REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cesja wierzytelności jest zabezpieczeniem zgodnym z polskim prawem

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

  Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powodują, że banki żądają od firm kosztownych zabezpieczeń, co podraża koszty inwestycji.


REKLAMA

Przez działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o mały włos nie zrezygnowaliśmy z unijnej dotacji. Fundusz bardzo utrudnia życie przedsiębiorcom, którym wcześniej sam przyznał dotacje na inwestycji proekologiczne - zaalarmował GP przedsiębiorca z południa Polski, który dostał unijne wsparcie w ramach Działania 2.4 w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.


Jak wyjaśnił, chodzi o stosowanie instrumentu prawnego zwanego cesją wierzytelności jako formy zabezpieczenia kredytu bankowego, który jego firma musiała wziąć, by sfinansować inwestycje.

REKLAMA


- To najprostsze rozwiązanie, bo zabezpieczeniem kredytu są przyznane unijne pieniądze. Tymczasem NFOŚiGW stwierdził, że nie widzi możliwości, by zastosować cesję. Musiałem szukać innej formy zabezpieczenia kredytu. Przedłużyło to okres oczekiwania na pieniądze - opowiada przedsiębiorca.


Dotacje z funduszy unijnych nie trafiają od razu do przedsiębiorców. Najpierw sami płacą za inwestycje i dopiero wtedy UE refunduje ich wydatki. Dlatego niezbędnym warunkiem realizacji takiego projektu jest stosowanie finansowania zewnętrznego, najczęściej w formie kredytu bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zdaniem Arkadiusza Lewickiego ze Związku Banków Polskich przypadek czytelnika GP nie jest odosobniony. Do banków zgłaszają się beneficjenci Działania 2.4 SPO WKP, którym NFOŚiGW nie wyraził zgody na cesję wierzytelności. Nie dość, że kosztuje ich to sporo nerwów, to jeszcze muszą wyłożyć nawet kilkaset tysięcy złotych na sfinansowanie nowego zabezpieczenia.


- Praktyka Funduszu zmusza wielu beneficjentów środków unijnych do korzystania z droższych i bardziej czasochłonnych zabezpieczeń - podkreśla Arkadiusz Lewicki.


Krzysztof Walczak, rzecznik NFOŚiGW tłumaczy, że wątpliwości w sprawie stosowania cesji ma resort finansów.


- Są podnoszone zarzuty co do prawidłowości cesji środków z funduszy unijnych w świetle ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - mówi.

REKLAMA


Dlatego też NFOŚiGW zwrócił się do MRR o wyjaśnienie tej sprawy. Tylko że - jak wynika z ustaleń GP - resort już w 2006 roku wydał ekspertyzę, która uznaje cesję za zgodną z polskim i unijnym prawem. Dotyczy ona wprawdzie dotacji inwestycyjnych dla samorządów, ale realizowanych z tego samego unijnego źródła - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. „Po dokonaniu analizy przepisów prawa (...) należy stwierdzić, że możliwa jest cesja wierzytelności przez beneficjentów na rzecz banków kredytujących” - czytamy w niej.


Pozostałe instytucje, które rozdzielają fundusze unijne dla firm, nie widzą żadnych zastrzeżeń w stosowaniu cesji. Na przykład dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest to podstawowa forma zabezpieczenia kredytu bankowego.


- Z punktu widzenia przedsiębiorcy to duże ułatwienie, bo jest bardziej wiarygodnym klientem dla banku - mówi Monika Karwat-Bury z PARP.


Dodaje, że dla agencji również było to zabezpieczenie wykonania inwestycji, ponieważ wypłata dotacji następowała dopiero po zakończeniu i pozytywnym rozliczeniu projektu.


Skargi przedsiębiorców dotarły już do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


- Poprosiliśmy NFOŚiGW o znalezienie rozwiązania, które będzie zgodne z prawem i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców - mówi GP Jacek Szczot, wiceminister rozwoju, który odpowiada w resorcie za wsparcie z funduszy unijnych kierowane do firm.


ZE STRONY PRAWA

Cesję wierzytelności jako zabezpieczenie kredytu bankowego dopuszcza art. 509 kodeksu cywilnego, który wprowadza umowę przelewu, na mocy której wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią. W bankowych stosunkach kredytowych cedentem jest kredytobiorca, a nabywcą - bank. Zabezpieczeniem kredytu są więc wierzytelności, które ma kredytobiorca u innych podmiotów. W przypadku funduszy unijnych będzie to przyrzeczona w umowie o dofinansowaniu dotacja ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Taka konstrukcja prawna powoduje, że spłacenie kredytu przez przedsiębiorcę polega na przekazaniu przez instytucję wdrażającą fundusze unijne dotacji bankowi.


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA