REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regiony wybierają instytucje, które będą rozdawać dotacje dla firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Samorządy wojewódzkie wybierają podmioty, które będą dysponowały unijnymi dotacjami dla firm. Na Dolnym Śląsku przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokich ofert.


REKLAMA

Wystartowały przetargi na instytucje, które będą w części województw rozdawały unijne dotacje dla firm. Samorządy liczą, że na przełomie 2007 i 2008 roku uda się im podpisać umowy na wdrażanie działań dla przedsiębiorców. Jednak część regionów wycofuje się ze ścieżki przetargowej, ponieważ ma problemy z wyborem instytucji.

REKLAMA


Fundusze unijne dla firm wdrażała w latach 2004-2006 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Robiła to za pośrednictwem regionalnych agencji. Regiony chciały wykorzystać ich doświadczenie, ale by wyznaczyć je do np. rozpisywania konkursów i oceny projektów, musiały rozpisać przetargi.


- Unieważniliśmy nasz przetarg z powodu zbyt wysokich ofert. Do drugiego etapu postępowania przeszły dwa podmioty. Tylko jeden z nich złożył ofertę, w której zażądał za swoje usługi trzy razy więcej pieniędzy, niż urząd chciał na ten cel przeznaczyć - mówi Alina Majgier, zastępca dyrektora Departamentu Regionalnego Programu Operacyjnego w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim.


Do drugiego etapu przetargu przeszła Dolnośląska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz konsorcjum kierowane przez Citibank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Aby nie tracić czasu na ponowne rozpisywanie przetargu, samorząd woli wycofać się z niego i powołać jednostki budżetowe przy urzędzie.


Alina Majgier tłumaczy, że musi zostać powołany do życia zewnętrzny podmiot, bo liczba projektów, które złożą przedsiębiorcy, może przekroczyć 6 tys. Z obsłużeniem takiej liczby wniosków urząd by sobie nie poradził.


O ogłoszeniu przetargu myślał też samorząd województwa małopolskiego, ale jego władze zdecydowały się na powołanie jednostki budżetowej.


Pozostałe samorządy dopiero rozpisały przetargi. Tak jest na przykład na Pomorzu. Jak mówi GP Jarosław Pawłowski, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim, postępowanie, które dopiero co ruszyło, ma być dwuetapowe i jego rozstrzygnięcie jest spodziewane na początku przyszłego roku.


- Ten termin zostanie dotrzymany, jeśli nie pojawią się problemy - zastrzega dyrektor.


Bardziej komfortową sytuację ma samorząd Warmii i Mazur. Przetarg wszedł w drugi etap. Jedyną ofertę złożyła lokalna agencja rozwoju przedsiębiorczości.


- Pracujemy obecnie nad dokumentacją. Spodziewam się, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w grudniu - mówi Zbigniew Cieciuch, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzanie Programami Regionalnymi w urzędzie marszałkowskim.

Zakończenie z powodzeniem przetargów to nie jedyny problem, który mogą mieć samorządy. Kolejnym jest ustawa o finansach publicznych, która - jak wynika ze stanowiska resortu finansów i rozwoju regionalnego - zakazuje przekazywania unijnych dotacji do jednostek spoza systemu finansów publicznych. Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to wybrane podmioty nie będą mogły wypłacać dotacji. Spadnie to na barki urzędów marszałkowskich.


18 mld zł dotacji dla firm znajduje się w gestii samorządów wojewódzkich


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA