REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy szybciej redukują marże niż podnoszą ceny

Paweł Czuryło

REKLAMA

Chociaż firmy wciąż podnoszą płace, to na razie nie wpływa to na wyższe ceny towarów.


REKLAMA

Przedsiębiorstwa wykorzystują swoje moce produkcyjne w rekordowym stopniu 84 proc. - podał Narodowy Bank Polski. Ankietowane firmy wskazały, że w IV kwartale dojdzie do lekkiego spowolnienia koniunktury, ale jej wskaźniki i tak będą zbliżone do maksymalnych wartości.


Po raz kolejny okazało się, że mimo oczekiwanego spowolnienia tempa wzrostu PKB firmy chcą dalej zwiększać zatrudnienie. Jednak coraz trudniej przychodzi im pozyskiwanie nowych pracowników, więc muszą im zaoferować coraz częściej wyższe wynagrodzenie. Dlatego ponad jedna czwarta badanych firm (26 proc.) ma zamiar w IV kwartale podwyższyć wynagrodzenia. W III kwartale takie zamiary miało 32 proc. firm, ale rok temu jedynie 16 proc.


- Zwiększył się też przeciętny poziom podwyżek płac do poziomu rekordowego od 2004 roku, czyli 6,9 proc. - podkreślają autorzy raportu.


Firmy oceniają, że w ostatnim kwartale zmniejszy się popyt, nowe zamówienia i wielkość produkcji, a zwiększy się konkurencja m.in. w wyniku zwiększenia napływu do Polski towarów z importu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Szybki wzrost płac zwiększa ryzyko pogorszenia pozycji konkurencyjnej firm (obniżenia marży zysku), a w przypadku 22 proc. badanych przedsiębiorstw płace rosną szybciej niż wydajność. Według badania, te firmy częściej podkreślały, że wzrost płac ma najważniejszy lub istotny wpływ na podwyżkę cen. Jednak wciąż większość badanych firm podkreśla, że wyższe płace nie pociągają za sobą podwyżek cen.


- Presja płacowa staje się coraz ważniejszą barierą rozwoju przedsiębiorstw. Raport uprawdopodabnia scenariusz rozpoczynającego się koniunkturalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, któremu może towarzyszyć umiarkowany wzrost inflacji - mówi Michał Chyczewski, ekonomista Banku BPH.


14,2 proc. firm deklaruje, że ma problemy z pozyskaniem nowych pracowników


PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA