| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wnioski do ZUS można składać przez internet

Wnioski do ZUS można składać przez internet

ZUS uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy. Klienci ZUS mogą załatwiać niektóre sprawy w sieci.


Wchodząc na stronę internetową serwisu (eup. zus.pl), zainteresowani mogą złożyć wnioski: płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN), ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ); płatnika składek o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS); o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (30-krotność) (ZUS-EPW), a także zgłosić reklamację do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej (ZUS-ERU).


- Na początek wybraliśmy najpopularniejsze wnioski najczęściej składane do nas przez klientów, ale wkrótce lista spraw do załatwienia przez internet będzie większa - mówi Grażyna Lisowska, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS.


Wypełniony wniosek trzeba podpisać przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Do podpisania wniosku niezbędny jest więc czytnik kart kryptograficznych i odpowiedni podpis elektroniczny wystawiany przez dowolne polskie centrum certyfikacji. Nie jest to więc przynajmniej usługa dostępna dla wszystkich ubezpieczonych i płatników składek.


Po wysłaniu wniosku zainteresowany otrzyma, na wskazany adres poczty elektronicznej, wiadomość o przyjęciu dokumentu i tzw. urzędowe poświadczenie odbioru. Zostanie tam podany unikalny elektroniczny numer. Dzięki niemu, na specjalnej podstronie serwisu EUP, można śledzić stan sprawy.


Odpowiedź zostanie przekazana - zgodnie z życzeniem klienta - pocztą na wskazany adres lub elektronicznie na adres e-mail (poza odpowiedzią dotyczącą zalegania ze składkami, która może być wysłana pocztą). Odpowiedzi na wszystkie pytania można też odebrać osobiście w placówce ZUS. 4 czerwca w oddziałach ZUS w całej Polsce odbędzie się otwarta prezentacja nowej usługi i szkolenie dla zainteresowanych użytkowników.


BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK