REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatkowe wsparcie dla małych firm

Województwa rozdzielają ostatnie pieniądze z funduszy unijnych dla samorządów i małych firm. Wsparcie dostanie prawie 300 projektów.

Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu w dniu składania ofert.

Spółki powinny dokonać korekty

Spółka, która przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2006 rok otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na treść tego dokumentu, musi dokonać korekty.

Lepsza ochrona inwestora

Polska spóźnia się z wdrożeniem unijnej dyrektywy o rynku kapitałowym. Dyrektywa wprowadza wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Europie. Zdaniem ekspertów dyrektywa spowoduje wzrost kosztów usług finansowych.

REKLAMA

Prawa zależą od wartości zamówienia

Podanie przez zamawiającego nieprawidłowej wartości szacunkowej zamówienia stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji i jest podstawą unieważnienia postępowania.

Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do Krajowego Rejestru Długów

Przedsiębiorcy, którzy do 11 maja br. podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Płacić musi przedsiębiorca, który zanieczyszcza środowisko naturalne

Za szkody wyrządzone w środowisku odpowiedzialność ponosi rzeczywisty ich sprawca, a nie właściciel nieruchomości, na której jest źródło zanieczyszczenia.

Pełnomocnicy są szansą lepszej kontroli w spółkach

Do końca czerwca w spółkach akcyjnych muszą się odbyć zwyczajne walne zgromadzenia.  Nawet właściciel jednej akcji ma prawo głosu.  Pełnomocnikiem akcjonariusza nie może być ani członek zarządu, ani pracownik spółki.

REKLAMA

Rolnicy przedsiębiorcy nie wrócą do ZUS

Zwrot składek rolnikom przez ZUS nie spowoduje ich ponownego wykluczenia z KRUS.

Ustawa o rzemiośle ma polepszyć jakość usług

Znowelizowana w połowie kwietnia przez Sejm ustawa o rzemiośle, wprowadzająca płatne egzaminy, ma polepszyć jakość usług rzemieślników - przekonywali posłowie PiS.

Procedury przetargów szybsze, ale kosztem przedsiębiorców

Postępowania o udzielenie zamówienia będą szybsze dzięki zmianie progów. Część wykonawców zostanie pozbawiona możliwości odwołania się od decyzji zamawiającego. Sprawy sporne z zakresu zamówień będą rozstrzygane przez zawodowych arbitrów.

Przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne

Podmioty, których działalność może zaszkodzić środowisku, będą musiały przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym oraz ponosić koszty naprawy szkód, jeżeli dojdzie do skażenia.

Dyplomów nie trzeba potwierdzać

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie będą musieli potwierdzać w Polsce nabytych w tych krajach kwalifikacji.

Brakuje kryteriów decydowania o sankcjach

Uznaniowość i ocenne kryteria nakładania kar na przedsiębiorców to najczęstsze zarzuty wobec nowej ustawy antymonopolowej.

Mniej fachowców, czyli będzie drożej

Około 100 tys. fachowców może stracić prawo do wykonywania pracy. Chyba że zdadzą egzamin w izbie rzemieślniczej zrzeszonej w Związku Rzemiosła Polskiego.

Spółki będą mogły przekraczać granice państw

Proponowane zmiany zakładają możliwość łączenia się polskich spółek ze spółkami z innych krajów członkowskich UE. Procedura łączenia zapewni większe bezpieczeństwo akcjonariuszy mniejszościowych i wierzycieli. Spółka połączona samodzielnie wybierze dla siebie państwo z przyjaznym systemem podatkowym i prawnym.

Dyżur nie będzie wliczany do czasu pracy

Kierowcy mają mieć co najmniej jedenastogodzinną przerwę w pracy, bez możliwości skrócenia jej do dziewięciu godzin. Tak zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o czasie pracy kierowców.

Sprawca szkody ekologicznej poniesie koszty jej zapobieżenia lub naprawy

Nowa ustawa nakłada na podmioty korzystające ze środowiska obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych lub wymaga podjęcia działań zapobiegających powstaniu szkody.

Wspólny rachunek korzystny dla firm

Spółki z jednej grupy kapitałowej czy kilku przedsiębiorców występujących razem w przetargu o zamówienie publiczne będą mogli posiadać wspólny rachunek bankowy.

Wspólne inwestowanie stanie się mniej ryzykowne

W Polsce przez półtora roku nie zawarto żadnej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.  Skomplikowane analizy finansowe i prawne uniemożliwiają realizację wspólnych inwestycji samorządu i przedsiębiorców.  Nowa ustawa przewiduje, że przy inwestycjach poniżej 50 tys. euro będą obowiązywały uproszczone procedury.  

Wzrosną pensje, bo składka rentowa będzie niższa

Od lipca zmniejszą się składki rentowe płacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kary za nielegalne odpady

Główny inspektor ochrony środowiska określi w zezwoleniach dla przedsiębiorców warunki przywozu do Polski odpadów z innych państw.

Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Płatnicy składek do ZUS i osoby otrzymujące z niego świadczenia mają zyskać prawo do występowania do zakładu o wiążącą interpretację przepisów. Ma to ułatwić prowadzenie firmy i zredukować liczbę spraw kierowanych do sądu.

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Węgiel i koks zostaną opodatkowane akcyzą dopiero w 2012 roku. Do tego czasu będzie obowiązywało całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące firmy mogą uzyskać prawo do urlopu wychowawczego, a przebywający na takich urlopach dorobić bez groźby utraty dodatku do zasiłku rodzinnego.

Będą dodatkowe ulgi dla producentów biopaliw

Rozpatrywana dziś w Sejmie nowelizacja ustawy o akcyzie przewiduje zwiększenie ulg i dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

PFRON zrefunduje składki i wynagrodzenia

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do ich składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli najpierw sami je opłacą.

Inspektor musiał ukarać przedsiębiorcę

Wykonywanie krajowego transportu drogowego pojazdem nieobjętym licencją uprawnia organ do nałożenia kary.

Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą mieć nie więcej niż trzy skrócone dzienne okresy odpoczynku między dwoma tygodniowymi takimi okresami.

Ostatnie chwile państwowych przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa państwowe zamienią się w spółki prawa handlowego. Pracownicy wprowadzą swoich przedstawicieli do rad nadzorczych i zarządów nowych spółek. Komercjalizacja firmy nie oznacza, że pracownicy szybko dostaną jej akcje, które mogą sprzedać.

Białe certyfikaty zmuszą firmy do oszczędności energii

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje ustawę, której celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Spółki cywilne uzyskają status przedsiębiorców

Przedsiębiorca powinien mieć prawo do występowania do ZUS o wiążącą interpretację przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych.

Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2008 r. PFRON sfinansuje składki na emeryturę i rentę niepełnosprawnym przedsiębiorcom. Nowe przepisy nie powinny zwiększyć szarej strefy, bo system orzekania o rentach jest szczelny.

Koncesja uratowana, ale karę trzeba zapłacić

Umorzenie postępowania w sprawie rażącego naruszenia warunków koncesji nie oznacza, że do złamania warunków zezwolenia w ogóle nie doszło.

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Przedsiębiorcy grozi wysoka kara za łamanie praw konsumentów

Przedsiębiorcę będzie można ukarać za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów karą do 10 proc. obrotów firmy.

Zarząd odpowiada w drugiej kolejności

W pierwszej kolejności odpowiada spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a dopiero potem członkowie jej zarządu - orzekł Sąd Najwyższy.

Będzie można walczyć z narkomanią w miejscu pracy

Wszystko wskazuje na to, że pracodawcy będą mogli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających.

Zmiany w prawie dewizowym

Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

Będą wspólne projekty badawcze naukowców i przedsiębiorców

Dofinansowanie z budżetu państwa otrzymają tylko takie badawcze projekty celowe, które mogą przynieść wymierne efekty ekonomiczne.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Oświadczenia nadal muszą być składane

Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

Opozycja chce ułatwień w działalności gospodarczej

Zmniejszenie liczby kontroli w firmach, ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców, większy zakres interpretacji przepisów - to propozycje zmian.

Dotacje dla firm znów będą spóźnione

Pierwsze pieniądze z programów operacyjnych na lata 2007-2013 będą dostępne dla przedsiębiorców dopiero w czwartym kwartale, a z programów regionalnych najwcześniej na początku przyszłego roku - przyznaje Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Prawie 40 proc. firm planuje podwyżki płac

W II kw. 2007 r. przedsiębiorcy planują podwyżki wynagrodzeń i zaciąganie kredytów - wynika z najnowszego badania koniunktury NBP.

Sprawdzony przedsiębiorca

Od 1 stycznia 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się w izbach celnych o świadectwo upoważnionego podmiotu gospodarczego (UPG) w obrocie celnym.

Co pięć lat badanie psychologiczne kierowcy

Zawodowi kierowcy powyżej 60 roku życia będą mieli obowiązek wykonywania badań psychologicznych co 30 miesięcy.

Inwestorzy muszą wypełnić PIT

Do końca kwietnia indywidualni inwestorzy mają czas na rozliczenia podatkowe dochodów z inwestycji dokonanych w 2006 roku, i to także w jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

REKLAMA