reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Z karty można zrezygnować

Z karty można zrezygnować

Podatnik ma prawo zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej. Może to zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.


Możliwość wyboru uproszczonej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa, to przywilej, na który mogą sobie pozwolić tylko podatnicy spełniający liczne ustawowe warunki. Z karty podatkowej mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą oraz spółki cywilne osób fizycznych. Podatnicy muszą spełniać też kryterium branżowe. Przedsiębiorca prowadzący działalność ma prawo zrezygnować z wybranej wcześniej formy opodatkowania i wybrać taką, która jest dla niego korzystniejsza. Zrzeczenie się opodatkowania w formie karty podatkowej związane jest jednak ze spełnieniem określonych warunków.


Tomasz Beger, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Krzysztof Ziemski & Wspólnicy, wyjaśnia, że podatnik ma możliwość rezygnacji z opodatkowania w formie karty w dwóch przypadkach.


- Po pierwsze, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a przed otrzymaniem decyzji ustalającej wysokość podatku, podatnik złoży wniosek dotyczący wyboru innej formy opodatkowania, czyli według zasad ogólnych lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - mówi nasz rozmówca.


Ekspert dodaje, że podatnik może również zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.


- Przedsiębiorca jest wówczas obowiązany od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się karty zaprowadzić ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo właściwe księgi i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach - wyjaśnia Tomasz Beger.


Zwraca uwagę, że istotne jest to, iż do końca miesiąca, w którym nastąpiło zrzeczenie, podatnik jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


- W terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu zrzeczenia podatnik powinien wpłacić różnicę między kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym nastąpiło zrzeczenia, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej - podkreśla nasz rozmówca.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama