reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach

Rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu unijnego może być konsekwencją niewywiązywania się beneficjenta z jej postanowień. W takiej sytuacji na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu przyznanej dotacji wraz z odsetkami.

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach?

Wnioskodawcy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania otrzymują pisemne wezwanie do podpisania umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Zawarcie umowy o dofinansowanie następuje po dostarczeniu przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie wszystkich niezbędnych załączników wymaganych w dokumentacji konkursowej. Niezłożenie wymaganej dokumentacji (załączników) na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie w wyznaczonym terminie może skutkować wstrzymaniem jej podpisania do momentu dostarczenia/poprawienia tej dokumentacji (załączników).

Umowa o dofinansowanie projektu stanowi obustronne zobowiązania i prawa stron do realizacji projektu i wypłaty środków. Określa także warunki rozwiązania umowy i zwrotu wypłaconych już środków. Warunki rozwiązania umowy o dofinansowanie zostały ustanowione odrębnie dla każdego programu operacyjnego i mogą się w tej kwestii różnić. W związku z tym podstawowym dokumentem określającym wzajemne zobowiązania stron w przypadku rozwiązania umowy stanowi dokumentacja programowa oraz zapisy umowy w poszczególnych jej częściach. Innymi słowy beneficjentów projektów unijnych obowiązują zapisy zawartej umowy w odniesieniu do danego projektu, ponieważ w zależności od programu w ramach, którego jest realizowany projekt mogą one się różnić. Aby lepiej zgłębić to zagadnienie proponuję za przykład przyjąć postanowienia umowy o dofinansowanie projektu realizowanego przez przedsiębiorców w województwie lubelskim (Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego).

Aktualne informacje związane z postępowaniem w przypadku rozwiązania umowy o dofinansowanie znajdują się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programów operacyjnych.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu?

Podstawową przesłanką do rozwiązania umowy o dofinansowanie jest stwierdzenie wystąpienia podczas realizacji projektu nieprawidłowości, które uniemożliwiają jego realizację lub czynią ją niecelową. W przypadku projektów realizowanych w województwie lubelskim możemy mówić o trzech sytuacjach, w których może wystąpić rozwiązanie umowy.

Przeczytaj także: Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Po pierwsze, umowa o dofinansowanie projektu może zostać rozwiązana na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji z którą umowa ta została podpisana. W takiej sytuacji każdą ze stron obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia (wyjątek tu stanowi działanie 2.1. „Instrumenty pożyczkowe i doręczeniowe dla przedsiębiorstw”, gdzie okres ten wynosi 6 miesięcy). Wypowiedzenie powinno zawierać szczegółowe uzasadnienie rozwiązania umowy, a na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania na warunkach określonych w umowie wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Obowiązek zwrotu środków następuje bez znaczenia, która ze stron – beneficjent czy instytucja – umowę tą wypowiedziała.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o dofinansowanie projektów w regionach - rozwiązanie
Umowa o dofinansowanie projektów w regionach - rozwiązanie

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama