REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lepiej wynająć mieszkanie dla studenta czy kupić

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Dzieci szybko dorastają i opuszczają rodzinne gniazdo. Nie oznacza to jednak, że budżet domowy rodziców może trochę odsapnąć. Dziecku, które wybiera się na studia do innego miasta, trzeba zapewnić środki na życie, w tym mieszkanie. Często studenci wynajmują pokoje, choć z analizy Expandera wynika, że kupno 3-pokojowego mieszkania dla dziecka-studenta jest bardziej opłacalne niż wynajem, jeśli pozostałe dwa pokoje udostępnimy innym studentom. W przypadku Wrocławia, jeśli rodzice zaciągną kredyt w euro, to przychody z wynajmu 2 pokoi pokryją wysokość raty i dadzą jeszcze 167 zł nadwyżki.

Część rodziców, których dzieci w październiku rozpoczną studia, stoi przed trudną decyzją finansową. Zastanawiają się czy dla swojego świeżo upieczonego studenta kupić mieszkanie, czy też będzie on musiał zadowolić się wynajętym lokum. Preferowane jest zwykle to pierwsze rozwiązanie, ale duży wpływ na ostateczna decyzję mają oczywiście koszty.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku decyzji o zakupie mieszkania rata kredytu zwykle jest wyższa niż koszt najmu, chyba że rodzice dysponują wysokim wkładem własnym. Z drugiej jednak strony, jeśli będzie to duże mieszkanie, w którym zamieszkają inni studenci płacący za wynajem, to inwestycja może się opłacać. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że stajemy się właścicielem mieszkania, w którym po studniach nasze dorosłe dziecko może założyć rodzinę.

Policzmy jakie są różnice w kosztach zakupu i wynajmu w różnych miastach. Na początek przyjmijmy, że nasz student wraz z dwójką znajomych wynajmują 3-pokojowe mieszkanie w Warszawie. Każdy z nich musiałby płacić 1/3 stawki najmu, czyli w stolicy będzie to 867 zł.

Koszty najmu 3-pokojowego mieszkania

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Łączny koszt wynajmu

2 600 zł

1 920 zł

2 150 zł

1 820 zł

Przychody z wynajmu 2 pokoi

1 733 zł

1 280 zł

1 433 zł

1 213 zł

Koszt wynajmu 1 pokoju

867 zł

640 zł

717 zł

607 zł

Teraz dla porównania przyjmijmy, że rodzice jednego z nich kupili 3-pokojowe mieszkanie, w którym ich dziecko mieszkałby oczywiście za darmo, a dwójka przyjaciół mieszkająca w wolnych pokojach płaciłaby standardową stawkę najmu. Miesięczne przychody z wynajmu dwóch pokoi wynosiłyby 1732 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy założeniu, że mieszkanie miałoby 60 m2 i przyjmując cenę za m2 na poziomie 7943 zł (średnia cena transakcyjna w II kw.), to koszt jego zakupu wyniósłby ok. 476,5 tys. zł. Jeśli rodzice studenta nie dysponują wkładem własnym, to wysokość raty w przypadku 30-letniego okresu kredytowania wyniosłaby 2374 zł (kredyt w euro) lub 3000 zł (kredyt w złotych).

Polecamy także: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Raty w zależności od waluty kredytu iwkładu własnego

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Kredyt w EUR

2 374 zł

1 889 zł

1 765 zł

1 675 zł

Kredyt w PLN

3 000 zł

2 388 zł

2 231 zł

2 117 zł

Przy założeniu posiadania wkładu własnego na poziomie 25%

Kredyt w EUR

1 703 zł

1 355 zł

1 266 zł

1 202 zł

Kredyt w PLN

2 111 zł

1 680 zł

1 570 zł

1 490 zł

W rezultacie gdyby rodzice zaciągnęli kredyt w euro, to co miesiąc nadwyżka raty nad przychodem z najmu wynosiłaby ok. 640 zł. To jednak i tak mniej niż w sytuacji, gdyby ich dziecko wynajmowało pokój. Przypomnijmy, że wtedy co miesiąc trzeba byłoby płacić 867 zł. Okazuje się więc, że zakup 3-pokojowego mieszkania w Warszawie przyniesie comiesięczną oszczędność na poziomie 226 zł nawet pomimo tego, że do obliczenia wysokości rat przyjęliśmy przeciętne oprocentowanie, a nie najlepszą ofertę na rynku.

Różnica między przychodem z najmu 2pokoi, a ratą kredytu

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Kredyt w EUR

-640 zł

-609 zł

-332 zł

-462 zł

Kredyt w PLN

-1 266 zł

-1 108 zł

-798 zł

-904 zł

Przy założeniu posiadania wkładu własnego na poziomie 25%

Kredyt w EUR

30 zł

-75 zł

167 zł

11 zł

Kredyt w PLN

-378 zł

-400 zł

-137 zł

-277 zł

REKLAMA

Podobnie wygląda sytuacja w innych badanych przez nas miastach – bardziej opłaca się kupić niż wynajmować. Najbardziej jest to odczuwalne we Wrocławiu, gdzie co miesiąc trzeba dopłacać do kredytu 332 zł, ale wynajem pokoju kosztowałby 717 zł. Zysk wynosi więc 385 zł. Najmniej zyskują natomiast rodzice kupujący mieszkanie w Krakowie, gdzie różnica między kosztem wynajmu a dopłatą do raty wynosi tylko 31 zł.

Jeśli jednak rodzice nie chcą ponosić ryzyka walutowego i zaciągną kredyt w złotych, to sytuacja nie będzie wyglądał już tak różowo. W Warszawie rata będzie bowiem aż o 1266 zł wyższa od przychodów z wynajmu. Po uwzględnieniu faktu, że dziecko nie będzie musiało płacić za wynajem okazuje się, że kupno jest o 400 zł miesięcznie droższe od wynajmu pokoju. Jeśli więc rodzice nie posiadają wkładu własnego i nie chcą zaciągać kredytu walutowego, to bardziej opłaca się im płacić za wynajem pokoju dla dziecka.

Całkowita miesięczna korzyść z zakupu wporównaniu do wynajmu

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Rata EUR

226 zł

31 zł

385 zł

145 zł

Rata PLN

-400 zł

-468 zł

-81 zł

-297 zł

Przy założeniu posiadania  wkładu własnego na poziomie 25%

Rata EUR

897 zł

565 zł

884 zł

618 zł

Rata PLN

489 zł

240 zł

580 zł

330 zł

Dane te pokazują o ile mniej trzeba dopłacać do raty niż wynosiłby koszt wynajmu pokoju. Wartości ujemne oznaczają więc, że bardziej opłaca się wynająć niż kupić.

O wiele korzystniej przedstawiają się wyniki wyliczeń w sytuacji, gdy rodzice dysponują wkładem własnym. Przy założeniu, że kredyt zostanie zaciągnięty w euro na 75% wartości nieruchomości zlokalizowanej w Warszawie, to już rata będzie o 30 zł niższa od przychodu z najmu. Po uwzględnieniu, że posiadając mieszkanie nie trzeba płacić za wynajem okazuje się, że miesięczna korzyść z kupna wynosi prawie 900 zł. Inwestycja jest również opłacalna w przypadku kredytu w złotych. W tym przypadku korzyść wyniesie od 240 zł w Krakowie do 580 zł we Wrocławiu.

Zobacz: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA