| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Na prowadzenie dużych obiektów handlowych trzeba będzie mieć zezwolenie.


zmiana prawa


Sejm przyjął ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która wprowadza wydawanie zezwoleń na tworzenie i działanie dużych sklepów. Dotyczy to obiektów, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 mkw. Zezwolenie będzie wydawał wójt, burmistrz lub prezydent po uzyskaniu pozytywnej opinii rady gminy. Natomiast zgoda na utworzenie sklepu o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. będzie uzależniona od uzyskania pozytywnej opinii sejmiku województwa.


Głosując za przyjęciem ustawy, posłowie odrzucili wniosek Senatu o odrzucenie jej w całości. Zdaniem senatorów ustawa ta ogranicza swobodę działalności gospodarczej i tym samym narusza konstytucję. Podkreślali oni, że zgodnie z konstytucją ograniczenia wolności gospodarczej w drodze ustawy mogą być wprowadzone tylko i wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny.


- Konsekwencją tych rozwiązań jest m.in. wydłużenie procedury uzyskiwania pozwoleń związanych z uruchomieniem placówki handlowej. Jest to poważna przeszkoda inwestycyjna. Proces inwestycyjny w Polsce już w chwili obecnej nie należy do najłatwiejszych - zaznacza Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro AG w Polsce i wiceprezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD). Kapitał zagraniczny, który miał być zainwestowany w duże obiekty, zostanie skierowany w segment mniejszych powierzchni. W tej sytuacji małym sklepom będzie trudno konkurować.


- Rozważamy zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej.


Renata Juszkiewicz, wiceprezes POHiD, liczy, że prezydent Lech Kaczyński zawetuje ustawę lub skieruje ją do Trybunału.


Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »