reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zakaz pracy w handlu nie obejmie franczyzobiorców

Zakaz pracy w handlu nie obejmie franczyzobiorców

Właściciele placówek handlowych działających na podstawie umowy o franczyzę lub agencyjnej będą musieli otwierać sklepy i handlować w dni świąteczne.


W przyszłym tygodniu wejdą w życie przepisy zakazujące pracy w handlu w 12 dni świątecznych w roku. Zatrudnieni przez właścicieli placówek handlowych pracownicy będą więc w te dni mieli wolne.


- Sami pracodawcy mogą jednak otwierać sklepy i handlować w święta - mówi prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego.


Sklepy będą więc mogli, a często musieli, otwierać właściciele placówek handlowych działających na podstawie franczyzy lub umowy agencyjnej. Tak działają na przykład sklepy Żabki czy saloniki prasowe Kolportera. To efekt tego, że franczyzodawcy mogą zobowiązać właścicieli tych placówek do ich otwierania w święta. Na przykład właściciele sklepów Żabka muszą je otwierać 365 dni w roku.


- W święta fraczyzobiorcy sami będą więc musieli prowadzić sprzedaż, bo zatrudnieni pracownicy będą mieli wolne - tłumaczy Agnieszka Jesiotr, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.


Właściciele placówek skarżą się, że jeśli franczyzodawcy zobowiążą ich do prowadzenia handlu w święta bez pracowników, nie będą w stanie sami obsługiwać kasy, uzupełniać towaru na półkach i zapobiegać kradzieżom.


- Stosowanie nowych przepisów początkowo może powodować problemy. Obie strony umowy franczyzy lub agencyjnej mogą jednak renegocjować jej warunki - mówi Kinga Wojciechowska, ekspert ds. franczyzy firmy konsultingowej Profit System.


Modyfikacje warunków umów zapowiada na przykład Żabka.


- Będziemy zachęcać, a nie zmuszać właścicieli do otwierania sklepów w święta - mówi Grzegorz Kurzyca z działu prawnego firmy Żabka.


Agnieszka Jesiotr podkreśla, że choć franczyzobiorca ma prawo wystąpić do franczyzodawcy o zmianę warunków łączącej ich umowy, to jednak nie może tego żądać. Tłumaczy, że wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa franczyzy przewiduje taką możliwość z powodu zmiany prawa. W jej opinii właściciele sklepów powinni więc dokładnie przeczytać umowy i ewentualnie występować o zmianę ich warunków. Jeśli nie będzie podstawy prawnej do jej renegocjowania, a franczyzodawca zobowiąże właściciela do handlu w święta, może zatrudnić do pracy osobę na podstawie umowy zlecenia. Zakaz pracy w święta obejmie bowiem tylko pracowników. Dla właścicieli sklepu będzie to jednak ryzykowna decyzja, bo zatrudnieni w handlu na podstawie umowy cywilnoprawnej mogą składać skargę do Państwowej Inspekcji Pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy.

10
tys. placówek handlowych działa w Polsce na podstawie franczyzy

85 tys. osób pracuje w takich placówkach

Źródło: raport firmy Profit System


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama