reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.


NOWE PRAWO


Już niebawem zaczną funkcjonować nowe procedury w eksporcie towarów. Jak powiedział nam Bartosz Bortłomiuk, starszy konsultant w zespole cła i akcyzy Deloitte, wszystko wskazuje na to, że znikną problemy eksporterów z ginącymi kartami 3 SAD.


- Od 28 czerwca, a w praktyce dla polskich podmiotów od 31 sierpnia 2007 r., uruchomiony zostanie bowiem w administracji celnej System Kontroli Eksportu (ang. Export Control System, ECS), który umożliwi zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi przesyłanymi między urzędami celnymi na obszarze całej Unii Europejskiej oraz między tymi urzędami a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych do procedury wywozu (eksporterzy, agencje celne) - podkreślił Bartosz Bortłomiuk.


Jednocześnie dodał, że zarówno zgłoszenie towaru do procedury wywozu, jak i urzędowe potwierdzenie opuszczenia przez towar obszaru celnego Wspólnoty będzie miało co do zasady postać komunikatu elektronicznego. Dzięki zautomatyzowaniu procedury eksporterzy będą mogli samodzielnie śledzić status operacji wywozowej w systemie ECS oraz uzyskać potwierdzenie wywozu bezpośrednio po przekroczeniu granicy przez towar.


- Warunkiem skorzystania z dobrodziejstw systemu ECS będzie zarejestrowanie się w systemie informatycznym administracji celnej (jeśli podmiot nie korzysta z systemu Celina), złożenie do organu celnego wniosku o stosowanie podpisu elektronicznego (niekwalifikowanego) i przystosowaniu swojej aplikacji do wymagań systemu - tłumaczył ekspert Deloitte.


Jego zdaniem, w pierwszej fazie wdrożenia systemu ECS, tj. do końca czerwca 2009 r., nadal możliwe będzie zgłoszenie towaru do wywozu na dokumencie SAD, jakkolwiek z uwagi na znaczną czasochłonność obsługi zgłoszenia papierowego zarówno eksporterzy, jak i urzędy celne będą starali się tej formy unikać.


- Planuje się, że obecny system obiegu dokumentów, w tym potwierdzenie wywozu na karcie 3 SAD, w Polsce stosowany będzie wyłącznie w przypadku awarii systemu ECS. Forma potwierdzenia wywozu w pozostałych przypadkach zgłoszenia na dokumencie SAD nie została jeszcze szczegółowo określona - dodał Bartosz Bortłomiuk.


Ekspert wskazał również, że zastąpienie dokumentów papierowych komunikatami elektronicznymi nie tylko usprawni procedury administracyjne, ale także ułatwi m.in. rozliczanie VAT z tytułu eksportu oraz odzyskiwanie akcyzy w związku z wywozem towarów do krajów trzecich.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama