Kategorie

Po październiku w budżecie będzie już deficyt

Paweł Czuryło
Ministerstwo Finansów spodziewa się, że po październiku budżet państwa odnotuje już deficyt, a ekonomiści nie wierzą w zrealizowanie w tym roku aż 20 mld zł deficytu.


Myślę, że nie ma szansy na to, aby po październiku w budżecie znów była nadwyżka. To raczej będzie już deficyt - mówi GP Elżbieta Suchocka-Roguska, wiceminister finansów.


Na koniec września budżet zanotował 197,5 mln zł nadwyżki, choć plan zakładał, że po III kwartale deficyt sięgnie 18,5 mld zł. Tymczasem wydatki wyniosły 174,7 mld zł, czyli 67,5 proc. kwoty 258,9 mld zł planowanej na 2007 rok, a dochody 174,9 mld zł, czyli 76,4 proc. planu rocznego wynoszącego 228,9 mld zł.


- Na razie jeszcze nie wiemy, ile wyniesie deficyt na koniec roku. Ale na pewno nie przekroczy 23 mld zł przyjętych przy tworzeniu ustawy budżetowej na 2008 rok. Wciąż nie mamy innej prognozy - dodaje wiceminister finansów.


Ekonomiści nie mają wątpliwości: deficyt w tym roku nie tylko nie przekroczy 20 mld zł, ale wręcz może wynieść jedynie 15-18 mld zł.

Reklama


- Spodziewam się, że deficyt może wynieść 16-18 mld zł, ale realizacja tegorocznego budżetu to olbrzymia zagadka i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z wydatkami - podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale Polska.


Właśnie takie nieoczekiwane wolniejsze tempo wydawania środków z państwowej kasy oraz lepsze dochody z podatków są główną przyczyną bardzo dobrej kondycji budżetu. Elżbieta Suchocka-Roguska podkreśla, że to m.in. skutek dłuższych procedur przetargowych.


- To dotyczy głównie wydatków majątkowych w wielu resortach. Dlatego spodziewamy się, że w tym zakresie teraz może nastąpić przyspieszenie. Dobrym przykładem są samorządy. Bardzo często jest tak, że po trzech kwartałach samorząd ma nadwyżkę, a po czwartym ma już deficyt - twierdzi wiceminister finansów.


- W grudniu będą też realizowane dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa, a to będą duże środki. Sporo pieniędzy wyda jeszcze Ministerstwo Obrony Narodowej, bo ten resort zawsze pod koniec roku to czyni - dodaje.


Jarosław Janecki zastanawia się też, ile środków z budżetu 2007 roku przejdzie na 2008 rok. Wiceminister Suchocka-Roguska poinformowała, że MF nie wie, jaka kwota wydatków przejdzie na przyszły rok.


- Mamy na to czas do 15 grudnia. Ale wartość tych środków nie powinna przekroczyć 2,5 mld zł - podkreśla.

Reklama


Na problem planowania wydatków budżetu w ostatnich miesiącach zwróciła uwagę także była minister finansów, a obecnie członkini Rady Polityki Pieniężnej, Halina Wasilewska-Trenkner. W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla GP wyraziła obawę o konsekwencje wydania 20 mld zł w ostatnim kwartale.


- To się wydaje technicznie trudne, a z drugiej strony ekonomicznie mało bezpieczne. Oczywiście rząd może przesunąć część środków na przyszły rok. Obecnie rosną wynagrodzenia, kredyty, rośnie popyt gospodarstw domowych. A jak budżet dołoży do tego ponad 20 mld zł w ciągu trzech miesięcy, to będzie oznaczało dodatkową presję, która nie pozostanie bez wpływu na ceny - powiedziała Halina Wasilewska-Trenkner.


PO CHCE ZRÓWNOWAŻYĆ BUDŻET

Zwycięzca wyborów parlamentarnych, czyli Platforma Obywatelska, planuje zrównoważenie budżetu w ciągu najbliższych czterech lat - mówi poseł PO Zbigniew Chlebowski. Będzie do tego potrzebowała także odpowiedniego ministra finansów. Na giełdzie nazwisk do tego resortu pojawiają się nazwiska właśnie posła Chlebowskiego, ale także byłego ministra finansów Mirosława Gronickiego oraz głównego ekonomisty Banku BPH Ryszarda Petru. Jednocześnie współpracownicy Leszka Balcerowicza zdementowali informację, że były prezes NBP miał otrzymać propozycję szefowania resortem finansów.


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?