| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego studenci nadal mają trudności ze znalezieniem mieszkania?

Dlaczego studenci nadal mają trudności ze znalezieniem mieszkania?

Początek roku akademickiego już za nami, ale studenci nadal borykają się z problemem znalezienia mieszkania. Mieszkań do wynajęcia przybywa, mimo to ceny nie spadają w dół.

Ze statystyk serwisu otoDom.pl wynika, że w październiku częstotliwość wyszukiwania przez użytkowników mieszkań pod wynajem wzrosła, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Najpopularniejsze były oferty dotyczące Warszawy. Kolejne lokalizacje, które cieszyły się największym zainteresowaniem, to Kraków, Poznań i Wrocław, choć mieszkań szukano tam trzy, a nawet cztery razy rzadziej niż w stolicy.

– Wzmożony ruch na rynku wynajmu mieszkań w Krakowie obserwujemy już od czerwca – mówi Konrad Koniarz, dyrektor krakowskiego biura nieruchomości „Grupa B12”. – Przez miesiące wakacyjne ilość ofert i zainteresowanych nimi sukcesywnie narasta, a szczyt notujemy na przełomie września i października. Zdarza się jednak, że w drugiej połowie października oraz w listopadzie studenci, niezadowoleni z pierwszego wyboru, ponownie szukają pokoi. Najczęściej spowodowane jest to zbyt wysokim czynszem, dużymi opłatami dodatkowymi bądź pochopnym wyborem lokalizacji.

Dowiedz się również: Jak podwyższyć kwotę kredytu i zdobyć pieniądze na niespodziewane wydatki?

Odpowiedzią na wysoki popyt jest wzrost ilości ofert wynajmu w serwisie otoDom.pl. Najwięcej ogłoszeń przybyło w Bydgoszczy (wzrost o 31 proc.) oraz Krakowie (23 proc.). Najmniej nowych propozycji pojawiło się natomiast w Rzeszowie (zaledwie 1 proc.), Gdańsku (5 proc.) i Poznaniu (5 proc.).

Studenci nie chcą mieszkać w pojedynkę – najmniejsze mieszkania stanowiły jedynie 10 proc. wszystkich zapytań. Tym samym kawalerki znalazły się dopiero na trzecim miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych nieruchomości w październiku 2010 roku. – Podobnie jak w poprzednich miesiącach, najchętniej wyszukiwane były dwu- i trzypokojowe mieszkania, wielkości 30-60 m2 (43 proc. zapytań) – podsumowuje Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl. – Łatwo można było znaleźć lokale o takiej powierzchni. Największy wybór odnotowaliśmy wśród mieszkań 40-60 m2
– stanowiły one 40 proc. wszystkich ogłoszeń.

Użytkownicy serwisu otoDom.pl byli skłonni zapłacić za wynajem mieszkania maksymalnie 2 tys. zł. Największy wybór miały osoby, przygotowane na wydatek rzędu 1,5-2 tys. zł miesięcznie (25 proc. ofert). Natomiast zdecydowanie mniej propozycji wynajmu dotyczyło najtańszych lokali, w cenie do 1 tysiąca złotych – stanowiły one zaledwie 9 proc. wszystkich ofert.

Jak wynika z danych serwisu, średnie ceny wynajmu mieszkań wzrosły we wrześniu, kiedy miał miejsce najbardziej intensywny okres poszukiwań studenckiego lokum. W październiku utrzymały się one na zbliżonym poziomie. – Przed rozpoczęciem roku akademickiego najbardziej drastyczny wzrost średnich cen za wynajem mieszkania o powierzchni do 60 m2 zaobserwowaliśmy w stolicy (średnio 35 proc.) – podsumowuje Przemysław Kotwicki. – Z kolei w ciągu ostatnich trzech miesięcy, najbardziej stabilna cenowo była Bydgoszcz. W październiku odnotowaliśmy nieznaczne, maksymalnie 2 proc. wahania cen w stosunku do średnich wartości z września.

Polecamy serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »