| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wykonawca prac budowlanych lepiej chroniony

Wykonawca prac budowlanych lepiej chroniony

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane oraz prawo odstąpienia od umowy z winy inwestora - to najważniejsze zmiany projektu nowelizacji ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Budownictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Projekt ten musi zostać uchwalony najpóźniej do 30 czerwca 2007 r., gdyż wtedy właśnie stracą moc obowiązującą obecne przepisy, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2006 r. (sygn. akt K 47/04).


Zdaniem resortu budownictwa zmiany są potrzebne, ponieważ zakwestionowane regulacje dotyczą kluczowych elementów konstrukcji gwarancji zapłaty, jak np. ustalenia terminu udzielenia gwarancji, którego niedotrzymanie przez zamawiającego uprawnia wykonawcę do wstrzymania robót i odstąpienia od umowy, i bez nich dalsze funkcjonowanie ustawy o gwarancji zapłaty jest niemożliwe, a proces budowlany może zostać sparaliżowany.


Projekt nowelizacji ustawy wprowadza możliwość żądania przez podwykonawcę udzielenia mu gwarancji zapłaty. W takim przypadku żądanie podwykonawcy ma być skierowane do wykonawcy, z którym podwykonawca ma zawartą umowę o roboty budowlane. Nowelizacja przewiduje dwa terminy wyznaczane przez wykonawcę inwestorowi na udzielenie gwarancji zapłaty. Pierwszy termin wynosi 30 dni. Po upływie tego terminu wykonawcy przysługiwać będzie prawo wstrzymania wykonywania robót budowlanych i oddania obiektu inwestorowi. Dodatkowo po upływie tego terminu wykonawca będzie mógł wyznaczyć inwestorowi drugi termin - nie krótszy niż 14 dni, po upływie którego będzie mógł odstąpić od umowy i zażądać wypłacenia mu wynagrodzenia wedle reguł ustalonych na podstawie art. 639 kodeksu cywilnego.


- Przepis ten ma przede wszystkim na celu ochronę przedsiębiorców budowlanych przed nieuczciwymi inwestorami, którzy nie chcą płacić za wykonaną pracę i z tego względu jest on potrzebny - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje, że z drugiej strony pojawiają się wykonawcy, którzy domagają się zapłaty za źle wykonaną pracę, powołując się na umowę gwarancji zapłaty i w takiej sytuacji gwarancja taka może wywoływać niepożądane skutki.


Zgodnie z projektem nowelizacji żądanie udzielenia gwarancji zapłaty powinno być przedstawione w formie pisemnej. Ustawa nie ustanawia tu rygoru nieważności zgłoszonego żądania, jednakże forma pisemna jest tu zastrzeżona dla celów dowodowych, a także dla wywołania skutku, np. w postaci rozpoczęcia biegu terminu do udzielenia gwarancji. Jednocześnie raz udzielona gwarancja będzie istniała aż do momentu zapłaty wykonawcy całego należnego mu wynagrodzenia bądź ustalenia jego wysokości w ugodzie zawartej przez inwestora i wykonawcę. Jeżeli bowiem inwestor odwoła gwarancję, to wykonawca będzie mógł odstąpić od umowy z winy inwestora.


30 dni
termin dla inwestora na udzielenie gwarancji zapłaty, po upływie którego wykonawca może wstrzymać roboty

14 dni musi upłynąć, zanim wykonawca będzie mógł odstąpić od umowy i zażądać zapłacenia mu wynagrodzenia


Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »