REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Osoby pracujące m.in. na umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT. Sejmowa podkomisja postanowiła nie zmieniać definicji działalności gospodarczej w ustawie o VAT.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA


Z rządowej nowelizacji ustawy o VAT zniknie przepis wprowadzający zmiany w definicji działalności gospodarczej. Taką poprawkę przyjęli wczoraj posłowie z sejmowej podkomisji rozpatrującej projekt nowelizacji. Zaproponowana zmiana definicji działalności od początku wywoływała kontrowersje. Resort finansów chciał zrezygnować z obecnego szczegółowego określania wyłączeń z zakresu definicji na rzecz definicji ogólnej. W trakcie sejmowych prac nad ustawą pojawiły się obawy, że wejście w życie nowych przepisów może spowodować rozszerzenie grona podatników VAT przede wszystkim o zleceniobiorców, osoby świadczące usługi na podstawie umów o dzieło oraz na twórców i artystów.


W trakcie prac podkomisji zgłoszono poprawkę, zgodnie z którą w zmienionej definicji miały pozostać wyłączenia szczególne dotyczące m.in. umowy zlecenia i o dzieło, kontraktów menedżerskich oraz działalności artystycznej literackiej i naukowej tak jak obecnie. Ostatecznie zdecydowano jednak nie dokonywać żadnych zmian w art. 15 ustawy o VAT regulującym definicję działalności gospodarczej.


- Ustaleń takich dokonaliśmy w porozumieniu z Ministerstwem Finansów - powiedziała poseł Krystyna Skowrońska.


Obecny na posiedzeniu podkomisji wiceminister finansów Jacek Domik potwierdził, że resort wycofał się z propozycji zmian art. 15.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Posłowie rozpatrzyli też inne zgłoszone przez posłów poprawki do rządowej nowelizacji. W głosowaniu przyjęto m.in. poprawkę skracającą termin zwrotu VAT z 60 do 50 dni. Rząd chciał wydłużyć ten termin do 70 dni. Tymczasem posłowie zdecydowali, że podatnicy otrzymają zwrot szybciej niż według obecnie obowiązujących przepisów. Podkomisja przyjęła także inną poprawkę dotyczącą rozszerzenia zakresu ryczałtu VAT. Zgodnie z propozycją poselską możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu ma dotyczyć podatników VAT świadczących usługi głównie, a nie wyłącznie na rzecz osób fizycznych jak chciał resort finansów. Poparcie zyskała także propozycja dotycząca sankcji za niestosowanie kas fiskalnych. Początkowo MF chciało zlikwidować obecną sankcję w postaci utraty prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Przychylność posłów zyskała jednak poprawka Ryszarda Warwryniewicza, zgodnie z którą w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek rejestrowania obrotu przy użyciu kas, organ podatkowy ustala sankcję w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA