reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Wśród deweloperów najlepsze perspektywy na giełdzie mają firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne. Inwestorzy będą natomiast bardzo selektywnie traktować deweloperów mieszkaniowych.


Firmy deweloperskie działające głównie na rynku nieruchomości komercyjnych i dobre jakościowo spółki mieszkaniowe mają największe szanse na utrzymanie zainteresowania inwestorów giełdowych.


W najnowszym raporcie o deweloperach w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowy bank inwestycyjny UBS zaleca kupno akcji trzech spółek notowanych na GPW - Orco, Dom Development i GTC, którego akcje UBS preferuje spośród innych deweloperów w Europie Środkowo-Wschodniej. Według autorów raportu firma inwestująca w kilku krajach regionu w nieruchomości biurowo-usługowe, jak również mieszkaniowe, jest dobrze przygotowana do korzystania ze wzrostu tego rynku.


Po okresie zachłyśnięcia się perspektywami zysków z inwestycji w akcje deweloperów wakacyjna korekta na giełdach i zahamowanie wzrostu cen mieszkań w największych miastach w Polsce ostudziło zapał graczy. Nadal dobrze postrzegani są przede wszystkim deweloperzy, którzy dywersyfikują działalność między segmenty rynku i kraje. Na korzyść inwestycji w nieruchomości komercyjne przemawiają przede wszystkim wzrosty czynszów w Europie Środkowo-Wschodniej.


- Inwestorzy selektywnie podchodzą do perspektyw poszczególnych spółek. Spółki dobre jakościowo radzą sobie lepiej niż cały sektor, na przykład GTC lub Dom Development. Bardzo dobre są perspektywy spółek budujących biura i centra handlowe - mówi Andrzej Knigawka z ING Securities.


Bardziej ryzykowne wydają się za to inwestycje w akcje części deweloperów mieszkaniowych, dla których zagrożeniem będzie zaostrzająca się konkurencja i konieczność walki o klienta. UBS, który wyznaczył cenę docelową akcji Dom Development na 185 zł i zaleca ich kupno, rekomenduje jednocześnie sprzedaż akcji J.W. Construction i wyznacza ich cenę docelową na 41 zł, a są to gracze z czołówki warszawskich deweloperów.


- W krótkim terminie w tym segmencie czeka nas bezlitosna selekcja pod kątem możliwości generowania wzrostu sprzedaży i zysków. Liczba transakcji na rynku wtórnym jest dużo niższa niż jeszcze pół roku temu, na rynku pierwotnym pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży mieszkań np. z garażem. Deweloperzy, mimo że nie mówią tego wprost, są skłonni do obniżania cen - dodaje Knigawka.


Reprezentacja deweloperów na GPW jest coraz większa, na fali tego zainteresowania Giełda zdecydowała o wprowadzeniu w połowie czerwca nowego indeksu branżowego WIG-Deweloperzy. Po korektach i kilku słabych debiutach jest on obecnie na poziomie o ponad 7 proc. niższym niż pierwszego dnia notowań.


Ile warte są firmy deweloperskie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama