| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe zasady odbywania służby zastępczej w firmach

Nowe zasady odbywania służby zastępczej w firmach

Pracodawcy, który chcą w swoich firmach zatrudniać poborowych, będą musieli składać dodatkowe dokumenty o zgodę na odbywanie służby zastępczej.


Zmiana prawa


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało trzy projekty rozporządzeń określające szczegółowe zasady odbywania służby wojskowej. Zmiany te wynikają z planowej nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz.U. nr 223, poz. 2217 z późn. zm.). Pierwsze rozporządzenie dotyczy wzoru wniosku o wyrażenie zgody na odbywanie służby zastępczej oraz dokumentów, jakie muszą być dołączone do tego wniosku.


Firmy ubiegające się w resorcie pracy o wyrażenie zgody na odbywanie u nich służby zastępczej będą musiały do takiego wniosku dostarczyć zaświadczenie o nadaniu numeru REGON, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, statut (jeśli podmiot jest stowarzyszeniem lub fundacją) lub akt założycielski (w przypadku podmiotów powołanych na podstawie uchwał lub zarządzeń). Dokumenty te powinny być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem wniosku. Resort będzie przyjmować tylko oryginały lub poświadczone kopie.


Drugie rozporządzenie dotyczy karty wzoru skierowania do odbycia służby zastępczej, która będzie określać godzinę, w której ma się stawić poborowy u pracodawcy. Natomiast trzeci projekt rozporządzenia określa wzór umowy o wykonywanie pracy przez poborowego.


Resort pracy proponuje, aby wzór zawierał zapis umożliwiający rozwiązanie umowy o wykonywanie pracy przez poborowego. Po zmianach będzie to możliwe np. w przypadku, kiedy poborowy nie stawił się do odbycia służby zastępczej i nie zawiadomił o przyczynach takiego zachowania. Jak twierdzi MPiSP, z uwagi na fakt, że proponowane zmiany dotyczą znacznej części obowiązujących jeszcze rozporządzeń, konieczne było przygotowanie nowych projektów tych przepisów.


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »