REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za długi może odpowiadać zarząd

W niektórych sytuacjach za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają członkowie jej zarządu. Jest to najczęściej efektem niestarannego wykonywania przez nich obowiązków.

Redukcja składki rentowej wciąż niepewna

Posłowie rozpoczynają dzisiaj prace nad rządowym projektem ustawy zakładającym obniżenie od lipca składki rentowej. Sprawa ta nie jest jednak przesądzona.

Zakazy obowiązują wszystkie firmy

Jeżeli niedozwolone postanowienia umowy są wpisane do rejestru, to stosowanie ich przez innego przedsiębiorcę może być uznane za praktykę naruszającą interesy konsumentów.

Firmy zapłacą 20 tys. zł kary za palących pracowników

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcą, żeby w żadnym zakładzie pracy nie wolno było palić papierosów. Niektóre palarnie będą zlikwidowane w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowelizacji ustawy.

REKLAMA

Termin trzeba liczyć od momentu doręczenia

Jeśli spółka ustanowiła pełnomocnika i jemu została doręczona decyzja organu podatkowego, termin do wniesienia odwołania liczy się od momentu doręczenia decyzji pełnomocnikowi.

Szybsze przetargi kosztem praw wykonawców

Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych z 13 kwietnia 2007 r.

Rada ma działać, nawet gdy zatrudnienie spada

Rady pracowników mają działać także wtedy, gdy liczba zatrudnionych pracowników zmniejszy się poniżej poziomu uprawniającego załogę do jej powołania.

Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie dotyczące kas rejestrujących. Obowiązujące dotychczas zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących zostaną przedłużone po 1 lipca 2007 r. Jednak od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.

REKLAMA

Rzemieślnicy będą musieli potwierdzić kwalifikacje

Na liście zawodów znajdą się tylko te, które są ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów. Zawody z listy będą mogły wykonywać jedynie osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami. Kwalifikacje rzemieślników będzie mogła potwierdzać izba niezrzeszona w Związku.

Sieć demontażu aut będzie w każdym dużym mieście

Rząd nie godzi się na obniżenie ustawowych sankcji dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

PFRON może wypłacać dofinansowania do płac

Pracodawcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych nie tylko drogą elektroniczną.

Wpis będzie zależał od rodzaju zamówienia

Wpis od odwołania wnoszonego do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych będzie wynosił od 20 do 40 tys. zł.

Młodocianych trzeba wliczać do załogi

Pracownicy młodociani będą uwzględniani przy ustalaniu liczby zatrudnionych, od której zależy powołanie u danego pracodawcy rady pracowników.

Odpowiedzialność poniesie również rada nadzorcza

Nie tylko kierownik jednostki, ale też rada nadzorcza odpowiedzialna będzie za nadzór nad sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Chemikalia muszą zostać zarejestrowane

Od 1 czerwca obowiązuje całkowicie nowy system dopuszczania na rynek substancji chemicznych.

Rejestracja firmy bez opłat

Ubezpieczenie, numer NIP i REGON oraz rejestracja firmy w jednym okienku. Przedsiębiorca otrzyma interpretację przepisów o ubezpieczeniach. Kontrolowana będzie działalność, a nie przedsiębiorca, który ją prowadzi.

Asystent ma wyłącznie pomagać

Pracodawca, który otrzymał pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnego, nie będzie mógł go zwolnić przez rok.

Mija termin zapłaty

Do piątku podatek muszą zapłacić spółki, które wypłaciły dywidendy osobom prawnym.

Od lipca obniży się składka rentowa , ale nie będzie jej redukcji od stycznia

Od lipca zmniejszy się o 3 pkt proc. składka rentowa za pracownika. Od stycznia składka ta nie zmaleje dla firm, choć rząd rozważa obniżenie składki do Funduszu Pracy.

Ryczałt wybiorą podatnicy świadczący usługi dla firm

Z ryczałtu VAT korzystać będą nie tylko podatnicy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych. Możliwość taką będą mieć również świadczący usługi na rzecz firm.

Rząd przyjął projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Jarosław Kaczyński.

Akceptacja unijnych przepisów

Przedsiębiorcy uważają, iż projekt konstytucji europejskiej zapewnia większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej niż prawo krajowe.

Wójt będzie mógł wstrzymać działalność firmy

Przedsiębiorcy protestują przeciwko ustawie o uciążliwości zapachowej.

Rozliczenia kwartalne dla małych podatników

Dla podatników rozliczających się kwartalnie przeznaczona jest deklaracja VAT-7K. Za obecny kwartał, obejmujący kwiecień, maj i czerwiec, deklarację tę trzeba złożyć do 25 lipca.

Koniec pozorowanej medycyny pracy

Pracodawca będzie musiał zawrzeć pisemną umowę z podmiotem wykonującym badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników.

Dwa podatki do zapłaty

Sprzedając udziały w spółce, podatnicy płacą podatek dochodowy i od czynności cywilnoprawnych.

Zmiany dla firm w sposobie opłacania składek

Ministerstwo Finansów chce połączyć Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Firmy będą opłacać jedną zamiast dwóch składek.

Podwyższenie limitu dla zwolnienia podmiotowego przyniesie niewielkie korzyści przedsiębiorcom

Od przyszłego roku limit zwolnienia z VAT ma wynieść 50 tys. zł. To zmiana korzystna dla podatników, ale jej znaczenie będzie niewielkie.

Budowa hipermarketów bez zezwoleń

Jeżeli Sejm nie zdoła odrzucić uchwały Senatu, to inwestorzy nie będą musieli ubiegać się o zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na budowę hipermarketu.

Za naruszenie obowiązków będą nakładane wyższe grzywny

Od lipca wzrośnie wysokość grzywny w celu przymuszenia, którą może być ukarany pracodawca niewykonujący zaleceń inspektora pracy.

Polskie firmy zdobywają europejskie rynki

Zestandaryzowane procedury unijne ułatwiają polskim wykonawcom pozyskiwanie kontraktów w Unii Europejskiej. Najskuteczniejsze są firmy mające przedstawicielstwa zagraniczne i współpracujące z lokalnymi partnerami. Przy zamówieniach udzielanych w Unii ważną rolę odgrywają referencje otrzymywane od kontrahentów zagranicznych.

Status zakładu pracy chronionej

Firma przejmująca zakład pracy chronionej nie nabywa automatycznie uprawnień ZPChr - wyjaśnia resort pracy.

Refundacja zastąpi dotację do składek na ZUS

Składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników będą refundowane, a nie dofinansowane.

Surowe sankcje za brak kasy fiskalnej

 Posłowie zmienili rodzaj sankcji, jaką podatnik będzie musiał ponieść za naruszenie obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Można starać się o ulgi

Od dziś obowiązują nowe zasady udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.

Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Do końca czerwca zakłady energetyczne muszą rozdzielić działalność dystrybucyjną i handlową. Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja prawa energetycznego, aby móc stosować obecne taryfy.

Firmy szukają pracowników nawet w szkołach średnich

Przedsiębiorcy finansują naukę uczniów kształcących się w zawodach, w których brakuje specjalistów. Resort pracy przekaże 120 mln zł na program dokształcenia bezrobotnych w zawodach deficytowych.

Handel w internecie jest opodatkowany

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu mają takie same obowiązki podatkowe, jak przedsiębiorcy prowadzący firmy w sposób tradycyjny.

KIG: szkolenia dla kobiet i pomoc w działalności gospodarczej

Nieodpłatne szkolenia i pomoc przy zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej - zakłada projekt szkoleniowo-doradczy realizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

Mniej pieniędzy na dotacje dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy mogą dostać mniej dotacji z funduszy unijnych. Komisja Europejska chce przesunąć część środków do funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.

Wyższe wymagania wobec internetowych sprzedawców

Przedsiębiorcom będzie trudno zrealizować ustawowe obowiązki i zebrać określoną masę zużytego sprzętu. Sklepy internetowe muszą odbierać od klientów zużyte urządzenia RTV i AGD, tak jak pozostali przedsiębiorcy.

Trzeba oceniać ryzyko w pracy

Resort gospodarki określił nowe wymagania dla firm, w których na stanowiskach pracy może wystąpić atmosfera wybuchowa.

Wykonawca prac budowlanych lepiej chroniony

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane oraz prawo odstąpienia od umowy z winy inwestora - to najważniejsze zmiany projektu nowelizacji ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane.

Świadczenie także dla niepełnosprawnych

Pracodawcy, którzy zatrudniają uczestników zajęć centrów integracji społecznej, otrzymają refundację części wypłacanego im wynagrodzenia.

Bez problemów z przeliczaniem transakcji walutowych

Gdy przy zapłacie należności lub zobowiązań w walutach obcych zastosowanie faktycznego kursu nie będzie możliwe, firmy zastosują średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę.

20 tysięcy złotych na działalność gospodarczą

Fundacje na działalność gospodarczą będą musiały wyłożyć co najmniej 20 tysięcy złotych. Do 31 lipca będą składać coroczne sprawozdania z działalności.

Wysokość podatku nie może zależeć od kraju wypłaty

Nie można uzależniać preferencyjnego sposobu opodatkowania dywidend od tego, z którego kraju wypłata pochodzi. Ogranicza to bowiem swobodę przepływu kapitału.

Pracodawcy nie chcą wysokich podwyżek

Pracodawcy proponują, by w przyszłym roku wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 3,3 proc. Zdaniem związkowców to zdecydowanie za mało.

Informacje na stronach www również po angielsku

Od 2009 roku informacje na temat spółki i jej działalności będą musiały być publikowane na stronie internetowej nie tylko w języku polskim, ale również angielskim.

Firmę można zwolnić z kosztów sądowych

Nie tylko osoby fizyczne mogą występować przed sądami administracyjnymi o zwolnienie z kosztów czy ustanowienie pełnomocnika. Możliwość taka przysługuje również firmom.

REKLAMA