REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regiony wybierają instytucje, które będą rozdawać dotacje dla firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Samorządy wojewódzkie wybierają podmioty, które będą dysponowały unijnymi dotacjami dla firm. Na Dolnym Śląsku przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokich ofert.


REKLAMA

Wystartowały przetargi na instytucje, które będą w części województw rozdawały unijne dotacje dla firm. Samorządy liczą, że na przełomie 2007 i 2008 roku uda się im podpisać umowy na wdrażanie działań dla przedsiębiorców. Jednak część regionów wycofuje się ze ścieżki przetargowej, ponieważ ma problemy z wyborem instytucji.

REKLAMA


Fundusze unijne dla firm wdrażała w latach 2004-2006 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Robiła to za pośrednictwem regionalnych agencji. Regiony chciały wykorzystać ich doświadczenie, ale by wyznaczyć je do np. rozpisywania konkursów i oceny projektów, musiały rozpisać przetargi.


- Unieważniliśmy nasz przetarg z powodu zbyt wysokich ofert. Do drugiego etapu postępowania przeszły dwa podmioty. Tylko jeden z nich złożył ofertę, w której zażądał za swoje usługi trzy razy więcej pieniędzy, niż urząd chciał na ten cel przeznaczyć - mówi Alina Majgier, zastępca dyrektora Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim.


Do drugiego etapu przetargu przeszła Dolnośląska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz konsorcjum kierowane przez Citibank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Aby nie tracić czasu na ponowne rozpisywanie przetargu, samorząd woli wycofać się z niego i powołać jednostki budżetowe przy urzędzie.


Alina Majgier tłumaczy, że musi zostać powołany do życia zewnętrzny podmiot, bo liczba projektów, które złożą przedsiębiorcy, może przekroczyć 6 tys. Z obsłużeniem takiej liczby wniosków urząd by sobie nie poradził.


O ogłoszeniu przetargu myślał też samorząd województwa małopolskiego, ale jego władze zdecydowały się na powołanie jednostki budżetowej.


Pozostałe samorządy dopiero rozpisały przetargi. Tak jest na przykład na Pomorzu. Jak mówi GP Jarosław Pawłowski, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim, postępowanie, które dopiero co ruszyło, ma być dwuetapowe i jego rozstrzygnięcie jest spodziewane na początku przyszłego roku.


- Ten termin zostanie dotrzymany, jeśli nie pojawią się problemy - zastrzega dyrektor.


Bardziej komfortową sytuację ma samorząd Warmii i Mazur. Przetarg wszedł w drugi etap. Jedyną ofertę złożyła lokalna agencja rozwoju przedsiębiorczości.


- Pracujemy obecnie nad dokumentacją. Spodziewam się, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w grudniu - mówi Zbigniew Cieciuch, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzanie Programami Regionalnymi w urzędzie marszałkowskim.

Zakończenie z powodzeniem przetargów to nie jedyny problem, który mogą mieć samorządy. Kolejnym jest ustawa o finansach publicznych, która - jak wynika ze stanowiska resortu finansów i rozwoju regionalnego - zakazuje przekazywania unijnych dotacji do jednostek spoza systemu finansów publicznych. Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to wybrane podmioty nie będą mogły wypłacać dotacji. Spadnie to na barki urzędów marszałkowskich.


18 mld zł dotacji dla firm znajduje się w gestii samorządów wojewódzkich


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA