| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zabrakło ważnego interesu publicznego

Zabrakło ważnego interesu publicznego

Wprowadzenia zezwoleń na tworzenie i prowadzenie hipermarketów nie uzasadnia ważny interes publiczny - stwierdził rzecznik praw obywatelskich.


Rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia niezgodności ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880). Rzecznik uznał, że o przewidzianej w ustawie reglamentacji działalności gospodarczej nie przemawiał ważny interes publiczny. Wydanie zezwolenia na utworzenie na danym terenie hipermarketu przepisy ustawy uzależniają m.in. od zgodności lokalizacji obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy. Rzecznik zwrócił uwagę, że zgodność inwestycji z planem albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprawdzana jest już wówczas, gdy wydawane jest pozwolenie na budowę.


Do ograniczenia wolności działalności gospodarczej nie mogą, zdaniem rzecznika, służyć przesłanki określone w ustawie, które rada gminy musi uwzględnić przedstawiając swoją opinię o rozwoju sieci handlowej rynku pracy lub infrastruktury. Są to bowiem postulaty z zakresu polityki lokalnej.


Rzecznik zwrócił też uwagę, że aby wybudować obiekt o powierzchni sprzedaży przekraczającej 200 mkw., potrzebna jest dodatkowo zgoda sejmiku wojewódzkiego. Natomiast przy wyrażaniu jej sejmik uwzględnia strategię rozwoju województwa oraz programy wojewódzkie. Natomiast zarówno strategia, jak i programy nie są przepisami prawa miejscowego oraz nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Dlatego rozstrzygając o wolności gospodarczej nie można powoływać się na akty, które nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa.


Rzecznik zwrócił uwagę również na przewidzianą w ustawie możliwość ukarania grzywną tego, kto tworzy WOH bez zezwolenia lub prowadzi działalność handlową bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom. W myśl ustawy odpowiedzialność za przestrzeganie warunków zezwolenia przez najemców, dzierżawców i innych użytkowników powierzchni ponosi przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie. W ten sposób została wprowadzona odpowiedzialność karna za zaniechania osób trzecich, gdyż przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie odpowiada za swoich najemców i dzierżawców. Pozostaje to w kolizji z art. 42 konstytucji i podstawową zasadą odpowiedzialności karnej, tj. winy, zgodnie z którą kara nie może być orzeczona bez stwierdzenia winy.n


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »