| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większe kary za nielegalny transport śmieci

Większe kary za nielegalny transport śmieci

Firmy, które naruszą warunki określone w zezwoleniach na transport międzynarodowy odpadów, mogą zapłacić karę nawet do 300 tys. złotych.


ZMIANA PRAWA


Przedsiębiorcy, którzy przywiozą do Polski odpady bez wymaganego zezwolenia, zapłacą karę od 50 tys. do 300 tys. zł. Dokładnie tyle samo zapłacą firmy, które przywiozły śmieci z naruszeniem wydanych pozwoleń. Takie rozwiązania zakładają przyjęte przez Sejm poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość do ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.


Ustawa dostosowuje polskie prawo do wspólnotowego i ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o międzynarodowym obrocie odpadami. Uchwalone przepisy trafią teraz do Senatu.


Mirosława Masłowska z PiS podkreśla, że kary, które zaproponowano pierwotnie - od 15 tys. zł do 50 tys. zł - były zbyt niskie. Podwyższenie ich do poziomu od 50 tys. do 300 tys. zł - jej zdaniem - będzie bardziej dotkliwe dla łamiących przepisy.


- Żeby ustawa miała sens i nie robiono z Polski śmietnika, trzeba zaostrzyć sankcje - uważa Mirosława Masłowska.


- Do tej pory nie było kar pieniężnych. Wykrycie nielegalnego transportu z odpadami nie powodowało żadnych sankcji. Prokuratura umarzała takie sprawy ze względu na małą szkodliwość czynu - mówi Izabela Szadura, dyrektor departamentu kontroli rynku w GIOŚ.


Zgodnie z ustawą główny inspektor ochrony środowiska będzie sprawował nadzór nad przemieszczaniem odpadów przez polskie granice. Do jego kompetencji ma należeć wydawanie zezwoleń wstępnych dla instalacji odzysku odpadów. W Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska będzie prowadzony rejestr zgłoszeń i decyzji dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów.


Upoważnienie do kontroli transportu odpadów będą miały: Straż Graniczna, Służba Celna oraz Inspekcja Transportu Drogowego.


Konsekwencje ustawy

Plusy

l Wyższe kary za nielegalny przywóz do Polski śmieci

l Kontrole przewozu odpadów

l Większy nadzór państwa nad transportem odpadów

Minusy

l Dojdą dodatkowe obowiązki dla urzędników GIOŚ


Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK