REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenia ograniczą wolność gospodarczą

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Senat chce odrzucić ustawę o hipermarketach. Uważa, że udzielanie zezwoleń na tworzenie ich ogranicza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA


W środę Senat zajmie stanowisko w sprawie ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ją i zawnioskowała odrzucenie ustawy.


- Zarzuciła jej naruszenie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej i ograniczanie działalności gospodarczej - mówi senator Marek Waszkowiak, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Jeżeli sprawa obiektów wielkopowierzchniowych ma zostać uregulowana, to należy to zrobić w przepisach o planowaniu przestrzennym. Natomiast nie można nikomu ograniczać powierzchni handlowej - dodaje senator.


Uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza obowiązek uzyskania zezwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na budowę, adaptację istniejącego już obiektu handlowego lub na połączenie istniejących już obiektów w jeden hipermarket o powierzchni przekraczającej 400 mkw. Zezwolenie wydawane byłoby na pisemny wniosek przedsiębiorcy tylko wówczas, gdyby lokalizacja wielkopowierzchniowego obiektu handlowego była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na tworzenie mniejszych hipermarketów pozytywną opinię musi jeszcze dodatkowo wyrazić rada gminy, a na budowę obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. sejmik województwa.


Do wniosku o zezwolenie przedsiębiorca musiałby dołączyć informację o wartości inwestycji, branży sprzedaży i maksymalnej powierzchni, jaką będzie zajmował wraz z magazynami, parkingami i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.

Piotr Magda z Biura Legislacyjnego Senatu zwrócił uwagę na to, że art. 22 konstytucji dopuszcza ograniczenie działalności gospodarczej tylko ze względu na ważny interes publiczny. Natomiast konieczność wszczęcia wieloetapowej, skomplikowanej i czasochłonnej procedury w związku z utworzeniem sklepu spożywczego o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw. ma charakter dyskryminacyjny.


Wprowadzenie obowiązku uzyskania zezwolenia na utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego ogranicza również prawo własności do nieruchomości, na której znajdzie się hipermarket.


ZARZUTY SENATU

Wejście ustawy w życie:

l ograniczy zasadę swobody działalności gospodarczej

l naruszy konstytucję

l obniży znaczenie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA