REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Umowa o dofinansowanie projektów w regionach - rozwiązanie
Umowa o dofinansowanie projektów w regionach - rozwiązanie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu unijnego może być konsekwencją niewywiązywania się beneficjenta z jej postanowień. W takiej sytuacji na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu przyznanej dotacji wraz z odsetkami.

Kiedy może zostać rozwiązana umowa o dofinansowanie projektów w regionach?

REKLAMA

Wnioskodawcy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania otrzymują pisemne wezwanie do podpisania umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Zawarcie umowy o dofinansowanie następuje po dostarczeniu przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie wszystkich niezbędnych załączników wymaganych w dokumentacji konkursowej. Niezłożenie wymaganej dokumentacji (załączników) na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie w wyznaczonym terminie może skutkować wstrzymaniem jej podpisania do momentu dostarczenia/poprawienia tej dokumentacji (załączników).

REKLAMA

Umowa o dofinansowanie projektu stanowi obustronne zobowiązania i prawa stron do realizacji projektu i wypłaty środków. Określa także warunki rozwiązania umowy i zwrotu wypłaconych już środków. Warunki rozwiązania umowy o dofinansowanie zostały ustanowione odrębnie dla każdego programu operacyjnego i mogą się w tej kwestii różnić. W związku z tym podstawowym dokumentem określającym wzajemne zobowiązania stron w przypadku rozwiązania umowy stanowi dokumentacja programowa oraz zapisy umowy w poszczególnych jej częściach. Innymi słowy beneficjentów projektów unijnych obowiązują zapisy zawartej umowy w odniesieniu do danego projektu, ponieważ w zależności od programu w ramach, którego jest realizowany projekt mogą one się różnić. Aby lepiej zgłębić to zagadnienie proponuję za przykład przyjąć postanowienia umowy o dofinansowanie projektu realizowanego przez przedsiębiorców w województwie lubelskim (Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego).

Aktualne informacje związane z postępowaniem w przypadku rozwiązania umowy o dofinansowanie znajdują się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programów operacyjnych.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie umowy o dofinansowanie projektu?

Podstawową przesłanką do rozwiązania umowy o dofinansowanie jest stwierdzenie wystąpienia podczas realizacji projektu nieprawidłowości, które uniemożliwiają jego realizację lub czynią ją niecelową. W przypadku projektów realizowanych w województwie lubelskim możemy mówić o trzech sytuacjach, w których może wystąpić rozwiązanie umowy.

Przeczytaj także: Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, umowa o dofinansowanie projektu może zostać rozwiązana na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji z którą umowa ta została podpisana. W takiej sytuacji każdą ze stron obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia (wyjątek tu stanowi działanie 2.1. „Instrumenty pożyczkowe i doręczeniowe dla przedsiębiorstw”, gdzie okres ten wynosi 6 miesięcy). Wypowiedzenie powinno zawierać szczegółowe uzasadnienie rozwiązania umowy, a na beneficjencie projektu ciąży obowiązek zwrotu dofinansowania na warunkach określonych w umowie wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Obowiązek zwrotu środków następuje bez znaczenia, która ze stron – beneficjent czy instytucja – umowę tą wypowiedziała.

Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym

Drugi przypadek, na który wskazują zapisy umowy o dofinansowanie to rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji nie musi być zachowany miesięczny termin wypowiedzenia, a prawo do rozwiązania umowy w tym trybie przysługuje wyłącznie instytucji z którą beneficjent zawarł umowę (LAWP). Rozwiązanie umowy w tym trybie następuje w ściśle określonych w umowie sytuacjach tj. jeżeli beneficjent:

  • nie rozpoczął realizacji projektu w terminie 3 miesięcy od ustalonego w umowie dnia rozpoczęcia realizacji projektu, z przyczyn przez siebie zawinionych,
  • wykorzystał w całości bądź w części przekazane środki na cel inny niż określony w projekcie lub niezgodnie z umową,
  • dokonał zmian prawno-organizacyjnych zagrażających realizacji umowy,
  • nie stosował procedur udzielania zamówień publicznych,
  • nie usunął, po powtórnym wezwaniu stwierdzonych nieprawidłowości w realizacji obowiązków nałożonych umową w tym odpowiednio stosowanymi przepisami prawa,
  • złożył podrobione, przerobione lub stwierdzające nieprawdę dokumenty w celu uzyskania dofinansowania,
  • nie złożył w wyznaczonym terminie wniosku o płatność końcową,
  • odmawia poddania się kontroli lub utrudnia jej przeprowadzenie,
  • nie dostarczył umowy kredytu lub umowy leasingu w sytuacji, jeśli we wniosku o dofinansowanie, zobowiązał się do jej/ich dostarczenia,
  • nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy pomimo wezwania do ich wykonania w zakreślonym terminie,
  • rozpoczął realizację projektu przed dniem rozpoczęcia okresu kwalifikowalności wydatków, o którym mowa w umowie.

W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym beneficjent jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych w sposób przewidziany.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Rozwiązanie umowy w wyniku zgodnej woli stron

REKLAMA

Zapisy umowy o dofinansowanie dopuszczają jeszcze jedną możliwość rozwiązania umowy o dofinansowanie. Umowa może zostać rozwiązana w wyniku zgodnej woli stron, bądź ze skutkiem natychmiastowym, na podstawie pisemnego oświadczenia instytucji, złożonego w następstwie wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie, przez którąkolwiek ze stron, obowiązków w niej zawartych. W takiej sytuacji beneficjent ma prawo do dofinansowania wyłącznie tej części wydatków, która odpowiada prawidłowo zrealizowanej i rozliczonej części projektu.

Niezależnie od przyczyny rozwiązania umowy beneficjent zobowiązany jest do przedstawienia sprawozdania końcowego z realizacji projektu oraz do archiwizowania dokumentacji związanej z jego realizacją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA