REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbyt mocne euro zaczyna być problemem Unii, więc i Polski

Mirosław Gronicki

REKLAMA

W tej chwili jedyna rzecz, którą może zrobić Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to próba namówienia Chin, żeby szybciej wzmacniały swoją walutę, ale to jest mało prawdopodobne. Do tej pory każda taka propozycja była skutecznie przez Chiny odrzucana. Dlatego w tej sytuacji pozostaje namawianie poszczególnych ministrów finansów do pewnego zacieśniania polityki fiskalnej, tak żeby gospodarka, która rozpędziła się w ostatnich latach, teraz trochę się uspokoiła.


REKLAMA

Tylko w ten sposób można zmniejszyć popyt z innych krajów, ale to też będzie trudne, bo wiąże się z konkretnymi bardzo trudnymi decyzjami politycznymi. Poszczególni ministrowie mogą nie chcieć podejmować takich decyzji, bo będą mieli świadomość, że w wyniku tych decyzji gospodarki poszczególnych krajów zwolnią.

REKLAMA


Wydaje mi się, że to dopiero początek uchodzenia powietrza z tej globalnej bańki. Na pewno z bańki subprimów, ale oprócz tego były inne sytuacje (lewary) i nie jest to chyba jeszcze zakończenie całego procesu. Kolejne wyniki banków mogą pokazać, że są gdzieś jeszcze niedobre wyniki, ale banki mają sposoby, żeby przez jakiś czas ukrywać swoje rzeczywiste wyniki i może to wyjść po pewnym czasie. Zresztą nikt nie lubi panikować, szczególnie bankierzy. Na pewno zostaną pokazane jeszcze jakieś straty, ale potem będą one „masowane”.

REKLAMA


Zastanawiając się nad ewentualnymi konsekwencjami dla polskiego rynku nieruchomości, trzeba myśleć o tym, co będzie się działo z kredytami mieszkaniowymi w Polsce w najbliższych latach w wyniku pogłębiającej się nierównowagi pomiędzy depozytami a akcją kredytową. Banki muszą mieć źródła finansowania kredytów, a jeśli to będzie finansowanie zewnętrzne, napotkają barierę płynności, zresztą ona się już pojawiła na rynkach światowych. Im większy będzie popyt w Polsce, tym bankom będzie trudniej. Ale to jeszcze nie będzie proces natychmiastowy, tylko do tego może dojść w najbliższych latach.


Pytając z kolei o konsekwencje słabnącego dolara - to nie tylko problem Polski, ale raczej problem ogólnounijny. Jeżeli my jesteśmy w Unii Europejskiej i w Polsce euro zaczyna znaczyć o wiele więcej niż dolar, który jest już mniej ważną walutą, to mocniejsze euro powoduje, że cała Unia Europejska zaczyna mieć problemy z eksportem na zewnątrz. To może być jedna z przyczyn potencjalnego osłabienia koniunktury, co od razu może dotknąć Polskę. Jednak na polską gospodarkę będzie oddziaływała skala polskiego eksportu na rynki unijne, a widać, że ten eksport słabnie. To może działać negatywnie na gospodarkę. Kolejną sprawą jest to, czy w Polsce będzie się pogłębiała nierównowaga gospodarcza, co będzie z inflacją, inflacją płacową i deficytem na rachunku obrotów bieżących. Jeśli te rzeczy będą się pogłębiały, to gospodarka będzie musiała trochę przyhamować. Jest spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych dwóch latach wzrost gospodarczy będzie sporo niższy niż w ostatnich dwóch latach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


MIROSŁAW GRONICKI

doradca w międzynarodowym banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Wcześniej był m.in. ministrem finansów

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA