REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Małym spółkom będzie łatwiej o pieniądze

Jeszcze przed wakacjami ruszy system notowań małych spółek, a ich giełdowy debiut ma być łatwiejszy. Pożyczki papierów wartościowych i ich krótka sprzedaż mają poprawić stabilność rynku.

Gilowska chce znieść podatek Belki

- W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat możliwa jest likwidacja tzw. podatku Belki - powiedziała w czwartek wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Pozostały dwa tygodnie na uiszczenie opłaty produktowej

Do końca marca przedsiębiorcy muszą uiścić opłatę produktową i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań. W przeciwnym razie zapłacą grzywnę.

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.

REKLAMA

Nie ma jasnych zasad rozliczania podatku

Jeśli resort finansów nie określi jasnych zasad rozliczania podatku przez przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy strukturalnych, dodatkowe koszty poniesie Skarb Państwa.

FT: lustracja może grozić chaosem w polskim biznesie

Polskie przedsiębiorstwa obawiają się, że prowadzone przez rząd antykomunistyczne "polowanie na czarownice" może doprowadzić do chaosu - pisze w czwartek brytyjski "Financial Times", komentując ustawę lustracyjną.

Przedsiębiorcy poczekają na europejskie dotacje do przyszłego roku

Duże polskie firmy planujące inwestycje z unijnym finansowaniem, powinny zrewidować swoje plany - radzi "Rzeczpospolita", według której uruchomienie pomocy dla przedsiębiorców opóźni się przynajmniej do połowy 2008 roku.

Prezes spółki odpowiada za jej zobowiązania

Fiskus może przenieść odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki na jej prezesa nawet wtedy, gdy objął swoją funkcję pod koniec roku podatkowego.

REKLAMA

Niemcy ostro przytną podatek dochodowy firm?

Rząd Angeli Merkel chce obniżyć stawkę podatku dochodowego płaconego przez duże firmy. Od początku przyszłego roku stawka niemieckiego CIT miałaby spaść z 38,7 do 29,8 proc.

Kolejne ograniczenia dla wykonawców

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma być sprawniejsze. Wykonawcy w postępowaniach do 137 tys. euro będą pozbawieni prawa do odwołań.

Pracodawcy domagają się ruchomego czasu pracy

Definicja doby pracowniczej nie pozwala na elastyczne kształtowanie zatrudnienia. Ruchomy czas pracy wiąże się z ryzykiem wypłacania dodatków za nadgodziny. Pracodawcy chcą wprowadzenia do kodeksu pracy elastycznych form organizacji czasu pracy.

Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

W ustawie o VAT pojawi się nowa forma rozliczeń: ryczałt kwotowy. Nie wszyscy podatnicy będą jednak chcieli z niej skorzystać. Przepisy nie pozwalają bowiem ryczałtowcom świadczyć usług na rzecz firm.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów - poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta.

Rząd nie współpracuje z pracodawcami

System tworzenia prawa nie odpowiada oczekiwaniom społeczeństwa. Nie zapewnia też lojalnej współpracy rządu ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

5 tys. zł grzywny za piwo sprzedane małoletniemu

Reklamy piwa będą emitowane wyłącznie między godziną 23.00 a 6.00. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie dostanie przedsiębiorca, który sprzedawał je bez zezwolenia.

Nawet 20 mln zł kary za łamanie prawa

Pracodawcy zapłacą drakońskie kary za przestępstwa popełnione przez siebie lub współpracowników wobec zatrudnionych w firmie.

Jutro mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Specustawa dla państwowych spółek

Rząd przygotowuje ustawę, która ma jeszcze bardziej uzależnić od niego spółki Skarbu Państwa. A wszystko po to, żeby utrzymać w nich swoje wpływy nawet po prywatyzacji.

Unia może dofinansować do 80 proc. kosztów studiów

Marzec to ostatni moment, by wysłać pracowników na studia podyplomowe dotowane z funduszy unijnych. Następna taka szansa nadarzy się najwcześniej za rok.

Przedsiębiorcy mogą stracić przez urzędników ponad 8 mld euro

Bezduszność urzędników oraz brak jednolitej interpretacji przepisów może pozbawić polskie firmy dopływu 8,3 miliarda euro unijnych pieniędzy z programu "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" - alarmuje "Rzeczpospolita".

Mniej upadłości

Liczba bankructw spadła w Polsce o 25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosła 648 upadłości, jak wynika z raportu Euler Hermes.

Zamawiający nie musi podawać liczby wykonawców

Brak określenia w ogłoszeniu o przetargu ograniczonym konkretnej liczby wykonawców nie stanowi podstawy unieważnienia postępowania.

Sprawozdania finansowe tylko do końca marca

Firmy do końca marca muszą przygotować sprawozdania finansowe potrzebne do sporządzenia deklaracji CIT-8.

Resort pracy określi zasady organizowania prac interwencyjnych

Pracodawca, który znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji, nadal nie będzie mógł organizować prac interwencyjnych i robót publicznych.

Pensje kobiet i mężczyzn muszą być wyrównane

Komisja Europejska powinna jak najszybciej podjąć kroki, by wdrożyć zalecenia zawarte w planie działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010 - postulują europarlamentarzyści.

Będzie decydował wpis do rejestru

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie zmian dotyczących stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej.

Mija termin składania zgłoszeń

Dziś mija termin na złożenie zgłoszenia INTRASTAT. System ten pozwala na przekazywanie przez przedsiębiorców informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów UE.

Pora na urlop za 2006 rok

Do 31 marca pracodawcy powinni udzielić pracownikom niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za 2006 rok. Jeżeli tego nie zrobią, inspektorzy mogą ich ukarać mandatem do tysiąca złotych.

Jednorazowe odpisy mogą być korzystne dla przedsiębiorców

Od początku roku podatnicy mają prawo do tzw. jednorazowej amortyzacji. Pozwala o­na na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości odpisów amortyzacyjnych już w roku ich nabycia.

Spory powyżej 100 tys. zł w sądach okręgowych

Spór między przedsiębiorcami, który powstał w czasie prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, będzie rozstrzygany przez sąd gospodarczy, nawet gdy jeden z nich zakończy działalność.

Spółki osobowe zapłacą mniej w KRS

Nowela ustawy o kosztach sądowych obniża opłaty w sprawach rejestrowych i zmienia zasady wnoszenia opłaty od pozwu o zapłatę.

Polisa ważna przez siedem dni od otrzymania wezwania

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały informować klientów o terminie wpłaty kolejnej raty składki na polisę.

Ministerstwo Skarbu Państwa dzieli akcjonariuszy na lepszych i gorszych

Rząd pracuje nad ustawą o wymianie akcji spółek energetycznych na akcje firm holdingowych, które szykowane są do prywatyzacji. Nie traktuje przy tym akcjonariuszy równo.

Aż 30 tys. zł grzywny dla złego pracodawcy

Od lipca drastycznie wzrośnie wysokość kar, które inspektorzy pracy będą mogli nakładać na pracodawców za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Bez VAT dla kolejnych grup zawodowych

Wbrew zapowiedziom zmiana definicji działalności gospodarczej zawarta w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o VAT nie spowoduje automatycznego objęcia podatkiem nowych grup zawodowych.

Obniżenie klina podatkowego

Przedstawiciele Rady Przedsiębiorczości uważają, że planowane przez Ministerstwo Finansów obniżenie klina podatkowego to krok w dobrym kierunku.

Skup wierzytelności nie jest ściąganiem długów

Spółka, skupując wymagalne wierzytelności i ponosząc ryzyko wypłacalności dłużnika, nie wykonuje usług ściągania długów.

Zatrudnianie Ukraińców będzie łatwiejsze

Resort pracy przygotował już projekt umowy z Ukrainą, która ma ułatwić zatrudnianie obywateli tego kraju w Polsce. Ma o­na wejść w życie do końca czerwca 2007 r.

Firmy będą niepotrzebnie korygować deklaracje

Przewidywana w projekcie nowelizacji ustawy o VAT zmiana terminów odliczenia podatku może skutkować koniecznością niepotrzebnego korygowania deklaracji.

Gilowska: wsparcie biopaliw przez ulgi w podatkach

W programie wspierania produkcji biopaliw, nad którym pracuje resort finansów, przewidziano m.in. ulgi w podatkach dla producentów biopaliw i subsydiowanie produkcji rolnej - poinformowała wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Ryczałt i import aut pod lupą

Wiadomo już, kto w 2007 roku może spodziewać się kontroli podatkowej. Urzędnicy uważniej skontrolują ryczałtowców i sprowadzających zagraniczne auta. Nadal sprawdzane będą przypadki zawyżania kosztów podatkowych w firmach.

Liczy się dzień wydania towaru

Jeśli wydanie towaru nastąpiło wcześniej niż otrzymanie faktury dokumentującej ten fakt, przychód powstaje w dniu wydania towarów.

Rada Przedsiębiorczości: obniżka klina podatkowego to dobry krok

Przedstawiciele Rady Przedsiębiorczości uważają, że planowane przez Ministerstwo Finansów obniżenie klina podatkowego to krok w dobrym kierunku. Zdaniem przedsiębiorców konieczne są jednak głębsze działania, m.in. ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

TK: przedsiębiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno osobom ubezpieczonym obowiązkowo, jak i podlegającym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Bariery rozwoju firm

Przedsiębiorcy nie mogą zawieszać działalności, zbyt często wymaga się od nich zezwoleń i licencji, rejestr REGON nie współpracuje z urzędami skarbowymi.

Przedsiębiorcom dzieci chorować nie mogą

Osoba prowadząca firmę nie ma prawa do płatnego zwolnienia na chore dziecko. Ten przepis krzywdzący przedsiębiorców od czasu PRL-u oceni dziś Trybunał Konstytucyjny. Na jego wyrok czeka ponad milion Polaków.

Ewidencja musi być udokumentowana

Zmieniono zasady prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Skuteczna reklama firmy dopiero za 100 tys. zł

Dobre i trwałe efekty daje budżet reklamowy sięgający 300 tys. zł. Firma musi pamiętać o stosowaniu różnych form promocji i marketingu.

Za błędne sprawozdanie grozi do 10 lat więzienia

Do końca marca większość spółek musi sporządzić sprawozdania finansowe. Ich rzetelność powinien zapewnić system kontroli wewnętrznej.

Biopaliwa w ogniu sporu

MF zgadza się jednak na obniżenie o połowę akcyzy na tzw. biopaliwa samoistne, czyli na 100-proc. biokomponenty.

REKLAMA