Zezwolenia ograniczą wolność gospodarczą
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
W środę Senat zajmie stanowisko w sprawie ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ją i zawnioskowała odrzucenie ustawy.
- Zarzuciła jej naruszenie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej i ograniczanie działalności gospodarczej - mówi senator Marek Waszkowiak, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Jeżeli sprawa obiektów wielkopowierzchniowych ma zostać uregulowana, to należy to zrobić w przepisach o planowaniu przestrzennym. Natomiast nie można nikomu ograniczać powierzchni handlowej - dodaje senator.
Uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza obowiązek uzyskania zezwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na budowę, adaptację istniejącego już obiektu handlowego lub na połączenie istniejących już obiektów w jeden hipermarket o powierzchni przekraczającej 400 mkw. Zezwolenie wydawane byłoby na pisemny wniosek przedsiębiorcy tylko wówczas, gdyby lokalizacja wielkopowierzchniowego obiektu handlowego była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na tworzenie mniejszych hipermarketów pozytywną opinię musi jeszcze dodatkowo wyrazić rada gminy, a na budowę obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. sejmik województwa.
Do wniosku o zezwolenie przedsiębiorca musiałby dołączyć informację o wartości inwestycji, branży sprzedaży i maksymalnej powierzchni, jaką będzie zajmował wraz z magazynami, parkingami i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.
Piotr Magda z Biura Legislacyjnego Senatu zwrócił uwagę na to, że art. 22 konstytucji dopuszcza ograniczenie działalności gospodarczej tylko ze względu na ważny interes publiczny. Natomiast konieczność wszczęcia wieloetapowej, skomplikowanej i czasochłonnej procedury w związku z utworzeniem sklepu spożywczego o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw. ma charakter dyskryminacyjny.
Wprowadzenie obowiązku uzyskania zezwolenia na utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego ogranicza również prawo własności do nieruchomości, na której znajdzie się hipermarket.
ZARZUTY SENATU
Wejście ustawy w życie:
l ograniczy zasadę swobody działalności gospodarczej
l naruszy konstytucję
l obniży znaczenie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
REKLAMA
REKLAMA