| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych

Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych

Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych - poinformowała w środę PAP rzecznik Głównego Inspektora Pracy, Danuta Rutkowska-Samitowska. Nowelizacja ustawy, wprowadzająca zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku, wchodzi w życie w piątek.


Najbliższe święto, kiedy nie będzie można zrobić zakupów w super- czy hipermarkecie, przypada 1 listopada - Wszystkich Świętych. Do końca roku zakaz obejmie pracę w dniach: 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.


Jak informowały niektóre media, nowe przepisy oznaczają, że zakazem handlu w te dni objęte będą nie tylko duże sklepy, ale też stacje benzynowe.


"Stoimy na takim stanowisku, że zakaz nie może dotyczyć stacji benzynowych, ponieważ są to placówki użyteczności publicznej. Święto Wszystkich Świętych jest świętem specyficznym, łączy się z koniecznością wyjazdów i pokonywania dużych odległości i uważamy, że nie można tego utrudniać" - powiedziała PAP Rutkowska-Samitowska.


Jak dodała, inspektorzy pracy nie będą, podobnie jak w przypadku aptek, prowadzić żadnych działań kontrolnych wobec stacji benzynowych.


Rzecznik poinformowała, że w okręgowych inspektoratach pracy na terenie całego kraju czynne będą dyżurne telefony, gdzie będzie można przekazywać sygnały o naruszeniu zakazu pracy w handlu w te dni. Jak podkreśliła, każdy taki sygnał zostanie sprawdzony przez inspektorów pracy.


PIP apeluje do pracodawców o respektowanie przepisów wprowadzających zakaz pracy w placówkach handlowych w święta. Przypomina też, że za łamanie tych przepisów grożą kary finansowe nawet do 30 tys. zł.


W poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że zakaz pracy w święta w placówkach handlowych będzie dot. osób mających status pracownika, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Według MPiPS, nowe przepisy nie oznaczają natomiast zakazu otwarcia placówki handlowej w święta, jeśli pracę wykonywaliby ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.


Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje wprowadzenie zakazu pracy w placówkach handlowych w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mówi także o zakazie pracy, jeśli któreś z tych świąt przypada w niedzielę.


W te dni będą mogły jednak pracować placówki kultury, oświaty czy apteki. W świetle nowelizacji handlować w te dni będą mogli też wszyscy ci, którzy prowadzą jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników. Nowela dopuszcza możliwość pracy w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK