REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zapłata znakami do końca 2008 roku

Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków skarbowych do końca 2008 roku.

Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające zastępczą służbę wojskową tylko przez trzy miesiące będą mogli występować o refundację.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek od wartości gruntów

Ministerstwo Budownictwa proponuje wprowadzenie nowego podatku od gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego. Miałby to być 5-proc. podatek roczny.

Sejmowe komisje popierają ustawę o WOH

Sejmowe komisje gospodarki, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz rozwoju przedsiębiorczości popierają ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

REKLAMA

Zezwolenia na działalność supermarketów

Jutro Sejm zajmie się ustawą o supermarketach. Senat odrzucił tę ustawę i teraz posłowie zadecydują o tym, czy odrzucą uchwałę Senatu większością głosów.

50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

Firmy, które naruszą warunki określone w wydanych im zezwoleniach na międzynarodowy transport odpadów, poniosą kary od 15 do 50 tys. zł.

Posłowie chcą obniżyć składkę rentową płaconą do ZUS

Już w tym tygodniu Sejm może rozstrzygnąć o obniżce składki rentowej. Ustawa trafiła do drugiego czytania.

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.

REKLAMA

Reklama będzie bez agresji i podstępu

Już wkrótce nie będzie można wykorzystywać treści publicystycznych w celu promocji produktu.

Mniej bezprawia, ale więcej wypadków w pracy

Inspektorzy pracy nie będą mieć skrupułów w wymierzaniu najwyższych dopuszczalnych kar nieuczciwym pracodawcom - zapowiada Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy.

Fiskus wykreśla z rejestru VAT bez zawiadomienia

Przedsiębiorcy często są zaskoczeni, że nie figurują już w rejestrze VAT. Urzędnicy mogą ich wykreślić, gdy nie wypełniają swoich obowiązków. Osoby wykreślone nie mogą m.in. wystawiać faktur i odliczać podatku.

PKPP Lewiatan popiera projekt o telepracy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie ocenia projekt zmian w Kodeksie pracy, tworzący ramy do wykonywania telepracy, którym zajmie się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Sejmowe komisje za obniżką składki rentowej od 1 lipca

Posłowie połączonych sejmowych komisji finansów i polityki społecznej opowiedzieli się za obniżeniem od 1 lipca 2007 r. składki rentowej o 3 pkt. proc. - tak jak proponuje rząd.

OC nie tylko dla rzeczoznawców

Nie tylko rzeczoznawcy, ale również firmy, które ich zatrudniają będą musieli się ubezpieczać od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w wyniku błędnej wyceny nieruchomości.

Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków.

Za długi może odpowiadać zarząd

W niektórych sytuacjach za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają członkowie jej zarządu. Jest to najczęściej efektem niestarannego wykonywania przez nich obowiązków.

Redukcja składki rentowej wciąż niepewna

Posłowie rozpoczynają dzisiaj prace nad rządowym projektem ustawy zakładającym obniżenie od lipca składki rentowej. Sprawa ta nie jest jednak przesądzona.

Zakazy obowiązują wszystkie firmy

Jeżeli niedozwolone postanowienia umowy są wpisane do rejestru, to stosowanie ich przez innego przedsiębiorcę może być uznane za praktykę naruszającą interesy konsumentów.

Firmy zapłacą 20 tys. zł kary za palących pracowników

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcą, żeby w żadnym zakładzie pracy nie wolno było palić papierosów. Niektóre palarnie będą zlikwidowane w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Termin trzeba liczyć od momentu doręczenia

Jeśli spółka ustanowiła pełnomocnika i jemu została doręczona decyzja organu podatkowego, termin do wniesienia odwołania liczy się od momentu doręczenia decyzji pełnomocnikowi.

Szybsze przetargi kosztem praw wykonawców

Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych z 13 kwietnia 2007 r.

Rada ma działać, nawet gdy zatrudnienie spada

Rady pracowników mają działać także wtedy, gdy liczba zatrudnionych pracowników zmniejszy się poniżej poziomu uprawniającego załogę do jej powołania.

Od października kolejni podatnicy zainstalują kasy

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie dotyczące kas rejestrujących. Obowiązujące dotychczas zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących zostaną przedłużone po 1 lipca 2007 r. Jednak od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.

Rzemieślnicy będą musieli potwierdzić kwalifikacje

Na liście zawodów znajdą się tylko te, które są ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów. Zawody z listy będą mogły wykonywać jedynie osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami. Kwalifikacje rzemieślników będzie mogła potwierdzać izba niezrzeszona w Związku.

Sieć demontażu aut będzie w każdym dużym mieście

Rząd nie godzi się na obniżenie ustawowych sankcji dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

PFRON może wypłacać dofinansowania do płac

Pracodawcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych nie tylko drogą elektroniczną.

Wpis będzie zależał od rodzaju zamówienia

Wpis od odwołania wnoszonego do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych będzie wynosił od 20 do 40 tys. zł.

Młodocianych trzeba wliczać do załogi

Pracownicy młodociani będą uwzględniani przy ustalaniu liczby zatrudnionych, od której zależy powołanie u danego pracodawcy rady pracowników.

Odpowiedzialność poniesie również rada nadzorcza

Nie tylko kierownik jednostki, ale też rada nadzorcza odpowiedzialna będzie za nadzór nad sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Chemikalia muszą zostać zarejestrowane

Od 1 czerwca obowiązuje całkowicie nowy system dopuszczania na rynek substancji chemicznych.

Rejestracja firmy bez opłat

Ubezpieczenie, numer NIP i REGON oraz rejestracja firmy w jednym okienku. Przedsiębiorca otrzyma interpretację przepisów o ubezpieczeniach. Kontrolowana będzie działalność, a nie przedsiębiorca, który ją prowadzi.

Asystent ma wyłącznie pomagać

Pracodawca, który otrzymał pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnego, nie będzie mógł go zwolnić przez rok.

Mija termin zapłaty

Do piątku podatek muszą zapłacić spółki, które wypłaciły dywidendy osobom prawnym.

Od lipca obniży się składka rentowa , ale nie będzie jej redukcji od stycznia

Od lipca zmniejszy się o 3 pkt proc. składka rentowa za pracownika. Od stycznia składka ta nie zmaleje dla firm, choć rząd rozważa obniżenie składki do Funduszu Pracy.

Ryczałt wybiorą podatnicy świadczący usługi dla firm

Z ryczałtu VAT korzystać będą nie tylko podatnicy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych. Możliwość taką będą mieć również świadczący usługi na rzecz firm.

Rząd przyjął projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Jarosław Kaczyński.

Akceptacja unijnych przepisów

Przedsiębiorcy uważają, iż projekt konstytucji europejskiej zapewnia większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej niż prawo krajowe.

Wójt będzie mógł wstrzymać działalność firmy

Przedsiębiorcy protestują przeciwko ustawie o uciążliwości zapachowej.

Rozliczenia kwartalne dla małych podatników

Dla podatników rozliczających się kwartalnie przeznaczona jest deklaracja VAT-7K. Za obecny kwartał, obejmujący kwiecień, maj i czerwiec, deklarację tę trzeba złożyć do 25 lipca.

Koniec pozorowanej medycyny pracy

Pracodawca będzie musiał zawrzeć pisemną umowę z podmiotem wykonującym badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników.

Dwa podatki do zapłaty

Sprzedając udziały w spółce, podatnicy płacą podatek dochodowy i od czynności cywilnoprawnych.

Zmiany dla firm w sposobie opłacania składek

Ministerstwo Finansów chce połączyć Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Firmy będą opłacać jedną zamiast dwóch składek.

Podwyższenie limitu dla zwolnienia podmiotowego przyniesie niewielkie korzyści przedsiębiorcom

Od przyszłego roku limit zwolnienia z VAT ma wynieść 50 tys. zł. To zmiana korzystna dla podatników, ale jej znaczenie będzie niewielkie.

Budowa hipermarketów bez zezwoleń

Jeżeli Sejm nie zdoła odrzucić uchwały Senatu, to inwestorzy nie będą musieli ubiegać się o zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na budowę hipermarketu.

Za naruszenie obowiązków będą nakładane wyższe grzywny

Od lipca wzrośnie wysokość grzywny w celu przymuszenia, którą może być ukarany pracodawca niewykonujący zaleceń inspektora pracy.

Polskie firmy zdobywają europejskie rynki

Zestandaryzowane procedury unijne ułatwiają polskim wykonawcom pozyskiwanie kontraktów w Unii Europejskiej. Najskuteczniejsze są firmy mające przedstawicielstwa zagraniczne i współpracujące z lokalnymi partnerami. Przy zamówieniach udzielanych w Unii ważną rolę odgrywają referencje otrzymywane od kontrahentów zagranicznych.

Status zakładu pracy chronionej

Firma przejmująca zakład pracy chronionej nie nabywa automatycznie uprawnień ZPChr - wyjaśnia resort pracy.

Refundacja zastąpi dotację do składek na ZUS

Składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników będą refundowane, a nie dofinansowane.

Surowe sankcje za brak kasy fiskalnej

 Posłowie zmienili rodzaj sankcji, jaką podatnik będzie musiał ponieść za naruszenie obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Można starać się o ulgi

Od dziś obowiązują nowe zasady udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.

REKLAMA