REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochrona znaków towarowych w internecie

Rejestracja nazwy cudzej firmy lub znaku towarowego to najczęstsze przestępstwo w sieci.  Nieuczciwe firmy zarabiają głównie dzięki adresom kojarzonym z renomowanymi markami. Przed rejestracją kradzionej domeny nie można się zabezpieczyć, bo prawo tego nie chroni.

Nie można pozwać spółki przed wpisem

Zanim spółka jawna zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Handlowego, nie może być stroną w procesie cywilnym. Wolno jednak dochodzić należności od osób ją zawiązujących.

Podatnicy wyślą kolejne e-deklaracje

Od jutra wszyscy podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 drogą elektroniczną.

Wybory na wniosek załogi

Wybory do rady pracowników w firmach, w których nie działają związki zawodowe, organizuje się na wniosek 10 proc. pracowników.

REKLAMA

Będą uproszczenia w spółkach akcyjnych

Projektowane zmiany przepisów mają umożliwić szerszy rozwój spółek. Firma, aby pozyskać kapitał może kupować własne akcje i pod te akcje brać pożyczki. Nabycie własnych akcji nie może uszczuplać aktywów spółek poniżej kapitału zakładowego.

Pracodawca może dopłacić do wczasów zagranicznych

Pracownicy zatrudnieni w firmach, w których jest fundusz socjalny, nie muszą już kombinować, jak zdobyć zaświadczenia o tym, że spędzili urlop w kraju, a nie za granicą.

100 tys. zł kary dla przedsiębiorcy

Producent i dystrybutor, którzy uzyskali informację, że wprowadzony na rynek produkt nie jest bezpieczny, są zobowiązani powiadomić o tym niezwłocznie organ nadzoru.

Łatwiej będzie można rozwiązywać spory

Polskie firmy mogą liczyć na fachową pomoc w razie trudności na zagranicznych rynkach zamówień publicznych.

REKLAMA

Rośnie liczba firm korzystających z ulgi na ZUS

Już ponad 200 tys. właścicieli firm korzysta z możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Będą konieczne wybory uzupełniające

Pracodawca będzie musiał przeprowadzić ponowne wybory do działającej w firmie rady pracowników, jeśli jedna z osób w niej zasiadających zrezygnuje z członkostwa.

Rząd chce zakazać nieuczciwych praktyk rynkowych

Nieuczciwe praktyki rynkowe mają być zabronione - przewiduje rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Nowa dyrektywa w sprawie wykonywania prawa głosu

Akcje będzie można zbywać tuż przed walnym zgromadzeniem spółki. Prawo głosu może trafić do osób, które nie mają już akcji. Akcjonariusze zagłosują przez internet albo korespondencyjnie.

Komisja połączy pakiety Kluski i Szejnfelda

Pakiety Romana Kluski i Adama Szejnfelda, choć się różnią w szczegółach, to w wielu punktach są spójne. Ich autorzy nie wykluczają powołania wspólnej komisji w Sejmie do opracowania zmian w prawie i odbiurokratyzowania gospodarki.

Rolnicy z firmą muszą się rozliczyć

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą złożyć w KRUS zaświadczenia z urzędów skarbowych o podatku zapłaconym za 2006 rok.

Firmy boją się upadłości

Składki na ZUS niepełnosprawnych będą refundowane, a nie dofinansowane. Pracodawcy mogą utracić płynność finansową, a nawet ogłaszać upadłość. Nie będzie dopłat do wynagrodzeń zatrudnionych niepełnosprawnych emerytów.

Stały kurs euro nie sprzyja przedsiębiorcom

Prawo zamówień publicznych posługuje się kwotami określonymi w euro. Zamawiający i wykonawcy krytykują nierealny kurs euro do złotówki 4,3870 zł. Sztucznie zawyżony kurs euro ogranicza uprawnienia przedsiębiorców.

Firmy łatwiej rozliczą transakcje w walutach

Resort finansów chce wprowadzić nowe zasady ewidencjonowania kontraktów w walutach obcych. Od nowego roku transakcje z zagranicznymi kontrahentami będą przeliczane według dwóch kursów walut.

Nowe źródło wsparcia dla początkujących firm

Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie przez Polskę programu wsparcia dla funduszy wysokiego ryzyka - dowiedziała się GP. Pierwszego konkursu o dotacje można spodziewać się w lipcu.

Spółki rozliczą odsetki

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości umożliwią spółkom aktywowanie finansowania zewnętrznego, czyli m.in. odsetek i kosztów wynikających z wyceny instrumentów finansowych.

Alternatywne metody rozwiązywania sporów

Mediacja powinna przyspieszać rozwiązywanie sporów i obniżać ich koszty. Zwaśnione strony nie godzą się na ustępstwa, więc niechętnie mediują. Prawnicy nie korzystają z mediacji, ponieważ nie daje im dużych dochodów.

Pracodawcy dostaną refundacje

Pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych, może już ubiegać się o refundacje ich wynagrodzeń.

Spółki nie będą musiały zamykać ksiąg

Spółka, która zostanie postawiona w stan upadłości, nie będzie musiała zamykać ksiąg rachunkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Firmy mogą składać zaświadczenia wystawione za granicą

Wykładni polskich przepisów nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym siedzibę ma zagraniczny wykonawca.

Zezwolenia ograniczają działalność gospodarczą

Na pisemny wniosek przedsiębiorcy burmistrz, wójt lub prezydent miasta będą wydawali zezwolenie na utworzenie hipermarketu.

Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku przesądza o zaliczeniu go do związanego z działalnością gospodarczą. To zaś powoduje konieczność zapłaty podatku według wyższej stawki.

Polskie wyroby z oznakowaniem CE

Dzięki szkoleniom, dotyczącym stosowania unijnego znakowania produktów symbolem CE, polscy przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do rynku Unii Europejskiej.

300 mln zł dla przedsiębiorców na badania naukowe

300 mln zł przeznaczono na dotacje na prowadzenie badań naukowych. Pieniądze zostaną przyznane w czerwcu, kiedy też rozpocznie sie kolejny nabór wniosków.

Wolność handlu jest szczególnie chroniona

Kontrola rozwoju sieci wielkopowierzchniowych obiektów handlowych może być postrzegana jako zagrożenie wolności handlu. Wolność handlu, jak i swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w kraju członkowskim UE, to zasady szczególnie chronione.

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Pierwszą ratę trzeba zapłacić do końca maja

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przekazywany jest w dwóch ratach. Pierwszą trzeba przelać na konto funduszu do końca maja.

Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja ustalająca odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki wydana przed terminem przedawnienia, lecz doręczona po jego upływie, nie skutkuje odpowiedzialnością osoby trzeciej.

Zamiast dofinansowania firmy otrzymają refundację składek wpłaconych do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do ZUS. Będą je opłacać od stycznia, ale składki na emeryturę i rentę zrefunduje im PFRON.

Przedsiębiorca wybierze sposób obliczania CIT

Jeśli w ramach UE zostanie wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT, przedsiębiorcy będą mogli wybrać sposób, w jaki chcą ustalić podstawę opodatkowania.

Pracodawcy otrzymają pieniądze na szkolenia

Firmy będą mogły liczyć na dofinansowanie z Funduszu Pracy szkoleń dla pracowników.

Większa ochrona wierzycieli

Postępowania upadłościowe mają być szybsze, zmienią się przesłanki ogłaszania upadłości i wszczynania postępowania naprawczego.

Przedsiębiorca zapłaci wysoką karę za łamanie praw konsumenta

Wysokie kary zdyscyplinują przedsiębiorców, którzy wykorzystują słabszą pozycję konsumentów. UOKiK będzie wszczynał postępowania sprawdzające tylko z urzędu. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców powstaną biura rzecznika konsumentów.

Jednakowe marże na medykamenty

Wprowadzenie sztywnych marż na leki ma ujednolicić ich ceny w handlu detalicznym.

Unia walczy z przemocą w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli tak organizować pracę w swoich firmach, żeby osoby w nich zatrudnione nie były narażone na przemoc i prześladowania ze strony współpracowników i klientów.

Znaki opłaty skarbowej do końca 2007 roku

Znakami opłaty skarbowej będzie można płacić do końca 2007 roku - przewiduje rządowy projekt, którego pierwsze czytanie przeprowadzono w Sejmie.

Plagiat zawładnął polskimi portalami internetowymi

Nie tylko twórcy prywatnych stron internetowych, ale i firmy zajmujące się budową witryn i portali coraz częściej dopuszczają się plagiatu utworów zamieszczonych w sieci.

Mniejsze kary dla firm samochodowych

Będą mniejsze opłaty za brak zapewnienia sieci demontażu pojazdów wycofanych z użycia, ale tylko wtedy, gdy firma w przynajmniej 85 proc. wypełniła ustawowy obowiązek.

PFRON i samorządy zachęcą do zatrudniania

Przedsiębiorcy uzyskają dodatkowe informacje dotyczące korzyści, jakie przynosi zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

Więcej osób zapłaci VAT

Zmiany w ustawie o VAT spowodują, że podatkiem tym zostaną objęte nowe grupy zawodowe - ostrzegają eksperci.

Sąd orzeknie, czy portal należy rejestrować

Sąd Okręgowy w Słupsku rozstrzygnie, czy istnieje obowiązek sądowej rejestracji portali internetowych, tak jak tytułów gazet.

Fiskus sprawdzi handlujących autami

Zapowiedziano wzmożone kontrole podatników prowadzących handel używanymi autami sprowadzonymi z zagranicy. Zdaniem przedstawicieli fiskusa, obrót tymi samochodami nie zawsze jest legalny i prowadzony zgodnie z przepisami. Nieuczciwe osoby muszą liczyć się z koniecznością zapłaty zaległych podatków wraz z odsetkami, a także kar.

Dodatkowe wsparcie dla małych firm

Województwa rozdzielają ostatnie pieniądze z funduszy unijnych dla samorządów i małych firm. Wsparcie dostanie prawie 300 projektów.

Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu w dniu składania ofert.

Spółki powinny dokonać korekty

Spółka, która przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2006 rok otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na treść tego dokumentu, musi dokonać korekty.

Lepsza ochrona inwestora

Polska spóźnia się z wdrożeniem unijnej dyrektywy o rynku kapitałowym. Dyrektywa wprowadza wolność świadczenia usług inwestycyjnych w całej Europie. Zdaniem ekspertów dyrektywa spowoduje wzrost kosztów usług finansowych.

Prawa zależą od wartości zamówienia

Podanie przez zamawiającego nieprawidłowej wartości szacunkowej zamówienia stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji i jest podstawą unieważnienia postępowania.

REKLAMA