| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W grudniu pojawią się nowe fundusze wspierające rozwój małych firm

W grudniu pojawią się nowe fundusze wspierające rozwój małych firm

Do końca roku poznamy fundusze wysokiego ryzyka, które podzielą między siebie 50 mln zł dotacji z Krajowego Funduszu Kapitałowego.


Jeszcze w grudniu Krajowy Fundusz Kapitałowy podpisze pierwsze umowy o wsparcie funduszy wysokiego ryzyka - mówi Rafał Wysocki z KFK.


Fundusz zakończył nabór wniosków w rozpisanym latem konkursie. Za jego pośrednictwem trafi do funduszy 50 mln zł. Pieniądze na ten cel wyłożyło Ministerstwo Gospodarki.


Do konkursu stanęło pięć podmiotów, które chcą zostać funduszami wysokiego ryzyka. Jak wynika z przygotowanych przez nich wniosków, ich łączna kapitalizacja ma wynosić ponad 160 mln zł. Przynajmniej połowę muszą wyłożyć prywatni inwestorzy. To oznacza, że 50 mln zł to za mało i część funduszy nie dostanie wsparcia.


- Złożone oferty opiewają na większą kwotę niż mamy do dyspozycji. Podmioty, które odpadną z konkursu, będą mogły startować w kolejnym - mówi Rafał Wysocki.


Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się rozmowy z osobami, które mają zarządzać wspartymi funduszami.


Na początku października Piotr Gębala, szef KFK, informował w GP, że fundusz zamierza w 2008 roku przeznaczyć na wsparcie instytucji rynku kapitałowego w Polsce 200 mln zł. Podobny do tego, który właśnie się zakończył, konkurs ma zostać rozpisany na początku II kwartału 2008 r.


Na wejście w fundusze wysokiego ryzyka KFK dostał 180 mln euro z Unii Europejskiej. Te pieniądze musi zagospodarować do 2013 roku.


Wspierane przez KFK fundusze wysokiego ryzyka będą inwestowały w małe firmy w początkowych fazach rozwoju.

W Polsce istnieje tzw. luka kapitałowa, która powoduje, że rynek kapitałowy nie jest zainteresowany małymi firmami, bo wejście w nie jest tak samo kosztowne jak zaangażowanie się w średniej wielkości przedsiębiorstwo, przy czym ryzyko fiaska inwestycji jest o wiele większe.


50 mln zł przeznaczy KFK na wsparcie dla funduszy wysokiego ryzyka


Z RYNKU

W Polsce działa sześć funduszy wysokiego ryzyka, specjalizujących się w inwestycjach w małe spółki w początkowej fazie działalności. Trafiło do nich 65 mln zł z funduszy unijnych. Są to: BIB Seed Capital (seed.bioinfo.pl), Business Angel Seedfund (www.seedfund.pl), IIF Seed Fund (www.iif.pl), MCI.Bio Ventures (www.bioventures.pl), Fundusz Kapitału Zalążkowego (www.satus.pl) oraz Silesia Fund (secus.pl).


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK