| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy będą miały takie same prawa, jak inni pracownicy. Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu pracy, dotyczącą zatrudnienia w formie telepracy.


ZMIANA PRAWA

 


Zobowiązuje ona pracodawców do równego traktowania telepracowników, m.in. w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 


- Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy otrzymają więc takie same prawa, jak inni pracownicy - uważa posłanka Beata Mazurek, członek sejmowej Komisji Pracy.


Jeśli nowelizację kodeksu podpisze prezydent, zmienią się także inne obowiązki i uprawnienia pracodawców wobec zatrudnionych telepracowników. W porozumieniu ze związkami zawodowymi określą oni zasady stosowania telepracy w ich firmie. Pracodawca będzie musiał także dostarczyć telepracownikom sprzęt niezbędny do wykonywania pracy oraz pokryć koszty związane z jego instalacją, serwisem, eksploatacją, konserwacją i ubezpieczeniem. Dzięki zmianom w kodeksie przełożeni uzyskają prawo do kontroli telepracownika w miejscu, w którym wykonuje on pracę. Jeśli telepracownik pracuje w domu, pracodawca przed kontrolą będzie musiał uzyskać zgodę podwładnego na jej przeprowadzenie.


W opinii ekspertów, dzięki zmianom w kodeksie pracy zwiększy się liczba osób zatrudnionych w formie telepracy, w tym zwłaszcza tych, które obecnie mają utrudniony dostęp do pracy.


- Wzrośnie zatrudnienie np. matek wychowujących dzieci w okresie urlopu wychowawczego oraz osób niepełnosprawnych - mówi Michał Boni.


Z danych resortu pracy wynika, że z telepracy korzysta już 16 proc. polskich przedsiębiorstw.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK