REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Umowa o dofinansowanie projektów w regionach - rozwiązanie
Umowa o dofinansowanie projektów w regionach - rozwiązanie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu unijnego może być konsekwencją niewywiązywania się beneficjenta z jej postanowień. W takiej sytuacji na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu przyznanej dotacji wraz z odsetkami.

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach?

REKLAMA

Wnioskodawcy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania otrzymują pisemne wezwanie do podpisania umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Zawarcie umowy o dofinansowanie następuje po dostarczeniu przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie wszystkich niezbędnych załączników wymaganych w dokumentacji konkursowej. Niezłożenie wymaganej dokumentacji (załączników) na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie w wyznaczonym terminie może skutkować wstrzymaniem jej podpisania do momentu dostarczenia/poprawienia tej dokumentacji (załączników).

REKLAMA

Umowa o dofinansowanie projektu stanowi obustronne zobowiązania i prawa stron do realizacji projektu i wypłaty środków. Określa także warunki rozwiązania umowy i zwrotu wypłaconych już środków. Warunki rozwiązania umowy o dofinansowanie zostały ustanowione odrębnie dla każdego programu operacyjnego i mogą się w tej kwestii różnić. W związku z tym podstawowym dokumentem określającym wzajemne zobowiązania stron w przypadku rozwiązania umowy stanowi dokumentacja programowa oraz zapisy umowy w poszczególnych jej częściach. Innymi słowy beneficjentów projektów unijnych obowiązują zapisy zawartej umowy w odniesieniu do danego projektu, ponieważ w zależności od programu w ramach, którego jest realizowany projekt mogą one się różnić. Aby lepiej zgłębić to zagadnienie proponuję za przykład przyjąć postanowienia umowy o dofinansowanie projektu realizowanego przez przedsiębiorców w województwie lubelskim (Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego).

Aktualne informacje związane z postępowaniem w przypadku rozwiązania umowy o dofinansowanie znajdują się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programów operacyjnych.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu?

Podstawową przesłanką do rozwiązania umowy o dofinansowanie jest stwierdzenie wystąpienia podczas realizacji projektu nieprawidłowości, które uniemożliwiają jego realizację lub czynią ją niecelową. W przypadku projektów realizowanych w województwie lubelskim możemy mówić o trzech sytuacjach, w których może wystąpić rozwiązanie umowy.

Przeczytaj także: Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, umowa o dofinansowanie projektu może zostać rozwiązana na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji z którą umowa ta została podpisana. W takiej sytuacji każdą ze stron obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia (wyjątek tu stanowi działanie 2.1. „Instrumenty pożyczkowe i doręczeniowe dla przedsiębiorstw”, gdzie okres ten wynosi 6 miesięcy). Wypowiedzenie powinno zawierać szczegółowe uzasadnienie rozwiązania umowy, a na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania na warunkach określonych w umowie wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Obowiązek zwrotu środków następuje bez znaczenia, która ze stron – beneficjent czy instytucja – umowę tą wypowiedziała.

Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym

Drugi przypadek, na który wskazują zapisy umowy o dofinansowanie to rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji nie musi być zachowany miesięczny termin wypowiedzenia, a prawo do rozwiązania umowy w tym trybie przysługuje wyłącznie instytucji z którą beneficjent zawarł umowę (LAWP). Rozwiązanie umowy w tym trybie następuje w ściśle określonych w umowie sytuacjach tj. jeżeli beneficjent:

 • nie rozpoczął realizacji projektu w terminie 3 miesięcy od ustalonego w umowie dnia rozpoczęcia realizacji projektu, z przyczyn przez siebie zawinionych,
 • wykorzystał w całości bądź w części przekazane środki na cel inny niż określony w projekcie lub niezgodnie z umową,
 • dokonał zmian prawno-organizacyjnych zagrażających realizacji umowy,
 • nie stosował procedur udzielania zamówień publicznych,
 • nie usunął, po powtórnym wezwaniu stwierdzonych nieprawidłowości w realizacji obowiązków nałożonych umową w tym odpowiednio stosowanymi przepisami prawa,
 • złożył podrobione, przerobione lub stwierdzające nieprawdę dokumenty w celu uzyskania dofinansowania,
 • nie złożył w wyznaczonym terminie wniosku o płatność końcową,
 • odmawia poddania się kontroli lub utrudnia jej przeprowadzenie,
 • nie dostarczył umowy kredytu lub umowy leasingu w sytuacji, jeśli we wniosku o dofinansowanie, zobowiązał się do jej/ich dostarczenia,
 • nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy pomimo wezwania do ich wykonania w zakreślonym terminie,
 • rozpoczął realizację projektu przed dniem rozpoczęcia okresu kwalifikowalności wydatków, o którym mowa w umowie.

W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym beneficjent jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych w sposób przewidziany.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Rozwiązanie umowy w wyniku zgodnej woli stron

REKLAMA

Zapisy umowy o dofinansowanie dopuszczają jeszcze jedną możliwość rozwiązania umowy o dofinansowanie. Umowa może zostać rozwiązana w wyniku zgodnej woli stron, bądź ze skutkiem natychmiastowym, na podstawie pisemnego oświadczenia instytucji, złożonego w następstwie wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie, przez którąkolwiek ze stron, obowiązków w niej zawartych. W takiej sytuacji beneficjent ma prawo do dofinansowania wyłącznie tej części wydatków, która odpowiada prawidłowo zrealizowanej i rozliczonej części projektu.

Niezależnie od przyczyny rozwiązania umowy beneficjent zobowiązany jest do przedstawienia sprawozdania końcowego z realizacji projektu oraz do archiwizowania dokumentacji związanej z jego realizacją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA