reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zaliczka zamiast kredytu przy inwestycji

Zaliczka zamiast kredytu przy inwestycji

Tylko część przedsiębiorców będzie miała dostęp do części lub całości unijnej dotacji na starcie inwestycji.


Beneficjenci pomocy unijnej będą mogli przy realizacji projektów sięgnąć po nowy mechanizm, który umożliwi im przyśpieszenie prac - zaliczki. Nowy instrument wprowadza w życie rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych (z 7 września br.). Umożliwią one sięgnięcie po fundusze unijne przed zakończeniem inwestycji. Warto skorzystać z zaliczek, bo mogą one sięgnąć nawet 100 proc. wartości przyznanej dotacji.


- Liczę, że dzięki pojawieniu się zaliczek wzrośnie zainteresowanie wykorzystaniem funduszy unijnych przez te podmioty, których nie było wcześniej stać na wzięcie kredytu bankowego i czekanie na zakończenie prac i refundację poniesionych nakładów - mówi Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.


Dodaje, że zaliczki są głównie adresowane do samorządów. Niestety przedsiębiorcy nie będą mogli z nich skorzystać, bowiem co do zasady nie mogą one trafić do beneficjentów, którzy prowadzą działalność w celu osiągnięcia zysku. Chociaż udzielenie zaliczki musi być poprzedzone ustanowieniem przez beneficjenta zabezpieczenia (w formie weksla in blanco przy kwocie do 1 mln zł lub w pozostałych 12 formach przy kwocie wyższej), to resort obawia się, że mógłby mieć problem z odzyskaniem niewłaściwie wykorzystanych pieniędzy, jeśli trafiłyby one w prywatne ręce.


- Swoich racji musielibyśmy dochodzić na drodze sądowej, a chcemy tego uniknąć - mówi Grażyna Gęsicka.


Dlatego też zaliczki będą trafiały do firm będących własnością Skarbu Państwa (w tym Banku Gospodarstwa Krajowego). Prywatni przedsiębiorcy będą mogli po nie sięgnąć tylko w przypadku inwestycji o charakterze początkowym, polegających na wprowadzeniu nowoczesnych technologii o co najmniej europejskim poziomie innowacyjności i projektów o charakterze naukowym. Dodatkowo wcześniej dostaną pieniądze w przypadku korzystania ze szkoleń współfinansowanych z funduszy unijnych.


Nowością jest także możliwość wypłaty zaliczki wybranemu w przetargu wykonawcy inwestycji. Może do niego trafić do 20 proc. kwalifikowanych wydatków.


13,3 mld zł zaliczki na inwestycje dostanie Polska z UE w 2008 roku


SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

W Słowenii beneficjenci dostają subwencje w wysokości 100 proc. unijnej dotacji, a na Węgrzech z zaliczek korzystają przedsiębiorcy. Na Litwie zaliczki wykorzystuje się do przyspieszenia realizacji inwestycji infrastrukturalnych.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama