REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy: nowy rząd powinien zmienić przepisy o złotej akcji

Krzysztof Grad

REKLAMA

W poniedziałek Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie złotej akcji.


REKLAMA

Przedsiębiorcy z Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Business Centre Club i Lewiatana apelują, by nowy rząd zajął się sprawą złotej akcji.


- Te przepisy są niezgodne z prawem Unii, a przede wszystkim nieskuteczne - mówi Grażyna Magdziak, ekspert BCC.


Na początku września rząd PiS przyjął rozporządzenie i załącznik: listę 17 spółek strategicznych (m.in. TP, Polkomtel, PKN Orlen, BOT i KGHM Polska Miedź). Zdaniem Krzysztofa Kajdy, eksperta PKPP Lewiatan, konieczna jest jak najszybsza zmiana tych przepisów. Dlatego Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie ich zgodności z ustawą o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.


- Umieszczenie na tej liście TP jest naszym zdaniem sprzeczne z prawem. Podobnie jest w przypadku Polkomtela - podkreśla Krzysztof Kajda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Telekomunikacja Polska zdecydowanie sprzeciwia się umieszczeniu na liście.


- Po nowym rządzie spodziewam się normalności, zgodności działań z prawem polskim i Unii - mówi GP Maciej Witucki, prezes TP.


Od początku roku trwa spór Polski z KE o tzw. złotą akcję, która m.in. umożliwiałaby władzom blokowanie przejęć spółek strategicznych przez zagraniczne podmioty.


Szczególne zastrzeżenia Brukseli budziło umieszczenie niektórych firm, w tym właśnie TP i KGHM. Z informacji GP wynika, że niedawno pojawiła się możliwość osiągnięcia kompromisu. KE mogłaby zaakceptować część zapisów, ale warunkiem jest wprowadzenie zmian zapewniających swobodę działania przedsiębiorstwom z krajów Wspólnoty. W ciągu najbliższych tygodni KE może zająć oficjalne stanowisko w tej sprawie. Nie chcieli jej natomiast komentować przedstawiciele kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Tylko poseł Antoni Mężydło powiedział agencji Reuters, że TP powinna zostać wykreślona z listy spółek strategicznych.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Trwający spór polskich władz z KE w sprawie listy spółek strategicznych nabiera szczególnego znaczenia w związku z ostatnim wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Volkswagena. Trybunał orzekł, że niemieckie przepisy, które dają państwu uprzywilejowaną pozycję w akcjonariacie Volkswagena, naruszają jedną z podstawowych unijnych reguł zapisanych w europejskim traktacie - zasadę swobody przepływu kapitału. Uprzywilejowanym udziałowcem spółki od lat 60. był land Dolna Saksonia, posiadający tylko 20,1 proc. akcji.


KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA