczają VAT do podstawy opodatkowania, bo usługa ubezpieczenia jest z tego podatku zwolniona. Stanowisko organów podatkowych podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Spółka zaskarżyła wyrok do NSA w Warszawie. Sąd ten uznał, że sprawę powinien wyjaśnić w uchwale poszerzony skład NSA. W dotychczasowym orzecznictwie jest bowiem zbyt dużo rozbieżności i występują dwa poglądy. Pierwszy z nich zakłada, że leasing i ubezpieczenie to kompleksowa usługa, która podlega jednej, podstawowej stawce VAT, właściwej dla leasingu. Zgodnie z drugim poglądem, kosztów ubezpieczenia nie można wliczać do podstawy opodatkowania leasingu, gdyż usługa ta jest odrębna od ubezpieczenia.

NSA orzekł, że koszt ubezpieczenia ma być włączany do podstawy opodatkowania leasingu.

"Sąd uznał, że w sytuacji, gdy firma leasingowa świadczy usługę leasingu i obciąża klienta za tę usługę, a odrębnie od tego zawiera umowę ubezpieczenia przedmiotu leasingu i refakturuje na klienta koszty tej usługi, to koszt usługi ubezpieczenia powinien być ujęty w podstawie opodatkowania usługi leasingu" - powiedział Tomasz Michalik, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Dodał, że zdaniem sądu jest to rodzaj świadczenia złożonego, którego zasadniczym elementem jest usługa leasingu.

Michalik przyznał, że w efekcie uchwały NSA firmy leasingowe będą obciążać swoich klientów dodatkowym VAT-em. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedmiotem leasingu jest nieruchomość, samochody, czy inne urządzenia. Zaznaczył jednak, że leasingobiorcy najczęściej będą mogli odliczyć VAT.

Wyjaśnił, że dotychczasową swoją praktykę firmy leasingowe opierały na rozstrzygnięciach Sądu Najwyższego i potwierdzających to stanowisko interpretacjach fiskusa. "Zmiana stanowiska odbije się na podatnikach" - powiedział Michalik.

Zwrócił uwagę, że w UE trwają prace nad zmianą dyrektywy unijnej, która reguluje te kwestie. Zgodnie z jej projektem, jeżeli ubezpieczenie jest elementem większej całości, to powinno być traktowane na zasadach właściwych dla usługi.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaszuba

Specjalizuję się w procesie cywilnym prowadząc w szczególności liczne sprawy z zakresu odszkodowań, prawa upadłościowego, prawa pracy oraz sprawy gospodarcze. Jestem też autorem bloga o upadłości konsumenckiej. Z powodzeniem prowadzę również sprawy karne – zarówno w charakterze obrońcy jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, reprezentując interesy klientów w sprawach o dużym ciężarze gatunkowym, m. in w sprawach o zabójstwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama