reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłych pracodawców, nie mogą korzystać z ryczałtu, jeżeli zakres przedmiotowy usług jest tożsamy z wynikającym ze stosunku pracy.


Możliwość wyboru ryczałtu ewidencjonowanego jest obwarowana wieloma warunkami. Szczególne ograniczenia dotyczą byłych pracowników świadczących usługi na rzecz byłych pracodawców. Dotyczy ich zakaz korzystania z ryczałtu, jeżeli w ramach wykonywanej działalności świadczą na rzecz byłych pracodawców usługi tożsame z obowiązkami, które wykonywali w ramach umowy o pracę.


Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), z tej formy rozliczeń nie mogą korzystać podatnicy rozpoczynający działalność, jeżeli przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach umowy o pracę czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności.


- Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest możliwy, jeżeli w momencie rozpoczęcia działalności podatnicy nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Ryczałt będzie bowiem wyłączony w przypadku, gdy podatnik rozpoczynający działalność ma zamiar na rzecz tych podmiotów wykonywać czynności, które odpowiadają czynnościom, które w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzednim wykonywał na ich rzecz w ramach stosunku pracy - mówi Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy.


Dodaje, że jeżeli przykładowo w listopadzie 2006 r. podatnik rozwiązał umowę o pracę ze spółką, w ramach której był kierowcą samochodu, a następnie od kwietnia 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, które będzie wykonywał na rzecz spółki, to w takiej sytuacji w 2007 roku nie będzie mógł skorzystać z ryczałtu, gdyż w poprzednim roku wykonywał na rzecz spółki pracę odpowiadającą usługom, które ma zamiar świadczyć.


Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego GRNB - Partner wyjaśnia, że w przypadku, gdy podatnicy (byli pracownicy) nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


- Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach - mówi Grażyna Nelip.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama