reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za niewydanie paragonu mandat

Za niewydanie paragonu mandat

Pracownicy urzędów kontroli skarbowej szczegółowo sprawdzają podatników stosujących kasy rejestrujące. Przedsiębiorca najpierw jest obserwowany, a gdy zachodzi potrzeba, inspektorzy rozpoczynają kontrolę. Najczęstsze występujące nieprawidłowości to prowadzenie firmy bez rejestracji i niewydawanie paragonów.


Urzędy kontroli skarbowej sprawdzają przedsiębiorców ewidencjonujących obroty za pomocą kas fiskalnych. Co więcej, zapowiadają kontynuowanie i zaostrzenie tych czynności. Jak przebiega kontrola? Najpierw podatnik jest obserwowany przez urzędników. Gdy jego zachowanie wyda się inspektorom podejrzane, rozpoczynają kontrolę. Najczęściej kończy się ona wymierzeniem mandatu karnego.


Całą procedurę przeżył pan Tadeusz, właściciel sklepu wielobranżowego.


- Do sklepu przyszła kobieta, która przez chwilę przyglądała się towarom. Gdy wszyscy klienci wyszli, poprosiła o zestaw długopisów za 2,50 zł. Nabiłem sprzedaż na kasie i wydałem paragon. Klientka jednak zabrała długopisy, a paragon zostawiła na ladzie. Często się zdarza, że kupujący nie zabierają paragonów. Wyrzuciłem więc wydruk z kasy do kosza - opowiada pan Tadeusz.


Dodaje, że po chwili kobieta wróciła, tym razem z dwoma panami. Przedstawili się jako inspektorzy urzędu kontroli skarbowej, pokazali legitymację i zarzucili mu, że nie wydaje paragonów fiskalnych.


- Otrzymałem mandat. Takie zachowanie urzędnika jest dziwne - żalił się nasz rozmówca.


Postanowiliśmy zapytać w urzędach kontroli skarbowej (UKS), czy podobne prowokacje to normalna praktyka. Okazuje się, że nie. Nasi rozmówcy z UKS-ów wskazali, że kontrole w zakresie prawidłowego stosowania kas, a tym samym wydawania paragonów, są prowadzone, ale o prowokacjach nie ma mowy. Pan Tadeusz musiał więc paść ofiarą wyjątkowo złośliwych urzędników.


- Pracownicy kontroli skarbowej nie dokonują prowokacji. Jej istotą jest nakłanianie do popełnienia czynu zabronionego w celu skierowania przeciwko popełniającemu go postępowania karnego. Pracownicy kontroli skarbowej nie nakłaniają sprzedawców do popełnienia czynu zabronionego polegającego na niewydaniu paragonu, lecz obserwują przebieg transakcji - wyjaśnił Arkadiusz Dratwicki z UKS w Łodzi.


Z sondy GP przeprowadzonej w UKS-ach wynika, że sprawdzanie dokonywanej sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych jest rutynową czynnością, jaką wykonują urzędy, aby ujawniać popełniane wykroczenia skarbowe. Chodzi o to, aby nikt nie sprzedawał towarów na lewo, a cały obrót został zaewidencjonowany.


- UKS we Wrocławiu w okresie styczeń-sierpień 2007 r. ujawnił 6153 wykroczenia skarbowe popełnione przez zajmujących się handlem i usługami, co skutkowało nałożeniem na sprawców tych wykroczeń grzywien w drodze mandatów na łączną kwotę 824 292 zł - powiedziano nam we wrocławskim UKS.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama