reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.


ZMIANA PRAWA

 


Rada ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) wraz z radą amerykańską (FASB) przygotowują wspólnie zmiany w standardach dotyczących połączeń jednostek gospodarczych (MSSF 3) oraz przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego (MSR 27).

 


Jak twierdzi Roger Romański z PricewaterhouseCoopers, przewiduje się, że nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Wprawdzie zmiany nie dotyczą ogólnej koncepcji połączeń jednostek gospodarczych, jednak niosą ze sobą sporo szczegółowych modyfikacji, które mogą istotnie wpłynąć na aktualnie stosowane praktyki księgowe.


- Przykładowo wprowadzony zostanie tzw. model jednostki ekonomicznej. Oznacza to, że większego znaczenia nabiorą kwestie faktycznej kontroli sprawowanej nad przedsiębiorstwem niż fakt posiadania udziałów - twierdzi nasz rozmówca.


Wyjaśnia, że w konsekwencji zmiany dotyczące ilości udziałów posiadanych przez spółkę, które nie prowadzą do utraty kontroli nad jednostką zależną, będą ujmowane bezpośrednio w kapitałach własnych.


Natomiast koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać wartości firmy przejmowanych jednostek, lecz będą rozpoznawane w rachunku wyników jednostki przejmującej.


Z kolei Krzysztof Gmur z PricewaterhouseCoopers zwraca uwagę, że w przypadku gdy zakup przedsiębiorstwa będzie odbywać się etapami, przy każdym kolejnym zakupie dodatkowych udziałów spółki będą musiały dokonać ponownej wyceny posiadanych udziałów i wartości firmy w zakupionych przedsiębiorstwach. Wszelkie zmiany tych wartości będą ujmowane w rachunku wyników.


- Będzie również istniał obowiązek rozpoznawania w wartości godziwej aktywów i zobowiązań warunkowych związanych z transakcją zakupu udziałów - wyjaśnia rozmówca.


Dlatego wszelkie kwoty zapłaty warunkowej będą musiały zostać wycenione w wartości godziwej, a późniejsze zmiany ich wartości będą wykazywane w rachunku wyników.


Ponadto ekspert zwraca uwagę na fakt, że zmieniony standard będzie również dopuszczać przyporządkowanie części wartości przedsiębiorstwa udziałowi akcjonariuszy mniejszościowych. Zastosowanie tej metody może mieć istotny wpływ na wycenę wartości firmy i kapitałów własnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.


Warto podkreślić, że przewidywane zmiany nie będą musiały być stosowane retrospektywnie.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama