reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urlopy macierzyńskie mają być dłuższe o osiem tygodni

Urlopy macierzyńskie mają być dłuższe o osiem tygodni

Do Sejmu trafił już pakiet ustaw realizujący rządowy program polityki rodzinnej. Ma być przyjęty do końca tego tygodnia. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy dotyczący rządowego programu polityki rodzinnej, przygotowany przez Joannę Kluzik-Rostkowską, minister pracy i polityki społecznej. Zawiera on nowelizację ośmiu ustaw.


- Jeszcze dzisiaj wieczorem projekt trafi do Sejmu - zapowiedział premier Jarosław Kaczyński na wczorajszej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

 


Szef rządu przekonywał, że przyjęte rozwiązania mają poprawić sytuację polskich rodzin. Pakiet ustaw, o czym pisaliśmy wczoraj, zapowiadając jego przyjęcie przez rząd, przewiduje m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich (mają docelowo wynieść 26 i 39 tygodni) i wprowadzenie podatkowych ulg rodzinnych (w kwocie ponad 570 zł na jedno dziecko).


Ponadto zakłada zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawców zatrudniających u siebie rodziców wracających po przerwie związanej z wychowaniem dziecka. Pracownicy po urlopach macierzyńskich, którzy będą chcieć wykonywać pracę na część etatu, zyskają dodatkową ochronę przed zwolnieniem.


Oprócz tego firmy będą mogły zakładać przedszkola z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i finansować wydatki pracowników w tych placówkach.


- Zmiany te były konsultowane zarówno z partnerami społecznymi, jak i w czasie debaty publicznej, uzyskując pozytywne recenzje - mówiła minister Joanna Kluzik-Rostkowska.


Program ma kosztować 27,3 mld zł w latach 2008-2014. Jak zapewniła szefowa resortu pracy, większość tej kwoty nie stanowi dodatkowych wydatków budżetu. Będą to pieniądze, które pozostaną rodzinom i firmom po obniżeniu podatków i składek.


- 18,5 mld zł będzie kosztować wprowadzenie podatkowej ulgi rodzinnej, a 3,8 mld zł zostanie w firmach z tytułu obniżenia składek do Funduszu Pracy - podkreślała Joanna Kluzik-Rostkowska.


Rządowym projektem ma się teraz zająć Sejm na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu. Zmiany w polityce rodzinnej mają obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.


BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

 
 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama