| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Transgraniczne fuzje będą możliwe

Transgraniczne fuzje będą możliwe

Spółki kapitałowe oraz spółki komandytowo-akcyjne będą mogły połączyć się z inną spółką kapitałową utworzoną na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


ZMIANA PRAWA

 


Rząd przyjął projekt ustawy nowelizującej kodeks spółek handlowych przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną. Przewiduje on uzupełnienie k.s.h. o przepisy implementujące Dziesiątą Dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych. Do tej pory takie połączenia nie były możliwe.

 


- Dyrektywa w sprawie transgranicznego łączenia dotyczy nie tylko spółek publicznych, ale wszystkich spółek kapitałowych - tłumaczy prof. Stanisław Sołtysiński. Wymaga ona, aby przesłanki transgranicznego łączenia krajowej spółki kapitałowej ze spółką kapitałową z siedzibą w innym państwie UE nie były bardziej restryktywne niż w razie łączenia się spółek krajowych. Profesor Stanisław Sołtysiński wyjaśnia, że spółka przyjmująca lub nowo zawiązana będzie musiała spełniać przede wszystkim wymogi obowiązujące w państwie statutowej siedziby łączących się spółek.


Projekt przewiduje, że istotnym warunkiem połączenia spółek jest wspólny plan połączenia transgranicznego. Należałoby go ogłosić nie później niż miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym będzie podjęta uchwała o połączeniu. Plan połączenia zbada biegły wyznaczony na wniosek spółki przez sąd rejestrowy właściwy dla jej siedziby. Badanie planu i opinia biegłego nie byłyby jednak wymagane wówczas, gdyby wyrazili na to zgodę wszyscy wspólnicy każdej z łączących się spółek.


Natomiast zarząd spółki powinien sporządzić pisemne sprawozdanie uzasadniające połączenie. Może do niego również dołączyć opinię przedstawicieli pracowników.


Projekt nowelizacji nie obejmuje spółek osobowych.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK