REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regiony wybierają instytucje, które będą rozdawać dotacje dla firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Samorządy wojewódzkie wybierają podmioty, które będą dysponowały unijnymi dotacjami dla firm. Na Dolnym Śląsku przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokich ofert.


REKLAMA

Wystartowały przetargi na instytucje, które będą w części województw rozdawały unijne dotacje dla firm. Samorządy liczą, że na przełomie 2007 i 2008 roku uda się im podpisać umowy na wdrażanie działań dla przedsiębiorców. Jednak część regionów wycofuje się ze ścieżki przetargowej, ponieważ ma problemy z wyborem instytucji.

REKLAMA


Fundusze unijne dla firm wdrażała w latach 2004-2006 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Robiła to za pośrednictwem regionalnych agencji. Regiony chciały wykorzystać ich doświadczenie, ale by wyznaczyć je do np. rozpisywania konkursów i oceny projektów, musiały rozpisać przetargi.


- Unieważniliśmy nasz przetarg z powodu zbyt wysokich ofert. Do drugiego etapu postępowania przeszły dwa podmioty. Tylko jeden z nich złożył ofertę, w której zażądał za swoje usługi trzy razy więcej pieniędzy, niż urząd chciał na ten cel przeznaczyć - mówi Alina Majgier, zastępca dyrektora Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim.


Do drugiego etapu przetargu przeszła Dolnośląska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz konsorcjum kierowane przez Citibank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Aby nie tracić czasu na ponowne rozpisywanie przetargu, samorząd woli wycofać się z niego i powołać jednostki budżetowe przy urzędzie.


Alina Majgier tłumaczy, że musi zostać powołany do życia zewnętrzny podmiot, bo liczba projektów, które złożą przedsiębiorcy, może przekroczyć 6 tys. Z obsłużeniem takiej liczby wniosków urząd by sobie nie poradził.


O ogłoszeniu przetargu myślał też samorząd województwa małopolskiego, ale jego władze zdecydowały się na powołanie jednostki budżetowej.


Pozostałe samorządy dopiero rozpisały przetargi. Tak jest na przykład na Pomorzu. Jak mówi GP Jarosław Pawłowski, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim, postępowanie, które dopiero co ruszyło, ma być dwuetapowe i jego rozstrzygnięcie jest spodziewane na początku przyszłego roku.


- Ten termin zostanie dotrzymany, jeśli nie pojawią się problemy - zastrzega dyrektor.


Bardziej komfortową sytuację ma samorząd Warmii i Mazur. Przetarg wszedł w drugi etap. Jedyną ofertę złożyła lokalna agencja rozwoju przedsiębiorczości.


- Pracujemy obecnie nad dokumentacją. Spodziewam się, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w grudniu - mówi Zbigniew Cieciuch, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzanie Programami Regionalnymi w urzędzie marszałkowskim.

Zakończenie z powodzeniem przetargów to nie jedyny problem, który mogą mieć samorządy. Kolejnym jest ustawa o finansach publicznych, która - jak wynika ze stanowiska resortu finansów i rozwoju regionalnego - zakazuje przekazywania unijnych dotacji do jednostek spoza systemu finansów publicznych. Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to wybrane podmioty nie będą mogły wypłacać dotacji. Spadnie to na barki urzędów marszałkowskich.


18 mld zł dotacji dla firm znajduje się w gestii samorządów wojewódzkich


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA