| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółka może nie zwrócić pożyczki

Spółka może nie zwrócić pożyczki

Wspólnik nie odzyska pieniędzy pożyczonych spółce, jeśli spłata narusza minimalną wysokość kapitału zakładowego spółki. Będzie musiał zwrócić pieniądze, jeśli spółka spłaci pożyczkę na sześć miesięcy przed upadłością.


Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu odpowiedniej jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale podjętej 22 sierpnia 2007 r. (sygn. III CZP 75/07). Nie wyczerpuje ona jednak problemów prawnych, jakie wiążą się z udzieleniem przez wspólnika pożyczki dla spółki. Zwrot pożyczki utrudnia art. 189 par. 2 k.s.h., który stanowi, że wspólnicy spółki z o.o. nie mogą otrzymywać żadnych wypłat z majątku spółki, jeżeli ich wpłaty nie osiągnęły minimalnej wartości kapitału zakładowego. Zdaniem niektórych ekspertów dosłowna wykładnia tego przepisu może uniemożliwić zapłatę za świadczenia wspólników na rzecz spółki.


- Należy ten przepis zmienić w taki sposób, by zbliżyć zakres ochrony majątku spółki z o.o. do ochrony majątku spółki akcyjnej - mówi Jacek Siński, adwokat z Kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak.


Dofinansowywanie bieżącej działalności spółki przez pożyczki wspólników jest dość częstym zjawiskiem. Jak wskazuje Andrzej Król, radca prawny z Kancelarii Sobolewska Chłopecki i Wspólnicy, nierzadko taka pożyczka jest rozliczana przez wniesienie wierzytelności wspólnika o jej zwrot jako wkładu na udziały w podwyższanym kapitale zakładowym. W innych wypadkach wspólnik może żądać od spółki wypłaty pożyczki wraz z odsetkami.


- Jeśli jednak w wyniku zwrotu wartość aktywów netto spółki miałaby zmniejszyć się poniżej aktualnej wysokości kapitał zakładowego, wypłatę taką należałoby uznać za niedopuszczalną z uwagi na treść art. 189 par. 2 k.s.h. - wyjaśnia mecenas Król.


- W przypadku braku pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółka musiałaby się wstrzymywać z wszelkimi wypłatami na rzecz wspólników. Taka interpretacja przepisu nie jest możliwa do przyjęcia - mówi mecenas Jacek Siński.


Jak podkreśla mecenas Andrzej Król - przepis ten nie ma swojego odpowiednika w spółce akcyjnej, a pomysł jego zmiany w celu zrównania sytuacji prawnej wspólnika spółki z o.o. i akcjonariusza jest interesujący.


- Jednak zmiany powinny następować z dużą ostrożnością, przy zapewnieniu również ochrony wierzycielom spółki - twierdzi mecenas Andrzej Król.


Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) stanowi, że wierzytelność o zwrot niespłaconej pożyczki dla spółki stanowi wkład wspólnika, gdy spółka upadnie w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »