REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne firmy ostrzegają przed skutkami zwyżkującego euro

Ralf Atkins

REKLAMA

Nasilają się ostrzeżenia ze strony europejskich firm o wpływie mocnego euro na ich działalność. Dane o eksporcie ze strefy euro wskazują jednak, że wpływ ten jest jak dotąd niewielki.


REKLAMA

Nadmierne i gwałtowne ruchy na rynku walutowym stanowią źródło narastających obaw - piszą szefowie krajowych stowarzyszeń pracodawców BusinessEurope z Niemiec, Francji i Włoch w liście otwartym do polityków europejskich.


Swoje obawy wyrazili w momencie, gdy kurs po raz pierwszy przekroczył 1,43 dolara i tuż przed weekendowym szczytem Grupy Siedmiu, czyli spotkania przywódców najważniejszych pod względem gospodarczym krajów świata. Biznesmeni domagali się od nich „wyraźnego zobowiązania”, że powstrzymają siły, które pchają w górę kurs euro.

REKLAMA


W danych statystycznych trudno jednak znaleźć ślady wpływu silniejszej waluty na gospodarkę. W sierpniu eksport z obejmującej 13 państw strefy euro wzrósł w ujęciu rocznym o 4,9 proc., choć w lipcu odnotowano prawie jednoprocentowy jego spadek - wynika z informacji Eurostatu, unijnego biura statystycznego.


Sprzedaż do USA rzeczywiście minimalnie zmalała, ale oprócz tego eksport ze strefy euro do głównych jej partnerów handlowych ma się w tym roku świetnie. Od stycznia do lipca sprzedaż do Chin wzrosła o 15 proc., a do Rosji - o 28 proc.
Eksport do Wielkiej Brytanii, która dla firm ze strefy euro stanowi największy rynek zbytu, zwiększył się w tym czasie o 6 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wydaje się więc, że najnowsze dane wspierają przeważające w Niemczech i w Europejskim Banku Centralnym (EBC) przekonanie, że nie należy przeceniać skutków wzrostu kursu euro wobec dolara.


Na początku zeszłego tygodnia Bundesbank dowodził, że dla niemieckich eksporterów czynnikiem decydującym jest ścieżka wzrostu gospodarczego w krajach, które są odbiorcami ich towarów. Wpływ silnego euro na gospodarkę Niemiec Bundesbank określił jako „ograniczony”.

REKLAMA


Dobre wyniki sierpniowego eksportu ze strefy euro spowodowały nasilenie oczekiwań, że wzrost gospodarczy w III kwartale będzie wyraźnie szybszy niż w słabym pod w tym względem okresie kwiecień - czerwiec (dane za III kwartał będą opublikowane w listopadzie). Ekonomiści są przekonani, że w stosunku do II kwartału tempo wzrostu produktu krajowego brutto strefy euro wyniesie 0,7 proc., czyli znacznie więcej niż 0,3 proc. osiągnięte w poprzednich trzech miesiącach.


Axel Weber, prezes Bundesbanku, zasiadający w radzie zarządzającej EBC, ciągle uwzględnia możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, a jego uwagi mogą się przyczyniać do dalszego umocnienia pozycji euro. Ponieważ rośnie niebezpieczeństwo zwiększenia inflacji, „ważne jest, żeby w polityce pieniężnej nie tracić z pola widzeniastabilizacji cen w średnim okresie” - mówił niedawno Weber jednej z niemieckich gazet.


EBC zajmuje dotychczas wyczekujące stanowisko, jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych w przyszłości, chcąc uzyskać więcej informacji o skutkach, jakie ma dla strefy euro ograniczenie dostępności kredytu w skali globalnej.


RALF ATKINS

Tłum. A.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA