REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki bezkarnie wprowadzają w błąd w prospektach emisyjnych

Marcin Jaworski

REKLAMA

Jedna z przygotowujących się do debiutu na giełdzie firm zrobiła 254 błędy w prospekcie emisyjnym. Mimo to, władze spółek wydają się nie obawiać roszczeń wprowadzonych w błąd inwestorów.


REKLAMA

Spółki wybierające się na giełdę są potencjalnym nabywcą polis odpowiedzialności menedżerów tzw. D&O (od ang. Directors&Officers), chroniących zarządzających przed finansowymi konsekwencjami błędów w zarządzaniu. Póki co jest to w Polsce dziewiczy rynek, bo posiadanie takiej polisy przez spółki giełdowe nie jest jeszcze standardem jak w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej.


Eksperci szacują, że obecnie składka z takich polis w Polsce to około 25 mln zł, a uwzględniając rozmiary naszego rynku powinno być dziesięć razy więcej.


- Spółka przygotowująca ofertę publiczną akcji ma w zasadzie dwie możliwości ubezpieczenia odpowiedzialności za informacje zawarte w prospekcie emisyjnym: osobne ubezpieczenie IPO lub odpowiednie rozszerzenie zakresu polisy D&O - mówi Paweł Paluch z amerykańskiej firmy Chubb, specjalizującej się w takich ubezpieczeniach.


Dodaje, że to drugie rozwiązanie przewiduje objęcie ubezpieczeniem nie tylko odpowiedzialności za informacje zawarte w prospekcie, ale również w raportach bieżących i okresowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Polisa gwarantuje uregulowanie roszczeń tylko wtedy, gdy były to rzeczywiście nieumyślne błędy, a nie celowe pominięcie istotnych dla inwestorów informacji. A są grupy inwestorów, którzy potrafią takie rzeczy wyłowić i udowodnić swoje roszczenia.


- Wśród roszczeń kierowanych do spółek giełdowych w związku z obowiązkami informacyjnymi dominują te zgłaszane przez inwestorów instytucjonalnych, w tym m.in. doświadczone w tym zakresie fundusze inwestycyjne - mówi Paweł Paluch.


Dodaje, że nie należy jednak zapominać o inwestorach indywidualnych - między innymi dzięki wysiłkom stowarzyszeń inwestorów mają oni coraz lepsze możliwości skutecznego realizowania swoich praw właścicielskich.


Taka spółka jest też zagrożona karami ze strony nadzoru. Te jednak nie będą pokrywane z polisy na IPO. Za to klient może liczyć na opłacenie i zorganizowanie pomocy prawnej w związku z toczącym się sporem z organem administracji do czasu, aż zostanie uznany za winnego naruszenia prawa. Oczywiście taka pomoc prawna dotyczy też pozwów ze strony inwestorów.


Co ciekawe, towarzystwa nie obawiają się wystawiania takich polis, bo w Polsce prospekty dokładnie przegląda KNF i wyłapuje ewentualne nieprawidłowości. Na przykład w tym roku do wszystkich prospektów nadzór zgłosił około 10,5 tys. uwag, a rekordzista otrzymał od Komisji 254 uwagi do prospektu. To zmniejsza prawdopodobieństwo błędu, bo prospekt analizuje i emitent, i urzędnicy.


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl


OPINIA

ŁUKASZ DAJNOWICZ

Komisja Nadzoru Finansowego

Spółki powinny zrozumieć, że to właśnie one - a nie KNF - są odpowiedzialne za treść informacji prezentowanych w prospektach. Czasami mamy wrażenie, że spółki oczekują, że Komisja wychwyci wszystkie błędy. To nie jest prawidłowe myślenie. Jak można uniknąć wielu błędów w prospekcie? Dobrym pomysłem jest wyznaczenie koordynatora oferty. Czasem spółka ma szereg doradców, jednak mimo to przy sprawdzaniu dokumentów okazuje się, że istnieją sprzeczności pomiędzy poszczególnymi częściami prospektu emisyjnego. Jeśli chodzi o pracę oferującego, to zależność jest prosta - im więcej spółek wprowadza na giełdę w danej chwili biuro maklerskie, tym większe prawdopodobieństwo niedopatrzeń i błędów w prospektach.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA