REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz zbada, na co firma przeznacza dofinansowanie

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracodawca będzie mógł domagać się, żeby kontroler z PFRON nie prowadził u niego kontroli, jeśli był wcześniej jego pracownikiem lub toczy się wobec niego postępowanie karne.


Zmiana prawa

 

REKLAMA


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie mógł monitorować refundację składek na ubezpieczenia społeczne oraz dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu przeprowadzenia kontroli prowadzonej przez organy upoważnione do niej na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

REKLAMA

Zgodnie z projektem kontrola będzie mogła mieć charakter kompleksowy, problemowy, sprawdzający lub doraźny. Kontrolerzy będą mogli więc sprawdzać na przykład, czy pracodawca wykonał zalecenia po poprzedniej kontroli lub czy w firmie dochodzi do nieprawidłowości zgłaszanych w skardze, wniosku czy doniesieniu prasowym. Nowe przepisy dadzą też pracodawcy możliwość domagania się wyłączenia z kontroli danego kontrolera. Stanie się tak, jeśli okaże się, że wszczęto wobec niego postępowanie karne (za przestępstwo ścigane z urzędu), w ciągu dwóch lat przed otrzymaniem upoważnienia do kontroli był pracownikiem lub przedstawicielem kontrolowanego pracodawcy albo występują przyczyny mogące wpłynąć na jego bezstronność.


Kontrola prowadzona na podstawie ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych będzie mogła być przeprowadzona w siedzibie podmiotu kontrolowanego lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Na siedem dni przed jej rozpoczęciem organ upoważniony (np. PFRON) musi poinformować na piśmie pracodawcę o miejscu, terminie i zakresie kontroli. Czynności kontrolerów będą obejmować m.in. badanie dokumentów, programów informatycznych, żądaniu i przyjmowaniu zeznań oraz wyjaśnień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wyniki kontroli muszą być przedstawione pracodawcy w protokole pokontrolnym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub naruszeń prawa organ upoważniony do kontroli w ciągu 30 dni od sporządzenia protokołu przedstawi pracodawcy wystąpienie pokontrolne. Zawiera ono m.in. uwagi i zalecenia dotyczące usunięcia wykazanych nieprawidłowości.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA