REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przybywa umów o pracę na czas nieokreślony

Pracodawcy, obawiając się utraty pracowników, zaczęli przekształcać umowy na czas określony w bezterminowe kontrakty.

Opodatkowanie zysków osób prawnych

Podatnik, który osiąga przychody z dywidend z udziału w zyskach osób prawnych, musi płacić 19 proc. podatku dochodowego. Obowiązku tego można jednak uniknąć.

Do dziś można złożyć CIT-8

W tym roku podatnicy CIT mogą do 2 kwietnia do północy składać roczne zeznania podatkowe. Spóźnialscy zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Aby prawidłowo wypełnić zeznanie, należało wcześniej przygotować sprawozdanie finansowe.

Ile godzin kierowca może prowadzić autobus

Senat uchwalił nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców. Senatorowie wprowadzili tylko trzy niewielkie poprawki.

REKLAMA

Firmy nie chcą łączyć się w grupy kapitałowe

Resort finansów nie zamierza zmieniać restrykcyjnych przepisów dotyczących tworzenia podatkowych grup kapitałowych, twierdzcąc, że nie mają one dużego wpływu na wzrost gospodarczy.

W przetargach nie można ograniczać praw wykonawców

Senatorowie chcą zachować prawo do wnoszenia odwołań przy zamówieniach publicznych o wartości od 60 tys. euro.

Wysokie kary dla pracodawców zostały utrzymane

Senatorowie nie zmniejszyli ustalonych przez posłów sankcji dla pracodawców łamiących prawa pracowników.

Kary pieniężne za wprowadzenie niebezpiecznych produktów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymierzy karę pieniężną do 100 tys. złotych przedsiębiorcom i dystrybutorom, którzy wprowadzą produkt niebezpieczny do sklepu.

REKLAMA

Koncesje na supermarkety są niezgodne z prawem unijnym

Utworzenie hipermarketu będzie wymagało zezwolenia władz gminy. Eksperci unijni ostrzegają, że projekt ustawy o WOH narusza prawo Wspólnoty. Opozycja zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Od 31 marca obowiązuje nowy wzór informacji VAT

 Informacje podsumowujące za I kwartał tego roku podatnicy VAT-UE powinni składać na nowym formularzu.

Pracodawca dopłaci do wczasów zagranicznych

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenie dopłat z funduszu świadczeń socjalnych tylko do wypoczynku w Polsce jest niezgodne z konstytucją.

Co czwarta firma zatrudnia na czarno

Ponad 5 tys. pracodawców nielegalnie zatrudniało w ubiegłym roku pracowników - wynika z kontroli przeprowadzonych przez policję pracy.

Trzeba złożyć PIT-38

Osoby, które w 2006 roku kupiły na giełdzie akcje, a następnie sprzedały je z zyskiem, muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Będą przedświąteczne kontrole w sklepach

Główny inspektor pracy zapowiada przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi wzmożone kontrole placówek handlowych na terenie całego kraju.

Koszty powinny być równe dla firm i pracowników

Resort finansów, zmieniając definicję działalności gospodarczej, chciał ograniczyć samozatrudnienie. Zdaniem ekspertów trzeba znowelizować przepisy o kosztach, a podatnicy przestaną wykorzystywać luki w przepisach. Pracownicy najemni powinni mieć możliwość rozliczania wydatków rzeczywiście przez nich ponoszonych.

Resort gospodarki chce pomóc przedsiębiorcom, ograniczając biurokrację

Według Ministerstwa Gospodarki, każdego miesiąca polskie przedsiębiorstwo musi poświęcić średnio 560 godzin na wypełnianie raportów i sprawozdań dla administracji.

Zbliża się termin na przekształcenie spółek

Cztery dni na przekształcenie w spółkę jawną mają spółki cywilne, których wartość sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzednie dwa lata przekroczyła 800 tys. euro.

Każdy towar z inną stawką VAT

Każdy produkt sprzedawany w zestawie, np. płyta CD z gazetą, powinien być opodatkowany inną stawką - uważa sąd administracyjny. Firmy jednak postępują inaczej.

Koncesje barierą rozwoju firm

Reglamentacja ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Uznaniowość przy udzielaniu koncesji sprzyja biurokracji i korupcji. Konsument, zamiast urzędnika, powinien decydować o dostępie firmy do rynku.

Spółki nie powinny płacić podatku

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych są sprzeczne z unijną dyrektywą. Umowy spółki i ich zmiany nie powinny więc być opodatkowane.

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.

Projekt zmian w prawie farmaceutycznym

Proponowana nowelizacja prawa farmaceutycznego idzie w stronę ograniczenia konkurencji i koncentracji na rynku leków.

Bez powództwa wzajemnego

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązujące od 20 marca są korzystne dla wierzycieli, gdyż zakazują dłużnikom wnoszenia powództw wzajemnych. Mniej entuzjazmu mają praktycy.

Sprawniejsze postępowania kosztem wykonawców

Nowelizacja przyspieszy i uprości proces udzielania zamówień. Jednocześnie nastąpi jednak ograniczenie prawa wykonawców do odwołań.

Szkolenia dla załogi nie są czasem pracy

Pracodawca nie musi udzielić dnia wolnego za szkolenie, jeżeli odbywało się ono w dniu wolnym od pracy, np. w wolną sobotę.

Kaucja gwarancyjna zniknie z przepisów

Kaucję gwarancyjną zastąpi zabezpieczenie majątkowe. Podatnik będzie je składał w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

Przedsiębiorca może starać się o zasiłek opiekuńczy

Osoby prowadzące firmy mogą wystąpić do ZUS o zasiłek opiekuńczy. Prawo do zasiłku przysługuje tylko na chore dzieci i chorych członków rodziny. Dobrowolnie ubezpieczeni mogą ubiegać się o zasiłek nawet od 1999 roku.

Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Już tylko kilka dni mają firmy na przygotowanie sprawozdań finansowych potrzebnych do sporządzenia deklaracji CIT-8. Za spóźnienie grożą kary.

Sejm zajmie się ustawą wprowadzającą klauzulę napraw

Już latem mogą spaść ceny części samochodowych. Sejm zajmie się ustawą dotyczącą tzw. klauzuli napraw, która wprowadzi swobodę w ich produkcji.

Unia kwestionuje listę firm strategicznych

Komisja Europejska oficjalnie kwestionuję listę spółek strategicznych i uważa, że nasze władze dyskryminują zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.

Działalność będzie można zawiesić na dwa lata

Rząd chce, by przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub prowadzi działalność sezonową, mógł zawiesić swoją działalność.

Zakaz pracy w dni świąteczne

W ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich wprowadzenie ograniczeń dla działalności gospodarczej w niektóre święta byłoby jawnym ograniczeniem swobody tej działalności.

Uproszczony obowiązek podatkowy

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada likwidację szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Obniżenie składek nie da miejsc pracy

Rząd chce obniżyć pozapłacowe koszty pracy już od 1 lipca. Obniżki mogą doprowadzić do zwiększenia żądań płacowych pracowników.

Unia Europejska może zakwestionować prawo złotego weta w spółkach

Komisja Europejska zakwestionowała szczególne uprawnienia Skarbu Państwa w niektórych spółkach. Wkrótce Bruksela może nakazać Polsce zmianę przepisów o złotej akcji w strategicznych dla państwa przedsiębiorstwach.

Można dofinansować także opłaty za internet

Wykupienie dostępu do internetowych serwisów informacyjnych może być sfinansowane z zakładowego funduszu rehabilitacji niepełnosprawnych.

Obligacje nie zawsze są lepsze od kredytu

Firmy zamiast obligacji wolą kredyty, bo choć droższe, dają możliwość negocjacji warunków spłaty.

Składki rentowe niższe już od lipca tego roku

Od 1 lipca składki rentowe opłacane przez pracowników zmniejszą się o 3 pkt proc., zaś kolejna redukcja planowana jest od nowego roku.

Nowe obowiązki firm organizujących gry

Mimo zmian w ustawie o VAT firmy działające w branży gier losowych nadal nie będą mogły odliczać podatku. Przybędzie im jednak obowiązków ewidencyjnych.

Informację o przetargu trzeba ogłosić

Zostały już określone zasady organizowania przetargów i sprzedaży zbędnych składników majątku przez spółki powstałe w wyniku komercjalizacji.

Podatek od darowizn pobierze notariusz

Zawierając umowę darowizny przed notariuszem, nie trzeba składać dodatkowych deklaracji. Podatek pobierze bowiem notariusz.

Klient musi mieć prawo do wypowiedzenia umowy

Rzecznik ubezpieczonych domaga się precyzyjnego zapisania w ustawie prawa do rozwiązania jednej z umów, w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

VAT. Składanie deklaracji

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.

Organizacja pracy w sklepach

Posłowie chcą, żeby pracownicy zatrudnieni w handlu mieli wolne w najważniejsze święta kościelne i państwowe.

Powstaje nowa sieć usług dla przedsiębiorców KIGNET

Sieć usług dla firm KIGNET ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji i usług z każdego miejsca w Polsce. KIGNET to przykład projektu sfinansowanego z funduszy unijnych.

Sześć tysięcy firm korzysta z pracowników tymczasowych

Wzrasta liczba pracowników tymczasowych. W 2006 roku było ich 250 tys., a rok wcześniej o 50 tys. mniej.

Oferty publiczne na nowych zasadach

Rząd rozpatrzył projekty ustaw dotyczące rynku kapitałowego: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i o funduszach inwestycyjnych.

Lewiatan: skrócenie procedur sądowych niewystarczające

Przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" pozytywnie oceniają zapowiedzi usprawnienia postępowań w sprawach gospodarczych. Jednak skrócenie sądowych procedur uznają za niewystarczające.

Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia w KRUS zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku za 2006 rok.

Sądy gospodarcze

Wczoraj rozpoczął się nowy sposób procedowania w sądach gospodarczych.

REKLAMA