REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.


REKLAMA

Polska zdrowych finansów i niskich podatków - to jedno z haseł programu Platformy Obywatelskiej. Hasło nośne, ale co się za nim kryje? Przede wszy-stkim koncepcja podatku liniowego, która ma zapewnić jednolite zasady opodatkowania dochodów ze wszystkich źródeł. Mają zniknąć zwolnienia podatkowe dające nieuzasadnione przywileje niektórym podatnikom. Zwolnienia powodują przerzucanie ciężaru opodatkowania na osoby niekorzystające ze zwolnień.

REKLAMA


Według PO podatek liniowy jest najprostszym z podatków dochodowych. Decyduje o tym nie tylko jednolita stawka. Umożliwia on uproszczenie systemu poprzez uproszczenie deklaracji, a także przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osobistych i dochodów z działalności gospodarczej.


Podatek liniowy ma inwestycyjny charakter. PO proponuje, aby przedsiębiorca mógł jednorazowo odliczyć od dochodu pełną kwotę wydatków inwestycyjnych. Takie rozwiązanie miałoby być pomocne przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność biznesową.


Głównym założeniem zmian w podatkach dochodowych jest zlikwidowanie podziału na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). W ich miejsce miałyby pojawić się dwa podatki - od dochodów osobistych (wynagrodzeń) oraz od działalności gospodarczej, bez względu na jej formę. Podatek liniowy miałby wynosić 15 proc. dla wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu - zarówno osobistych, jak i z działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Platforma chce wprowadzić zasadę, że dochód opodatkowany jest tylko raz - w momencie wytworzenia, co wiąże się m.in. z likwidacją opodatkowania dywidend i opodatkowania spadków. Zapowiada się także likwidację opodatkowania odsetek.


Osoby fizyczne miałyby nadal możliwość korzystania z kwoty wolnej przewidzianej dla podatnika i każdego dziecka (ulga prorodzinna).


Jeśli chodzi o opodatkowanie przedsiębiorców, to podatek miałby być nakładany tylko na etapie osiągnięcia zysku przez przedsiębiorstwo. Dystrybucja zysku (np. w formie wypłaty dywidendy) nie byłaby opodatkowana. Wszystkie racjonalne wydatki służące działalności gospodarczej mają być kosztem uzyskania przychodu w chwili poniesienia wydatku.


Przedsiębiorcy mają mieć także możliwość przeniesienia straty podatkowej na następne lata, bez ograniczeń czasowych i kwotowych.


Jeśli chodzi o VAT, główna propozycja dotyczy zmiany stawki podstawowej tego podatku z 22 proc. do 20 proc.


2009 rok to według PO najbardziej prawdopodobna data wprowadzenia podatku liniowego

to według PO najbardziej prawdopodobna data wprowadzenia podatku liniowego


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl


OPINIA

Dr Janusz Fiszer

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Program PO dotyczący podatków od samego początku był jednym z najbardziej racjonalnych spośród tych zgłaszanych w toku kampanii wyborczej. PO konsekwentnie opowiada się za zmniejszeniem obciążeń podatkowych, w tym - za wprowadzeniem jednolitych zasad opodatkowania osób fizycznych, czyli podatku liniowego. Aczkolwiek po bolesnym dorobieniu temu podatkowi gombrowiczowskiej gęby w poprzednich wyborach parlamentarnych pomysł podatku liniowego nie był nadmiernie eksponowany w przedwyborczej retoryce, to sama koncepcja 2 x 15, czyli jednolitego podatku od wszystkich dochodów (PIT i CIT), niezależnie od rodzaju dochodu i typu podatnika - jest podstawą oficjalnego programu PO. Na pozytywną ocenę zasługuje też postulowana zasada jednorazowego opodatkowania dochodu - tylko w momencie jego wytworzenia, czyli w konsekwencji zniesienie opodatkowania spadków, dywidend oraz odsetek. Prorozwojowy charakter mają też plany PO dotyczące zmniejszenia obciążenia kosztów pracy, co jest obecnie jednym ze znanych hamulców rozwoju polskiej gospodarki. Jest to ewidentnie nowoczesny program prorynkowy i prorozwojowy.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA