| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta w czwartkowym komunikacie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd.


Ustawa ma na celu zastosowanie w polskim prawie unijnej dyrektywy z maja 2005 r. dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez firmy wobec klientów. Celem tej dyrektywy było ujednolicenie prawa w tym zakresie w UE.


Według ustawy, za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się takie działanie przedsiębiorcy, które wprowadza klientów w błąd, w efekcie czego podejmują oni decyzję o nabyciu danego produktu, czego w innej sytuacji by nie zrobili. Głównie chodzi o podawanie przez przedsiębiorcę nieprawdziwych informacji lub pomijanie informacji istotnych.


Przepisy stanowią, że w razie narażenia interesów konsumenta w wyniku nieuczciwej praktyki, może on lub w jego imieniu Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Ubezpieczonych bądź organizacja ochrony konsumentów, żądać zaniechania takiej praktyki, usunięcia jej skutków lub naprawienia szkody.


Natomiast stosowanie agresywnej praktyki, tj. takiej, która ogranicza swobodę wyboru produktów przez konsumenta, podlega karze grzywny.


Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia publikacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK