Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację musi spełniać określone kryteria zapisane w programie. Zgodność projektu z kryteriami jest badana na etapie oceny wniosków o dofinansowanie. W zależności od tego jest przyznawana punktacja, która w konsekwencji decyduje o przyznaniu unijnej pomocy.

Procedura oceny wniosków o dofinansowanie

Jeśli mierzymy się z zamiarem ubiegania się o unijną dotację po raz pierwszy, musimy wiedzieć, że nie ma tu miejsca na dowolność. Każdy projekt realizowany przy współudziale środków unijnych musi mieć jasno określony cel i wpisywać się kryteria programowe. Tak samo jest w przypadku konkursu na wsparcie inwestycyjne nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw, który został właśnie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs składane są wnioski o dofinansowanie projektów, przy czym warto pamiętać, że w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) nie ma znaczenia kolejność ich złożenia. Ważne jest zachowanie trybu i terminu ich składania, który określony jest w ogłoszeniu o naborze wniosków. 

Ogłoszenie o naborze projektów do poddziałania 1.1 RPO WL wraz z dokumentacją konkursową znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.lawp.lubelskie.pl
Po złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu (zakończeniu naboru projektów) następuje etap jego oceny. Ocena ta dokonywana jest na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów, w oparciu o kryteria programowe. Kryteria te zostały uszeregowane pod kątem wymogów formalnych i merytorycznych. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kryteria wyboru są dostępne na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl , a więc każdy wnioskodawca ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z nimi.

Ocena formalna wniosku o dofinansowanie

Celem oceny formalnej jest stwierdzenie, czy projekt kwalifikuje się do uzyskania pomocy w ramach danego działania/poddziałania (kryteria dopuszczające oceny formalnej) oraz czy wniosek został wypełniony poprawnie i zawiera wszystkie wymagane załączniki (kryteria poprawności oceny formalnej). Ocena ta jest przeprowadzana metodą zerojedynkową, która zakłada spełnienie kryterium lub jego niespełnienie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim

Niespełnienie któregokolwiek z wymaganych kryteriów formalnych powoduje odrzucenie wniosku. Ocena merytoryczna nie jest wtedy przeprowadzana.
Ocena formalna ma charakter czysto techniczny i polega na sprawdzeniu czy wnioskodawca jest uprawniony do składania wniosku o dofinansowanie, czy projekt będzie realizowany na terenie województwa lubelskiego, czy spełnione jest kryterium minimalnej i maksymalnej wartości projektu (kosztu całkowitego projektu) oraz wnioskowanej dotacji, czy jest realizowany w terminie określonym w Programie, czy jest kompletny, czy wersja papierowa jest tożsama z jego wersją elektroniczną itd. 

Podczas przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej należy zadbać aby wniosek o dofinansowanie był przygotowany na obowiązującym formularzu i zawierał wszystkie niezbędne załączniki. Wymagania dotyczące stosowania formularza wniosku o dofinansowanie jak i wykaz załączników, które należy do niego dołączyć zamieszczone są zawsze na stronie internetowej organizatora konkursu, w przypadku działania 1.1 RPO WL - Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Pamiętajmy, że podczas oceny formalnej możemy zostać poproszeni o usunięcie stwierdzonych uchybień, pod rygorem odrzucenia wniosku. Powinniśmy to zrobić nie później niż w terminie 5 dni roboczych od daty potwierdzenia otrzymania pisma w sprawie uzupełnienia dokumentów, braków we wniosku i/lub poprawy błędów.

Mikroprzedsiębiorcy starający się o przyznanie unijnej dotacji na realizację projektów w województwie lubelskim muszą liczyć się ze sporą konkurencją. Pewne jest że liczba chętnych po unijną pomoc znacznie przewyższy dostępną alokację w ramach konkursu. Aby zwiększyć swoje szanse na przyznanie unijnego grantu konieczne jest spełnienie dodatkowych kryteriów. Od liczby przyznanych punktów za ich spełnienie w konsekwencji może zależeć przyznanie finansowej pomocy.

Ocena merytoryczna 

Co do zasady ocenę tą można podzielić na 2 etapy. Podczas pierwszego etapu dokumentacja aplikacyjna oceniana jest pod kątem wymogów techniczno-ekonomicznych. Tutaj sprawdzane jest czy informacje zawarte we wniosku umożliwiają jego kompleksową ocenę, czy wnioskodawca posiada wystarczające zasoby techniczne, wiedzę oraz niezbędne decyzje administracyjne, które umożliwiają realizację projektu, czy jest on wykonalny pod względem finansowym, kwalifikowalność wydatków itd. W przypadku tej oceny podobnie zresztą jak podczas oceny formalnej, jest ona oceną zerojedynkową. Niespełnienie któregokolwiek kryterium (po ewentualnych wyjaśnieniach) skutkuje odrzuceniem wniosku. W sytuacji, gdy wniosek zostanie oceniony pozytywnie przechodzi do ostatniego etapu oceny, który jest decydujący dla przyznania unijnej dotacji.

I tu uwaga następuje zmiana – za spełnienie każdego kryterium są przyznawane punkty. Łączna liczba punktów, które może uzyskać projekt podczas tej oceny to 100. Aby jednak uzyskać pozytywny wynik tej oceny wystarczy 51 punktów. To o czym musimy pamiętać, to to że waga punktowa poszczególnych kryteriów jest różna. Ocena strategiczna – bo o niej mowa - ma na celu przypisanie projektom określonej liczby punktów i wskazanie projektów najbardziej wartościowych z punktu widzenia rozwoju województwa lubelskiego. Podsumowując ten akapit należy zaznaczyć, że ocena ta nie spełnia warunku obligatoryjnego, ale posiada bezpośrednie przełożenie na pozycje projektu na liście rankingowej i w efekcie na możliwość przyznania dotacji.

Polecamy ABC funduszy unijnych

W przypadku projektów realizowanych przez nowopowstałe mikroprzedsiebiorstwa (działanie 1.1), zostają one poddane ocenie pod kątem 11 kryteriów. Są to:

  • Trwałość projektu w czasie.
  • Potencjał wnioskodawcy.
  • Gotowość realizacji projektu.
  • Zakres korzyści osiągnięty w wyniku realizacji projektu.
  • Innowacyjność projektu.
  • Zastosowanie ICT.
  • Wkład własny.
  • Wzrost zatrudnienia brutto.
  • Realizacja polityk horyzontalnych UE.
  • Zgodność projektu z dokumentami strategicznymi.
  • Zgodność projektu z polityką społeczno-gospodarczą

Pamiętajmy, ze nie mamy obowiązku spełnienia tych kryteriów w całości. Ale szczegółowe odniesienie się do powyższych wymogów w treści wniosku o dofinansowanie oraz w biznesplanie i udowodnienie, że projekt wpisuje się w poszczególne kryteria leży jak najbardziej w interesie wnioskodawcy.

Największą liczbę punktów, bo 20 można zdobyć w ramach kryterium „trwałość projektu w czasie”. Tutaj oceniany będzie wpływ projektu za rozwiązanie zdefiniowanych problemów przedsiębiorstwa, realność osiągnięcia wskaźników rezultatu oraz wykorzystanie efektów realizacji projektu. W dokumentacji powinniśmy zdefiniować i szczegółowo opisać problemy przedsiębiorstwa, np. związane z niewystarczającymi zasobami finansowymi na pokrycie kosztów rozwoju firny i wskazać jak realizacja projektu wpłynie na ich rozwiązanie. Ocenie będą poddane także zasoby wnioskodawcy - czy są wystarczające do realizacji projektu w założonym zakresie jak również perspektywy działalności wnioskodawcy.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

    Pozytywnie zbuntowana

    Teorie zarządzania to modele bez gwarancji sukcesu. Dlaczego,? A to dlatego, że podejmując się działalności gospodarczej, nie zastanawiamy się w jakim stylu będziemy zarządzać. To my przedsiębiorcy tworzymy biznes i my kreujemy udane lub czasami mniej udane kryteria kierowania firmą. Szczególnie ważne to, jakimi szefami jest się w firmach, które nie są ogromnymi, globalnymi korporacjami, traktującymi anonimowo swoich pracowników, będących jedynie numerkami w Excelu. To tacy przedsiębiorcy jak ja, mają szansę bezpośredniego kontaktu z członkami naszej wielkiej, firmowej rodziny. I przede wszystkim budowania swojego niepowtarzalnego stylu zarządzania.

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

    Wynalazek pod ochroną, czyli po co firmom patent i jak go zdobyć

    Do Urzędu Patentowego RP rokrocznie wpływa ponad 4 tys. wniosków o udzielenie patentu na wynalazek. Najwięcej, bo blisko połowa zgłoszeń pochodzi od podmiotów sektora gospodarki. Drugie wysokie miejsce zajmują wnioski o ochronę patentową składane przez szkoły wyższe i to one najczęściej, bo w 70 proc. przypadków, rozpatrywane są pozytywnie. Dla porównania, firmom patent udzielany jest średnio na co drugi zgłoszony wynalazek. Jak wskazują specjaliści od ochrony własności intelektualnej ta statystyka mogłaby wyglądać lepiej, gdyby zgłaszający korzystali z profesjonalnego wsparcia i odpowiednio opisywali swoje rozwiązania. Oto przykłady dobrych praktyk oraz wskazówki, gdzie polskie firmy mogą zasięgnąć doradztwa, aby właściwie chronić swoje nowatorskie projekty.

    Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

    Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

    Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

    Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

    Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

    Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

    Straty w branży chemicznej w 2022 r.

    Branża farb dekoracyjnych w 2022 r. zanotowała minimalny spadek. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – zmalała r/r o 3,4%, do 2,32 mld PLN w 2022 r*. W roku 2021 dynamika wynosiła 3,2% na plus.

    Jak kontrolować finanse firmy, gdy gospodarka hamuje?

    Płynność finansowa świadczy o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie definiuje właściwe zarządzanie firmą. Pozwala między innymi uniknąć zatorów płatniczych oraz skupić się na rozwoju biznesu. Wyzwaniem dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, jest spowolnienie gospodarcze, które potwierdzają najnowsze dane GUS.

    Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

    Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

    Małe firmy walczą z inflacją, Polskim Ładem i skutkami wojny w Ukrainie

    Wojna w Ukrainie i inflacja miały znaczący wpływ na działalność mikro i małych przedsiębiorstw w 2022 roku. Z kolei przepisy Polskiego Ładu, które miały obniżyć podatki, zdaniem 80% właścicieli firm okazały się niesprawiedliwe – wynika z Badania Polskiej Przedsiębiorczości, zleconego przez inFakt agencji Smartscope.

    Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

    Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

    Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

    Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

    Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

    Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

    Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych każdego użytkownika? [KOMENTARZ]

    Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje?  Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.

    Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

    Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

    Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

    Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

    Warzywa coraz droższe! Cena cebuli wzrosła o ponad 55 proc.

    Ceny warzyw. Wzrosty cen warzyw coraz bardziej dają po kieszeniach Polakom. Przyczyną jest niekorzystny splot wielu okoliczności – od pogodowych i ekonomicznych po czysto polityczne. Rekordy bije np. cebula, której ceny rdr. poszły w górę o ponad 55%. Na dużym plusie jest też marchew ze wzrostem o przeszło 47% rdr. Ceny mogą spadać, ale dopiero latem. Jednak niczego nie można przewidzieć na 100%. Możliwe jest też, że pójdą jeszcze bardziej w górę. Jedno jest niemal pewne, że przed Wielkanocą warzywa raczej nie potanieją.

    Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

    Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

    Prognoza MFW: wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. około 0%

    Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc. Prognozy MFW zostały przedstawione na piątkowej konferencji prasowej.

    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – ekologiczna rewolucja

    Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami. 

    Coraz więcej sztucznej inteligencji w handlu

    Wartość wdrożeń sztucznej inteligencji na globalnym rynku detalicznym w 2023 roku ma wynieść 10,76 mld dolarów. To dopiero początek.

    Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

    Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

    Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

    Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?