REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MFW ostrzega przed gwałtownym spadkiem kursu dolara

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eoin Callan

REKLAMA

Kurs dolara wobec euro spadł do rekordowo niskiego poziomu po wypowiedzi dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.


REKLAMA

Przedstawiciel MFW ostrzegł, że wartość amerykańskiej waluty może się drastycznie obniżyć, to zaś mogłoby spowodować osłabienie zaufania do amerykańskich aktywów.


Rodrigo de Rato - który właśnie odchodzi ze stanowiska szefa MFW - stwierdził, że dotychczas deprecjacja dolara przebiegała spokojnie, przestrzegł jednak przed ryzykiem jego masowej wyprzedaży, która spowodowałaby osłabienie tempa wzrostu głównych gospodarek świata.

REKLAMA


Wydaje się, że niebezpieczeństwo niekontrolowanego spadku kursu amerykańskiej waluty wzrosło w ostatnich dniach, ponieważ MFW nie powiodło się uzgodnienie wewnętrznych reform, które miały umożliwić odgrywanie przez tę instytucję znaczniejszej roli w zajmowaniu się nierównowagą w skali globalnej.


- Dotychczas ruchy kursów walut następowały w sposób uporządkowany i zgodnie z ich fundamentalną wartością. Teraz istnieje jednak ryzyko niekontrolowanego spadku dolara, który może być wywołany przez utratę zaufania do aktywów w amerykańskiej walucie - albo sama obniżka notowań dolara doprowadzi do takiej utraty zaufania - mówił Rato.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Hank Paulson, amerykański sekretarz skarbu, uważa, że MFW powinien nadal starać się, żeby jego nadzór nad polityką kursową krajów członkowskich był bardziej skuteczny.


- Pracownicy MFW powinni zakasać rękawy, przeprowadzić dogłębne analizy i przedstawić wnioski. Bez skutecznego nadzoru nad polityką kursową reformy tej instytucji byłyby pustym dźwiękiem - mówił sekretarz skarbu USA.


Zarówno on, jak i inni ministrowie finansów krajów G7 domagali się podczas weekendowego spotkania, by Chiny zezwoliły na szybsze wzmocnienie swojej waluty - juana.


Niektórzy politycy wyrazili również zaniepokojenie faktem, iż koszty spadku wartości dolara w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyczą głównie euro i dolara kanadyjskiego, nie zaś waluty krajów azjatyckich, w tym właśnie juana.


Rodrigo de Rato ostrzegł, że utrzymanie się tej tendencji mogłoby osłabić wzrost gospodarczy w tych krajach i spowodować zwiększenie poparcia dla populistycznej polityki gospodarczej.

REKLAMA


Zdaniem ustępującego szefa MFW istnieje ryzyko, że umocnienie walut krajów, których kurs kształtuje się swobodnie - w tym także euro - może osłabić ich perspektywy wzrostu gospodarczego, a wówczas mogą się tam nasilić dążenia protekcjonistyczne.


Wezwał on kraje członkowskie MFW do wprowadzenia działań, mających na celu zmniejszenie nierównowagi bilansów rozrachunków bieżących w skali globalnej, zastrzegając jednocześnie, że doprowadzenie do takiej korekty powinno być osiągnięte środkami innymi niż polityka kursowa.


MFW będzie jednak trudniej starać się o większe zrozumienie poszczególnych rządów dla skoordynowanej akcji w tej sprawie, gdyż członkom tej instytucji nie udało się porozumieć co do formuły, która dawałaby większe uprawnienia szybko rozwijającym się krajom „wschodzącym”.


Eoin Callan

Tłum. A.G.

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA