Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach?
REKLAMA
Wnioskodawcy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania otrzymują pisemne wezwanie do podpisania umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Zawarcie umowy o dofinansowanie następuje po dostarczeniu przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie wszystkich niezbędnych załączników wymaganych w dokumentacji konkursowej. Niezłożenie wymaganej dokumentacji (załączników) na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie w wyznaczonym terminie może skutkować wstrzymaniem jej podpisania do momentu dostarczenia/poprawienia tej dokumentacji (załączników).
REKLAMA
Umowa o dofinansowanie projektu stanowi obustronne zobowiązania i prawa stron do realizacji projektu i wypłaty środków. Określa także warunki rozwiązania umowy i zwrotu wypłaconych już środków. Warunki rozwiązania umowy o dofinansowanie zostały ustanowione odrębnie dla każdego programu operacyjnego i mogą się w tej kwestii różnić. W związku z tym podstawowym dokumentem określającym wzajemne zobowiązania stron w przypadku rozwiązania umowy stanowi dokumentacja programowa oraz zapisy umowy w poszczególnych jej częściach. Innymi słowy beneficjentów projektów unijnych obowiązują zapisy zawartej umowy w odniesieniu do danego projektu, ponieważ w zależności od programu w ramach, którego jest realizowany projekt mogą one się różnić. Aby lepiej zgłębić to zagadnienie proponuję za przykład przyjąć postanowienia umowy o dofinansowanie projektu realizowanego przez przedsiębiorców w województwie lubelskim (Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego).
Aktualne informacje związane z postępowaniem w przypadku rozwiązania umowy o dofinansowanie znajdują się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programów operacyjnych.
Kiedy może nastąpić rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu?
Podstawową przesłanką do rozwiązania umowy o dofinansowanie jest stwierdzenie wystąpienia podczas realizacji projektu nieprawidłowości, które uniemożliwiają jego realizację lub czynią ją niecelową. W przypadku projektów realizowanych w województwie lubelskim możemy mówić o trzech sytuacjach, w których może wystąpić rozwiązanie umowy.
Przeczytaj także: Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim
Po pierwsze, umowa o dofinansowanie projektu może zostać rozwiązana na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji z którą umowa ta została podpisana. W takiej sytuacji każdą ze stron obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia (wyjątek tu stanowi działanie 2.1. „Instrumenty pożyczkowe i doręczeniowe dla przedsiębiorstw”, gdzie okres ten wynosi 6 miesięcy). Wypowiedzenie powinno zawierać szczegółowe uzasadnienie rozwiązania umowy, a na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania na warunkach określonych w umowie wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Obowiązek zwrotu środków następuje bez znaczenia, która ze stron – beneficjent czy instytucja – umowę tą wypowiedziała.
Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym
Drugi przypadek, na który wskazują zapisy umowy o dofinansowanie to rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji nie musi być zachowany miesięczny termin wypowiedzenia, a prawo do rozwiązania umowy w tym trybie przysługuje wyłącznie instytucji z którą beneficjent zawarł umowę (LAWP). Rozwiązanie umowy w tym trybie następuje w ściśle określonych w umowie sytuacjach tj. jeżeli beneficjent:
- nie rozpoczął realizacji projektu w terminie 3 miesięcy od ustalonego w umowie dnia rozpoczęcia realizacji projektu, z przyczyn przez siebie zawinionych,
- wykorzystał w całości bądź w części przekazane środki na cel inny niż określony w projekcie lub niezgodnie z umową,
- dokonał zmian prawno-organizacyjnych zagrażających realizacji umowy,
- nie stosował procedur udzielania zamówień publicznych,
- nie usunął, po powtórnym wezwaniu stwierdzonych nieprawidłowości w realizacji obowiązków nałożonych umową w tym odpowiednio stosowanymi przepisami prawa,
- złożył podrobione, przerobione lub stwierdzające nieprawdę dokumenty w celu uzyskania dofinansowania,
- nie złożył w wyznaczonym terminie wniosku o płatność końcową,
- odmawia poddania się kontroli lub utrudnia jej przeprowadzenie,
- nie dostarczył umowy kredytu lub umowy leasingu w sytuacji, jeśli we wniosku o dofinansowanie, zobowiązał się do jej/ich dostarczenia,
- nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy pomimo wezwania do ich wykonania w zakreślonym terminie,
- rozpoczął realizację projektu przed dniem rozpoczęcia okresu kwalifikowalności wydatków, o którym mowa w umowie.
W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym beneficjent jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych w sposób przewidziany.
Polecamy serwis ABC funduszy unijnych
Rozwiązanie umowy w wyniku zgodnej woli stron
REKLAMA
Zapisy umowy o dofinansowanie dopuszczają jeszcze jedną możliwość rozwiązania umowy o dofinansowanie. Umowa może zostać rozwiązana w wyniku zgodnej woli stron, bądź ze skutkiem natychmiastowym, na podstawie pisemnego oświadczenia instytucji, złożonego w następstwie wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie, przez którąkolwiek ze stron, obowiązków w niej zawartych. W takiej sytuacji beneficjent ma prawo do dofinansowania wyłącznie tej części wydatków, która odpowiada prawidłowo zrealizowanej i rozliczonej części projektu.
Niezależnie od przyczyny rozwiązania umowy beneficjent zobowiązany jest do przedstawienia sprawozdania końcowego z realizacji projektu oraz do archiwizowania dokumentacji związanej z jego realizacją.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.