Kategorie

Lepiej wynająć mieszkanie dla studenta czy kupić

Jarosław Sadowski
Jarosław Sadowski
Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.
Dzieci szybko dorastają i opuszczają rodzinne gniazdo. Nie oznacza to jednak, że budżet domowy rodziców może trochę odsapnąć. Dziecku, które wybiera się na studia do innego miasta, trzeba zapewnić środki na życie, w tym mieszkanie. Często studenci wynajmują pokoje, choć z analizy Expandera wynika, że kupno 3-pokojowego mieszkania dla dziecka-studenta jest bardziej opłacalne niż wynajem, jeśli pozostałe dwa pokoje udostępnimy innym studentom. W przypadku Wrocławia, jeśli rodzice zaciągną kredyt w euro, to przychody z wynajmu 2 pokoi pokryją wysokość raty i dadzą jeszcze 167 zł nadwyżki.

Część rodziców, których dzieci w październiku rozpoczną studia, stoi przed trudną decyzją finansową. Zastanawiają się czy dla swojego świeżo upieczonego studenta kupić mieszkanie, czy też będzie on musiał zadowolić się wynajętym lokum. Preferowane jest zwykle to pierwsze rozwiązanie, ale duży wpływ na ostateczna decyzję mają oczywiście koszty.

Reklama

W przypadku decyzji o zakupie mieszkania rata kredytu zwykle jest wyższa niż koszt najmu, chyba że rodzice dysponują wysokim wkładem własnym. Z drugiej jednak strony, jeśli będzie to duże mieszkanie, w którym zamieszkają inni studenci płacący za wynajem, to inwestycja może się opłacać. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że stajemy się właścicielem mieszkania, w którym po studniach nasze dorosłe dziecko może założyć rodzinę.

Policzmy jakie są różnice w kosztach zakupu i wynajmu w różnych miastach. Na początek przyjmijmy, że nasz student wraz z dwójką znajomych wynajmują 3-pokojowe mieszkanie w Warszawie. Każdy z nich musiałby płacić 1/3 stawki najmu, czyli w stolicy będzie to 867 zł.

Koszty najmu 3-pokojowego mieszkania

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Łączny koszt wynajmu

2 600 zł

1 920 zł

2 150 zł

1 820 zł

Przychody z wynajmu 2 pokoi

1 733 zł

1 280 zł

1 433 zł

1 213 zł

Koszt wynajmu 1 pokoju

867 zł

640 zł

717 zł

607 zł

Teraz dla porównania przyjmijmy, że rodzice jednego z nich kupili 3-pokojowe mieszkanie, w którym ich dziecko mieszkałby oczywiście za darmo, a dwójka przyjaciół mieszkająca w wolnych pokojach płaciłaby standardową stawkę najmu. Miesięczne przychody z wynajmu dwóch pokoi wynosiłyby 1732 zł.

Przy założeniu, że mieszkanie miałoby 60 m2 i przyjmując cenę za m2 na poziomie 7943 zł (średnia cena transakcyjna w II kw.), to koszt jego zakupu wyniósłby ok. 476,5 tys. zł. Jeśli rodzice studenta nie dysponują wkładem własnym, to wysokość raty w przypadku 30-letniego okresu kredytowania wyniosłaby 2374 zł (kredyt w euro) lub 3000 zł (kredyt w złotych).

Polecamy także: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Raty w zależności od waluty kredytu iwkładu własnego

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Kredyt w EUR

2 374 zł

1 889 zł

1 765 zł

1 675 zł

Kredyt w PLN

3 000 zł

2 388 zł

2 231 zł

2 117 zł

Przy założeniu posiadania wkładu własnego na poziomie 25%

Kredyt w EUR

1 703 zł

1 355 zł

1 266 zł

1 202 zł

Kredyt w PLN

2 111 zł

1 680 zł

1 570 zł

1 490 zł

W rezultacie gdyby rodzice zaciągnęli kredyt w euro, to co miesiąc nadwyżka raty nad przychodem z najmu wynosiłaby ok. 640 zł. To jednak i tak mniej niż w sytuacji, gdyby ich dziecko wynajmowało pokój. Przypomnijmy, że wtedy co miesiąc trzeba byłoby płacić 867 zł. Okazuje się więc, że zakup 3-pokojowego mieszkania w Warszawie przyniesie comiesięczną oszczędność na poziomie 226 zł nawet pomimo tego, że do obliczenia wysokości rat przyjęliśmy przeciętne oprocentowanie, a nie najlepszą ofertę na rynku.

Różnica między przychodem z najmu 2pokoi, a ratą kredytu

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Kredyt w EUR

-640 zł

-609 zł

-332 zł

-462 zł

Kredyt w PLN

-1 266 zł

-1 108 zł

-798 zł

-904 zł

Przy założeniu posiadania wkładu własnego na poziomie 25%

Kredyt w EUR

30 zł

-75 zł

167 zł

11 zł

Kredyt w PLN

-378 zł

-400 zł

-137 zł

-277 zł

Reklama

Podobnie wygląda sytuacja w innych badanych przez nas miastach – bardziej opłaca się kupić niż wynajmować. Najbardziej jest to odczuwalne we Wrocławiu, gdzie co miesiąc trzeba dopłacać do kredytu 332 zł, ale wynajem pokoju kosztowałby 717 zł. Zysk wynosi więc 385 zł. Najmniej zyskują natomiast rodzice kupujący mieszkanie w Krakowie, gdzie różnica między kosztem wynajmu a dopłatą do raty wynosi tylko 31 zł.

Jeśli jednak rodzice nie chcą ponosić ryzyka walutowego i zaciągną kredyt w złotych, to sytuacja nie będzie wyglądał już tak różowo. W Warszawie rata będzie bowiem aż o 1266 zł wyższa od przychodów z wynajmu. Po uwzględnieniu faktu, że dziecko nie będzie musiało płacić za wynajem okazuje się, że kupno jest o 400 zł miesięcznie droższe od wynajmu pokoju. Jeśli więc rodzice nie posiadają wkładu własnego i nie chcą zaciągać kredytu walutowego, to bardziej opłaca się im płacić za wynajem pokoju dla dziecka.

Całkowita miesięczna korzyść z zakupu wporównaniu do wynajmu

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Rata EUR

226 zł

31 zł

385 zł

145 zł

Rata PLN

-400 zł

-468 zł

-81 zł

-297 zł

Przy założeniu posiadania  wkładu własnego na poziomie 25%

Rata EUR

897 zł

565 zł

884 zł

618 zł

Rata PLN

489 zł

240 zł

580 zł

330 zł

Dane te pokazują o ile mniej trzeba dopłacać do raty niż wynosiłby koszt wynajmu pokoju. Wartości ujemne oznaczają więc, że bardziej opłaca się wynająć niż kupić.

O wiele korzystniej przedstawiają się wyniki wyliczeń w sytuacji, gdy rodzice dysponują wkładem własnym. Przy założeniu, że kredyt zostanie zaciągnięty w euro na 75% wartości nieruchomości zlokalizowanej w Warszawie, to już rata będzie o 30 zł niższa od przychodu z najmu. Po uwzględnieniu, że posiadając mieszkanie nie trzeba płacić za wynajem okazuje się, że miesięczna korzyść z kupna wynosi prawie 900 zł. Inwestycja jest również opłacalna w przypadku kredytu w złotych. W tym przypadku korzyść wyniesie od 240 zł w Krakowie do 580 zł we Wrocławiu.

Zobacz: Rynek nieruchomości

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?